Korzyści z ogródka warzywnego na balkonie.

Czerwona i żółte papryczki
foto: pexels.com. Jessica Lewis


Pewnie zastanawiacie się po co uprawiać warzywa na balkonie podczas gdy możemy je od ręki kupić w sklepie? No cóż, chociażby dla przyjemności i relaksu. Ale nie tylko! Jeśli nie mamy działki, uprawa balkonowa będzie świetnym pomysłem na zdrowe i ekologiczne plony. Ogródek na balkonie czy werandzie to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich którzy chcą być niezależni i aktywni. Domowa uprawa warzyw na balkonie jest coraz bardziej popularna. Jakie jeszcze będziemy mieli korzyści z warzywniaka na balkonie? Przeczytajcie.

Jesteśmy samowystarczalni

Oczywiście piszemy to z przymrużeniem oka, bo na niedużym balkonie niestety nie uda się wyhodować całorocznych plonów dla kilkuosobowej rodziny. Jednak nie w tym rzecz. Bo mimo wszystko nie musimy ruszać się z domu aby mieć własne warzywa na wyciągnięcie ręki. Dlatego coraz częściej zamiast kwiatów w doniczce sadzimy seler, marchewkę, pietruszkę a nawet truskawki czy pomidory. Dzięki ogródkowi na balkonie możemy stworzyć swoją unikalną uprawę.

Uprawnianie ogródka na balkonie to obecnie niezwykle popularne hobby.

Jesteśmy eko

Własne warzywa na wyciągnięcie ręki to przede wszystkim urozmaicona dieta, bogata w witaminy i składniki odżywcze. Indywidualna uprawa daje nam poczucie ekologicznego spełnienia. Warzywa ze swojego balkonu są po prostu smaczniejsze niż te kupowane na ryneczku. Bo nie stymulowaliśmy ich wzrostu chemią. Dlatego są tak zdrowe. Któż z nas oprze się surówce z marchewki pochodzącej z własnej uprawy?

Smak zwycięstwa

Warzywniak na balkonie to także doskonała stymulacja psychologiczna. Sadząc warzywa poświęciliśmy im czas, podlewaliśmy i dbaliśmy o nie. Jeśli nasz wysiłek przyniósł efekt, któż nie chce poznać smaku swego zwycięstwa? Dlatego jesteśmy z siebie dumni, że spełniliśmy się nawet w tej roli. Czyż nie lubimy podziwiać efektów swojej pracy? Gdy z maleńkich sadzonek dzięki nam rośnie warzywo, przepełnia nas szczęście.

Wyciszenie po ciężkim dniu

Uprawa balkonowa ma jeszcze jedną ważną zaletę. Praca fizyczna potrafi świetnie wyciszyć i zredukować stres. Podczas wysiłku przy sadzeniu, pieleniu czy podlewaniu naszych warzyw przestajemy analizować dzień w biurze i skupiamy się na pozornie błahych rzeczach. Wtedy nasz mózg wypoczywa, a my odprężamy się. Praca w naszym małym ogródku to po prostu świetny relaks po ciężkim dniu.

Obcowanie z naturą to doskonały relaks, który „miastowi” zaczynają znów doceniać.

Zabawa i nauka

Jeśli wśród domowników znajdują się dzieci to ogródek warzywny na balkonie będzie dla nich świetną zabawą i zarazem nauką. W skrócie przyjemne z pożytecznym! Dzieci, które zaangażujemy w balkonową uprawę uświadomią sobie jak powstaje jedzenie. W trakcie pielęgnacji warzywniaka nauczą się również cierpliwości i systematyczności. Zabawa w hodowanie warzyw zwiększy także świadomość ekologiczną u naszych pociech. Jeśli dodamy do tego więcej czasu spędzonego na powietrzu, a mniej przy komputerze, tablecie czy telewizorze, to żadne minusy nie będą w stanie przysłonić ogródkowych pozytywów.

Co możemy uprawiać na balkonie?

Oczywiście warzywa, ale nie tylko. Mogą to być również bardzo zdrowe kiełki oraz zioła. Zapaleni ogrodnicy balkonowi najczęściej sadzą pomidorki koktajlowe, papryczki albo rzodkiewkę. Na balkonie wyhodujemy również ogórki, rzodkiewkę, pietruszkę, sałatę czy rukolę. Są i tacy, którzy potrafią wyhodować nawet kilka swoich ziemniaków.

Podsumowując

Korzyści z warzywniaka na balkonie jest tyle ilu uprawiających hodowlę doniczkową. A czy są jakieś wady? Może jedynie ograniczona ilość miejsca na balkonie…

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Więcej inspiracji
Szał zakupów, kobieta w wózku na zakupy
3 sposoby na to, by kupować mniej