Psst! Gdzie się tak spieszysz? Zwolnij.

Planszówki w które można zagrać w każdym wieku.

Gra planszowa Cluedo.
fot. cottonbro, Pexels.com

Okazuje się, że mimo rozwoju technologii i zaawansowanych rozwiązań nadal cenimy proste, sprawdzone rozrywki. Nie tylko lubimy wracać do czytania książek ale również z nostalgią wracamy do gier planszowych, przy których cała rodzina może fantastycznie spędzić czas. W jakie planszówki można zagrać w każdym wieku?

Planszówki rozwijają pamięć i koncentrację, uczą technik strategii i są wspaniałą alternatywą dla gier komputerowych. Czy trzeba tutaj wspominać o tym ile śmiechu i zabawy przysparzają? Chyba nie. Niektóre z nich są tak zaplanowane, że do wspólnej zabawy wciągną dzieci ale i dorosłych. Oto najciekawsze gry planszowe, w które warto zagrać. Zaczynamy!

Osadnicy z Catanu – planszówka familijno-ekonomiczna

Catan to ceniona na całym świecie kultowa planszówka. O jej popularności świadczy ilość sprzedanych egzemplarzy, które można liczyć w milionach. Została przetłumaczona na ponad 30 języków i oferuje szereg dodatków, aby szybko się nie znudziła

Osadnicy z Catanu to gra familijno-ekonomiczna przeznaczona dla 3-4 graczy. Fabuła gry przenosi nas na wyspę Catan gdzie stajemy się przywódcami nowo założonej kolonii. Dzięki dostępnym na wyspie surowcom budujemy drogi, tworzymy osady. Jednak wyspa nie jest duża, a surowce są ograniczone. Aby się rozwinąć musimy przyjąć odpowiednią strategię.

Najlepsze planszówki strategiczne - Catan.
fot: dograapps, Pixabay.com

Catan to niezwykle wciągająca planszówka, która daje graczom sporą ilość satysfakcji. Tutaj trzeba naprawdę myśleć! Każda rozgrywka jest inna więc ta pozycja szybko się nie znudzi.

Carcassonne – ciekawa gra strategiczna.

Carcassonne to strategiczna gra familijna w której przeniesiemy się do czasów średniowiecznych. Rozgrywka polega na dokładaniu płytek terenu dzięki którym tworzymy miasta, klasztory, trakty i pola uprawne. Tworząc je zbieramy punkty. Gra kończy się w momencie rozłożenia wszystkich płytek. Wygrywa ten kto zdobędzie największą liczbę punktów.

gra planszowa Carcassonne
Fot: Daniel Tuttle, Unsplash.com

Z powodzeniem mogą grać w nią jedynie dwie osoby, co nie zawsze się sprawdza w przypadku planszówek. Dodatkowym atutem Carcassonne jest to, że rywalizacja pozbawiona jest negatywnych emocji. To pozycja świetna zarówno dla małych jak i dużych graczy.

Monopoly – tej planszówki nie trzeba przedstawiać.

Jedną z najlepszych propozycji dla całej rodziny jest bez wątpienia Monopoly. To gra, którą zna chyba każdy gracz na świecie. Powstała blisko sto lat temu i do dziś dostarcza niesamowitej, ekscytującej rozrywki. Pomysł na grę jest idealnie trafiony dla graczy w każdym wieku. Opiera się na handlu nieruchomościami i daje możliwość obracania naprawdę sporą „gotówką” .

Planszówka znana wszystkim - monopoly
fot: Joshua Hoehne, Unsplash.com

Gra wciąż ewoluuje choć jej podstawowe zasady są niezmienne. Wciąż wygrywa gracz który zakupi najwięcej nieruchomości, wybuduje domy i hotele. W najnowszej wersji Monopoly gotówka została zastąpiona kartami kredytowymi i terminalem płatniczym. Uczy strategii i zasad ekonomii w sposób łatwy, prosty i przyjemny. Dzięki niej nawet kilkulatek może być milionerem!

Chińczyk – świetna rozrywka na długie godziny.

Tą planszówkę też wszyscy znamy. Któż z nas nie grał w chińczyka z rodzicami, dziadkami czy rodzeństwem? Jej zasady są proste – należy doprowadzić „swoje” pionki do domku. Wygrywa ten z graczy który najszybciej przeprowadzi pionki do domu. To gra dla dzieci i dorosłych. Dla młodszych to doskonały trening w dodawaniu, dla starszych – pamięci. Dzięki prostym i jasnym zasadom każdemu zapewnia świetną rozrywkę.

Kultowa planszówka chińczyk
fot. handy139, Pixabay.com

Wsiąść do pociągu – w Twojej kolekcji nie może zabraknąć tej planszówki.

Wsiąść do pociągu to bardzo fajna gra planszowa dla całej rodziny. Tematyką jest budowa własnych sieci połączeń kolejowych. Przystępne, proste zasady sprawią, że szybko wprawimy się w rozgrywkę i nie oderwiemy się od umysłowej uciechy przez naprawdę długi czas.

gra planszowa wsiąść do pociągu europa
fot. Cottonbro, pexels.com

Planszówka „Wsiąść do pociągu” zgarnęła sporą ilość nagród na całym świecie. Nic dziwnego! Gra wyróżnia się przejrzystą mechaniką. Jeśli dodać do tego naprawdę przyjemną dla oka jakość wykonania to wychodzi na to, że czekają nas długie wieczory w jej towarzystwie.

Cluedo – detektywistyczna planszówka dla lubiących kryminały.

Cluedo to znana na całym świecie gra detektywistyczna. Wcielamy się w rolę detektywa, a naszym zadaniem jest odgadnięcie kto zamordował Doktora Czarneckiego, gdzie to zrobił i w jaki sposób. Intrygująca fabuła zapewni fanom kryminałów wiele godzin wspaniałej zabawy.

Planszówki z dreszczykiem emocji to między innymi Cluedo
fot. cottonbro, Pexels.com

Cluedo to idealna planszówka towarzyska. Świetnie się w nią gra zarówno z rodziną jak i z przyjaciółmi. Jest odpowiednia zarówno na nudne wieczory jak i na przyjęcia. Mechanizm gry jest bardzo prosty, nie stracimy więc kilku godzin na uczenie się reguł.


Niezapomniane emocje i fantastyczną rozrywkę dla całej rodziny mogą zapewnić tylko planszówki. Dzięki nim wspólnie spędzamy czas i jesteśmy blisko. Nie uważasz, że chwile spędzone razem są nie do przecenienia?

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Cześć!Dzięki, że tu jesteś.

Mamy nadzieję, że znajdziesz to czego szukasz.