Psst! Gdzie się tak spieszysz? Zwolnij!
Czekolada ciekawostki
Fot. Tamas Pap. Unsplash.com

Ciekawostki o czekoladzie. Wiedzieliście, że..?

Czekolada to z pewnością jeden z najbardziej uwielbianych smakołyków na świecie. Jej bogaty, kremowy smak i nieodparty aromat kakaowego ziarna wciąż zachwycają nasze zmysły. Ale czy wiedzieliście, że za tymi apetycznymi tabliczkami kryje się wiele fascynujących faktów i ciekawostek? Zapraszamy do odkrycia tajemnic czekolady!

Czekolada – napój bogów

W starożytnych kulturach, takich jak Majowie i Aztekowie, kakaowiec był uważany za dar bogów i napój przygotowany z kakaowca miał szczególne znaczenie rytualne. Aztekowie nazywali go „xocolātl”, co można przetłumaczyć jako „gorzka woda”.

Aztekowie często podawali xocolātl podczas ważnych ceremonii, w tym rytuałów religijnych i uroczystości społecznych. Wielu zdobywców, w tym Hiszpanie, zainteresowało się tym napojem i przekształciło go, dodając cukier i przyprawy, tworząc w ten sposób wczesną wersję czekolady w formie stałej.

Dzisiaj słowo „xocolātl” pozostaje ważnym elementem historii czekolady i jest często wspominane jako początek tego smakołyku, który stał się powszechnie uwielbiany na całym świecie.

Dzień czekolady

Międzynarodowy Dzień Czekolady obchodzony jest 7 lipca na pamiątkę dnia, w którym kakaowiec został wprowadzony do Europy. W Polsce czekolada ma także swój dzień. To 12 kwietnia.

Pierwsza tabliczka czekolady

Pierwsza tabliczka czekolady w formie, którą znamy dzisiaj, powstała w zakładzie Josepha Fry’a w Wielkiej Brytanii w 1847 roku. Wcześniej czekoladę podawano przeważnie w postaci płynnej.

Największa fabryka czekolady

Największa fabryka czekolady na świecie należy do firmy Barry Callebaut. Firma ta jest jednym z największych producentów i dostawców kakaowca i produktów czekoladowych na skalę globalną. Ich fabryka znajduje się w Belgijskim mieście Wieze i jest znana jako „Wieze Cocoa Center”.

Najdroższa czekolada

Najdroższa czekolada została sprzedana za 6268,50 funtów brytyjskich za kilogram . Rekord został pobity przez Attimo Chocolate Zurich w Szwajcarii 31 października 2019 r.

80-gramowa tabliczka czekolady „La Chuorsa” kosztowała ponad 500 funtów brytyjskich. Składniki to szafran uprawiany w szwajcarskiej wiosce Mund, skrystalizowane chipsy z pomarańczy i 68% czekolada Chuao z Wenezueli.

Miasto czekolady

Brugia w Belgii jest często określana jako „Miasto Czekolady” ze względu na swoją długą tradycję produkcji czekolady oraz znaczącą obecność czekoladziarni, kawiarni i muzeów czekolady. Brugia jest również gospodarzem różnych festiwali i wydarzeń związanych z czekoladą, które przyciągają zarówno lokalnych mieszkańców jak i turystów.

Bogactwo składników i smaków czekolady

Współczesna czekolada to połączenie kakaowca, cukru i innych dodatków, takich jak mleko czy orzechy. Czekolada o różnym stężeniu kakao oferuje różnorodne doznania smakowe, od delikatnej mlecznej po intensywną gorzką.

Szlachetna gorzka czekolada

Gorzka czekolada, zawierająca wyższy procent kakao, jest uważana za bardziej korzystną dla zdrowia niż czekolada mleczna czy biała. Niektóre badania wskazują, że gorzka czekolada może pomagać w obniżaniu poziomu złego cholesterolu (LDL) oraz zwiększaniu poziomu dobrego cholesterolu (HDL).

Czekolada dla zdrowia

W umiarkowanych ilościach czekolada może przynieść pewne korzyści zdrowotne. Czekolada, zwłaszcza ta o wysokiej zawartości kakao (gorzka czekolada), jest bogata we flawonoidy, które są przeciwutleniaczami. Flawonoidy mogą pomagać w zwalczaniu stresu oksydacyjnego w organizmie, który jest powiązany z procesem starzenia i wieloma chorobami organizmu.

Czekolada jako źródło endorfin

Czekolada jest znanym afrodyzjakiem nie tylko ze względu na swój smak, ale również ze względu na zawartość substancji wywołujących uczucie przyjemności. Fenyletylamina i anandamid to związki obecne w czekoladzie, które mogą stymulować produkcję endorfin – hormonów szczęścia.

Największy królik z czekolady

Największy królik wykonany z czekolady ważył 4245,5 kg. Rekord został pobity 25 lutego 2017 roku w Brazylii. Zespół Casa do Chocolate składał się z 9 profesjonalistów, którzy przez 8 kolejnych dni pracowali nad rzeźbą z czekoladowego królika.

Czekolada to część naszej historii i kultury. Jej tajemnice i różnorodność zachwycają i inspirują od wieków. Bez wątpienia warto poświęcić chwilę na poznanie tych fascynujących aspektów i cieszyć się każdym kawałkiem tego kakaowego przysmaku.


REKLAMA

Czytniki e-book - porównaj na Ceneo

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.