Region, który przeżywa dziś swój renesans, czyli witajcie na Podlasiu!

stado żubrów przemierzających rzekę


Północno wschodnie rejony Polski przez wiele lat były bardzo skrzętnie pomijane podczas tworzenia wakacyjnych planów. Góry, morze, Mazury – jak najbardziej! Ale co takiego ciekawego można byłoby znaleźć na Podlasiu? Okazuje się, że naprawdę wiele!

Podlasie pełne niezwykłości

Widać coraz wyraźniej pewien trend. Otóż mieszkańcy naszego kraju poszukują często miejsc, których próżno byłoby szukać na mapach jako tych najbardziej popularnych, takich, które po prostu trzeba zobaczyć. Kierują się w stronę takich lokalizacji, w których Matka Natura gra pierwsze skrzypce, które są pełne autentyczności, w których czas jakby zatrzymał się na chwilę. I takie właśnie jest Podlasie. Urokliwe kapliczki, zadbane, choć z pewnością nie zaliczające się do nowych domy oraz cudowny kontakt z przyrodą – to pokolenie dzisiejszych trzydziestolatków w ten region zdecydowanie przyciąga!

stary drewniany dom na podlasiu
foto: pixabay.com, DagMary

Magia urokliwych miejsc

Wielbiciele sporej dawki zieleni podczas weekendowych wypadów czy też urlopowych wojaży będą zachwyceni faktem, że to właśnie na Podlasiu rozciąga się wspaniała Puszcza Białowieska z populacją żubra, czyi największego europejskiego ssaka.

Warto wstąpić też do urokliwej wioski tatarskiej Kruszyniany, w której zostaniemy uraczeni opowieściami o dawniejszych losach tej miejscowości, a także oprowadzeni po meczecie i tatarskim cmentarzu. Należy wiedzieć, że dziś tylko kilka tatarskich rodzin zamieszkuje ten obszar, dobrze było więc dowiedzieć się od ich przedstawicieli ciekawostek na temat ich niezwykłej kultury. Lokalne kulinarne pyszności także nie pozostaną nam obojętne, bo naprawdę zachwycają swoim smakiem! Tatarskie pierogi: kibiny, pieremiacze, kołduny, czy słodkie przysmaki czk czak rozkosznie połaskoczą nasze podniebienia.

Do tego Kraina Otwartych Okiennic  -szlak wiodący przez trzy wioski:  Trześcianka, Soce i Puchły z cudownie ozdobionymi domami, wieś Wodziłki z kościołem staroobrzędowców czy piękne silvarium w Poczopku – warto zarezerwować sobie sporo czasu na zwiedzanie. Perłą Podlasia jest bez wątpienia także pustelnia w Odrynkach, której niezwykła historia zachwyca.

Pustelnia w Odrynkach na podlasiu
Foto: pixabay.com luck36

Co najbardziej urzeka w podlaskiej krainie?

Długo można byłoby wymieniać wspaniałe zabytki, cudowne z przyrodniczego punktu widzenia miejsca, magiczne punkty, w których osoby interesujące się energiami mogą zechcieć pobyć nieco dłużej. Ale najważniejszą cechą Podlasia jest jego autentyczność. Tutaj nie ma miejsca na komercję, na udawanie czegokolwiek tylko po to, by wyciągnąć pieniądze od turystów. Tu czas płynie wolnej, sprawdźcie sami!

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Więcej inspiracji
niezdrowa przekąska w postaci hot doga
Zdrowe zamienniki niezdrowych przekąsek.