Jeśli interesuje Cię chociaż trochę los naszej planety, to z pewnością wiesz jak ważne jest segregowanie odpadów. Plastik, szkło, papier, metale to materiały, które z powodzeniem można ponownie wykorzystać. Z plastiku zrobi się granulat na kolejne plastikowe przedmioty, papier przerobi się na kolejny papier, a metale i szkło trafią do huty. Jednak czy na pewno tak jest ? Czy wszystkie przedmioty, które tak skrupulatnie segregujemy dostaną drugie życie? Okazuje się, że niekoniecznie. Niektóre najczęściej ze względów ekonomicznych (recykling jest zbyt kosztowny) nie są ponownie przetwarzane. Sprawdź więc co nie nadaje się do recyklingu lub recyklinguje się niezmiernie rzadko.
SPIS TREŚCI
Opakowania po chipsach
Co nie nadaje się do recyklingu? Opakowania po chipsach, bo składają się z reguły z kilku rodzajów tworzyw sztucznych w tym aluminium i plastiku. Dla firm zajmujących się recyklingiem są one bardzo trudne do oddzielenia. W niektórych przypadkach jest to wręcz niemożliwe. Dodatkowo tłuste i brudne opakowania z plastiku nie są zbyt atrakcyjnym materiałem dlatego ponownie wykorzystuje się je bardzo rzadko.

Kubki do kawy
Jednorazowych kubków do kawy wykonanych z papieru w większości przypadków nie nadają się do recyklingu Dlaczego? Sporo z nich pokryta jest plastikiem. Cienka warstwa polietylenu chroni kubki przed przeciekaniem. Ten właśnie polietylen sprawia, że podczas procesu przetwarzania papierowe kubki nie zamieniają się na masę papierową.

Na szczęście coraz więcej firm stara się wprowadzić na rynek innowacyjne rozwiązania, które pozwalają na ponowne przetworzenie jednorazowych kubków do kawy.
Kawę możesz także zamówić do własnego kubka. Coraz więcej kawiarni udostępnia możliwość takiego zakupu.
Zobacz też to: 16 plusów picia kawy.
i to: Czym zastąpić kawę, czyli naturalne zamienniki kofeiny.
Opakowania po lakierze do paznokci.
Takie buteleczki z reguły są zanieczyszczone pozostałościami mieszanin chemicznych. Jest to odpad problematyczny gdyż przed przetworzeniem należałoby go oczyścić. Kluczowym argumentem przeciwko ponownemu przetwarzaniu jest tutaj fakt, że ich czyszczenie wymagałoby użycia znacznej energii i zasobów. Jest to po prostu nieopłacalne pod względem ekonomicznym i ekologicznym. Sumarycznie ziemia na tym więcej straci niż zyska.

Opakowania po pizzy
Mimo faktu, że takie opakowania wykonane są z tektury w większości przypadków nie nadają się już do ponownego wykorzystania. Wszystko przez kontakt z żywnością (serem, tłuszczem, sosami). Po zabrudzeniu papier nie może zostać poddany recyklingowi ponieważ nie istnieją sposoby na odseparowanie tłuszczu od włókien papieru. Taki ubrudzony kawałek może zniszczyć całą przetwarzaną partię papieru!

Nieubrudzone tłuszczem i jedzeniem fragmenty pudełka możesz oderwać i z powodzeniem umieścić w pojemnikach z papierem.
Kieliszki do wina, szklanki
Niestety czasem kieliszek do wina lub szklanka potrafią się rozbić. Takie szkło nie nadaje się do recyklingu. Ma ono inne właściwości chemiczne oraz inną temperaturę topnienia niż szkło, które jest przeznaczone do produkcji opakowań do żywności. Jeśli oba te szkła zostaną zmieszane podczas przetwarzania to w efekcie końcowym nowo powstałe będzie mniej bezpieczne. Taka mieszanina może powodować, że szkło będzie miało większe tendencje do pękania.

Ręczniki papierowe
Pomijając fakt, że ręczniki papierowe, papier toaletowy czy chusteczki nie poddasz do recyklingu ze względu na zabrudzenia, które na nich się znajdą, jest jeszcze jeden problem. Mianowicie włókna tego „papieru” są zbyt krótkie aby udało się go ponownie poddać procesowi recyklingu.

Plastikowe słomki
Plastikowe słomki są zbyt małe i lekkie aby oddzielić je od innych przedmiotów podczas sortowania. Maszyny sortujące niestety sobie z nimi nie radzą. Dlatego zamiast być przetworzone trafiają na wysypisko śmieci lub do oceanów.

Istnieje coraz więcej ekologicznych zamienników. Zamiast jednorazowej słomki plastikowej możesz wybrać słomkę wykonaną z metalu, bambusa a nawet z prawdziwej słomy!
Karteczki samoprzylepne
Karteczki samoprzylepne są zbyt małe aby móc je przetworzyć. Dodatkowo większość klejów stosowanych przy produkcji samoprzylepnych karteczek nie rozpuszcza się w wodzie. Utrudnia to więc proces przetwarzania. Klej zamiast zostać usuniętym, rozpada się na mniejsze kawałki i zanieczyszcza przetwarzaną partię papieru. Niestety ten produkt nie nadaje się do recyklingu.

Segregacja ma sens?
Odpowiedź jest jednoznaczna. Tak! Oczywiście recykling nie jest zero jedynkowy. Odzyskiwanie pewnych surowców jest procesem skomplikowanym i czasem nieopłacalnym z punktu widzenia ekonomicznego, a nawet ekologicznego. Jednak im bardziej przyłożymy się do segregacji odpadów tym większa szansa na to, że zostaną one ponownie wykorzystane.
Najważniejsza w procesie recyklingu jest wiedza i dokonywanie odpowiednich wyborów konsumenckich. Dla naszej planety lepszym rozwiązaniem będzie, abyśmy zrezygnowali z zakupu produktów, które są trudne lub niemożliwe do ponownego przetworzenia. Dokonując takich wyborów pośrednio zmuszamy producentów i wytwórców do innego, bardziej ekologicznego myślenia. Jeśli mamy więc wybór, korzystajmy z niego rozsądnie.