Psst! Gdzie się tak spieszysz? Zwolnij!
Naturalne zamienniki kawy.
fot. Nathan Dumlao. Unsplash.com

Czym zastąpić kawę, czyli naturalne zamienniki kofeiny.

Dla niektórych poranna kawa to konieczność. Zawarta w niej kofeina pobudza organizm, wspomaga koncentrację i sprawia, że czujemy się mniej zmęczeni. Kawa z umiarem działa pozytywnie na nasz organizm. Jeśli pijemy ją w odpowiednich ilościach nie ma w tym nic złego. Problem pojawia się jednak wtedy gdy tej kawy wypijamy zbyt dużo. Większe ilości tego popularnego napoju mogą prowadzić do niekorzystnych skutków zdrowotnych. To między innymi problemy z zasypianiem, niepokój czy ból w klatce piersiowej. W takim wypadku warto odstawić małą czarną. Nie każdy jednak jest w stanie sobie z tym poradzić. Na szczęście istnieją naturalne zamienniki, które skutecznie zastąpią kofeiną. Czym zastąpić kawę, aby czuć się nadal pobudzonym.

Yerba Mate

Popularna Yerba to napar herbaciany, która powstaje z liści ostrokrzewu paragwajskiego. Pije się ją przez bombillę – specjalną rurkę, która zakończona jest sitkiem mającym za zadanie filtrować listki znajdujące się w naparze.

Yerba Mate ma szereg właściwości podobnych do tych, które daje nam kawa. Ma ona działanie pobudzające, zwiększające naszą koncentrację. Piciu Yerby nie towarzyszą za to takie efekty uboczne jak poddenerwowanie.

Naturalne zamienniki kawy - Yerba Mate
Fot. davide ragusa. Unsplash.com

Napar z Yerba Mate podobnie jak kawa posiada w swoim składzie kofeinę. Jest jej jednak trochę mniej niż w kawie. W ostrokrzewie paragwajskim znajdują się za to związki zwane teobrominą i teofiliną, którym przypisuje się efekty pobudzające.

Czarna herbata

Jeśli zastanawiacie się czym zastąpić kawę to zdecydowanie dobrym ale niedocenianym naturalnym zamiennikiem kawy jest czarna herbata. Posiada ona w swoim składzie substancję zwaną teiną.

Teina pod względem chemicznym jest tym samym co kofeina. Ma ona właściwości pobudzające i zmniejszające uczucie zmęczenia. Aby czarna herbata zastąpiła nam skutecznie dawkę kofeiny należy ją parzyć przez około 2-3 minuty w temperaturze 95 stopni Celsjusza.

Matcha

Matcha to japońska zielona herbata produkowana specjalną techniką. Oprócz ogromnej ilości antyoksydantów posiada w swoim składzie podobną ilość kofeiny jak kawa.

Różnica pomiędzy kawą a matchą polega na substancji zwanej L-teaniną, która znajduje się w japońskiej herbacie. L-teanina sprawia, że kofeina w naszym organizmie uwalnia się stopniowo. Dzięki temu efekt pobudzającego działania utrzymuje się nawet do 6 godzin, gdzie w przypadku kawy jest to szybki przypływ energii i również szybka jej utrata.

Herbata Matchta
Fot. Pixabay. Pexels.com

Matcha to naturalny zamiennik kawy, który zaliczany jest do superfoods, czyli nieprzetworzonej żywności bogatej w składniki niezbędne dla zachowania zdrowia.

Przeczytaj: Matcha – sekrety japońskiej herbaty.

Kombucha

Kombucha to napój przyrządzany ze sfermentowanej mieszanki czarnej lub zielonej herbaty oraz cukru. Do fermentacji używa się grzyba herbacianego zwanego SCOBY . Skrót ten oznacza Symbiotic Colony of Bacteria and Yeasts, a w tłumaczeniu to symbiotyczna kolonia bakterii i drożdży.

Kombucha, grzyb herbaciany, SCOBY
Fot. Tim-Oliver Metz. Unsplash.com

Kombucha ma działanie pobudzające i oczyszczające. Zaawiera w swoim składzie nieduże ilości kofeiny, oraz witaminy z grupy B. Warto jednak mieć na uwadze, że napój ten posiada w swoim składzie także pewne ilości alkoholu, który powstaje w procesie fermentacji. Spożywając ten napój należy zachować ostrożność i nie prowadzić po nim pojazdów.

Tutaj znajdziecie przepis na własną kombuchę.

Woda z cytryną

Jeśli nie wiecie nadal czym zastąpić kawę to spróbujcie wody z cytryną. Solidna dawka witaminy C oraz orzeźwiający smak tego napoju mają działanie pobudzające.

Dodatkowo systematyczne picie wody z cytryną ma dla naszego organizmu szereg korzystnych właściwości. A jakich? Przeczytajcie dlaczego warto pić wodę z cytryną.

Kawa z cykorii

Jeśli chodzi o naturalne zamienniki kawy, to można do nich z pewnością zaliczyć kawę z cykorii. Co prawda nie posiada ona w swoim składzie kofeiny, ale za to mogą ją pić kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz osoby z wysokim nadciśnieniem tętniczym.

Kawa z cykorii ma lekkie działanie pobudzające. Po za tym wykazuje również wiele właściwości prozdrowotnych. Pozytywnie wpływa na nasze kości, odporność, układ nerwowy i układ krwionośny.

Guarana

Guarana to roślina za Afryki Środkowej i Południowej. Jej ziarna posiadają więcej kofeiny niż ziarna kawowca. Dodatkowo w guaranie znajdują się inne związki mające działanie pobudzające: katechiny i procyjanidyny.

Guarana to proszek, który spożywamy zmieszany z wodą, sokiem lub jogurtem. Ma ona trochę słabsze działanie od kawy, aczkolwiek jest ono znacznie dłuższe. Guarana to naturalny zamiennik kawy, który uważany jest za wiele zdrowszy od swojej „przyjaciółki”.

Sencha

Sencha to japońska zielona herbata, która ma działanie pobudzające. Dodatkowo charakteryzuje się wieloma właściwościami prozdrowotnymi.

Sencha posiada w swoim składzie sporą ilość kofeiny, a wszystko dzięki temu, że liście tej herbaty są zbierane we wczesnych terminach. Herbata ta zawiera także teobrominę i teofilinę – substancje, które również przyczyniają się do pobudzenia naszego organizmu.


REKLAMA

Czytniki e-book - porównaj na Ceneo

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.