Psst! Gdzie się tak spieszysz? Zwolnij!
Co robić aby obchodzić dzień ziemi na co dzień
Fot. Leeloo Thefirst. Pexels.com

6 rzeczy, które możesz zrobić aby obchodzić Dzień Ziemi na co dzień.

Święto Dnia Ziemi przypada każdego roku w dniu 22 kwietnia. Zostało ono ustanowione przez ONZ, a celem tego święta jest promowanie na całym świecie zachowań proekologicznych. Jest to znakomita inicjatywa, którą warto promować nie tylko w tym dniu ale przez cały rok. Ty też możesz obchodzić Dzień Ziemi na co dzień.

Co robić aby obchodzić Dzień Ziemi na co dzień.

Aby Dzień Ziemi trwał nieprzerwanie przez 365 dni w roku możesz zacząć robić pewne rzeczy, które przyczyniają się do ochrony środowiska. Być może będą to niewielkie zmiany w Twoim życiu, ale jeśli podejmiemy je wspólnie to mogą one mieć ogromny wpływ na naszą planetę. Co zatem robić aby obchodzić Dzień Ziemi na co dzień? Jak uratować naszą planetę?

1. Ogranicz używanie plastiku

Czy wiesz, że reklamówka potrzebuje 450 lat aby się rozłożyć? Plastik w zależności od jego rodzaju może rozkładać się nawet 1000 lat, a każdego roku produkuje się setki milionów ton tego surowca. Najwyższy czas ograniczyć używanie plastiku. Jak możesz to zrobić?

 • zamiast wody z plastikowych butelek zaopatrz się w szklaną butelkę wielorazowego użytku i pij wodę kranową.
 • Zamiast mydła w płynie używaj mydła w kostce
 • Używaj bawełnianych toreb na zakupy
 • Segreguj śmieci i plastikowe opakowania po żywności oddawaj je do recyklingu.

Przeczytaj też: Plastikowe wyzwanie, czyli jak pozbyć się plastikowych śmieci.

2. Nie wyrzucaj resztek jedzenia

Aby obchodzić Dzień Ziemi na co dzień nie wyrzucaj resztek jedzenia. Zamiast tego zrób z nich pyszne jedzenie. Zasada zero waste w kuchni rozwija kreatywność. A o gotowaniu z resztek powstało nawet sporo książek. Co zrobić z pozostałym jedzeniem?

 • czerstwe pieczywo zetrzyj na tarce i zrób z niego bułkę tartą. Zrób grzanki albo tosty
 • owoce, które przestają wyglądać apetycznie zamień na pyszny koktajl albo smaczny kompot
 • warzywa zalegające w lodówce możesz zamienić na pyszne pasty kanapkowe albo zupę krem
 • mięso z zupy możesz wykorzystać jako nadzienie do pierogów czy pasztecików.
 • resztki wędlin świetnie się sprawdzą na zapiekance albo w jajecznicy.

3. Zamień samochód na rower

Jeśli masz taką możliwość to w drodze do pracy przesiądź się na rower lub gdy nie jest to zbyt daleka droga, przejdź się do pracy na piechotę. Możesz też zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych do atmosfery korzystając z samochodu wspólnie ze znajomymi z pracy. Jeśli jeździcie w tym samym kierunku koniecznie umówcie się na wspólne podróżowanie jednym środkiem transportu.

4. Zamów wegetariańskie jedzenie

Wegetariański burger może być tak samo smaczny jak burger z mięsem. Z pewnością będzie to dużo zdrowszy wybór. Dodatkowo zyska nasza planeta, bo za produkcją mięsa stoi aż kilkanaście procent emisji gazów cieplarnianych! Do tego w samej Unii Europejskiej ponad 70% upraw przeznaczonych jest na produkcję paszy dla zwierząt. Jeśli masz jeszcze wątpliwości, czy lepszym wyborem będzie zjedzenie wege burgera to zastanów się nad ogromnym cierpieniem zwierząt. Czy burger mięsny jest tego warty?

5. Oszczędzaj wodę

Wodę oszczędzaj nie tylko w czasie Dnia Ziemi ale codziennie. Nawet nieduże zmiany w Twoim życiu sprawią, że zaoszczędzisz jej sporą ilość. Co robić aby oszczędzać codziennie wodę?

 • Bierz prysznic zamiast kąpieli w wannie
 • korzystaj z programów eko
 • zbieraj deszczówkę
 • włączaj pralkę gdy jest pełna

Jak jeszcze oszczędzać wodę? Koniecznie sprawdź nasze 18 sposobów na oszczędzanie wody!

6. Zaoszczędź na ogrzewaniu i klimatyzacji

W sezonie zimowym obniż temperaturę w pomieszczeniach chociaż o 1-2 stopnie Celsjusza. Przecież zawsze możesz założyć dodatkową bluzę. Latem za to możesz ograniczyć korzystanie z klimatyzacji. W gorące dni ubieraj się lekko i nawadniaj swój organizm.


REKLAMA

Czytniki e-book - porównaj na Ceneo

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.