Psst! Gdzie się tak spieszysz? Zwolnij!
Fot. unsplash, NASA

Jak uratować naszą planetę? Możesz to robić każdego dnia.

Wieloletnia eksploatacja zasobów ziemskich, degradacja środowiska, ogromna ilość gazów cieplarnianych emitowanych każdego roku do atmosfery doprowadziły do momentu krytycznego. Doszliśmy do punktu w którym jedyną szansą na ratunek ziemi jest zmiana naszych nawyków. Jest to możliwe. Światowe restrykcje i ograniczenia nałożone w 2020 roku przez pandemię spowodowały, że globalne emisje dwutlenku węgla spadły o 7%. Pandemia pokazała nam więc, że jeśli zmienimy nasze zachowania, styl naszego życia to jesteśmy w stanie zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych. Jeśli więc chcemy ocalić ziemię to każdy z nas powinien podjąć indywidualne działania mające na celu ochronę środowiska. Jeśli zastanawiacie się jak uratować naszą planetę to musicie wiedzieć, że możecie to robić na wiele sposobów. A jakich? Oto one.

Jak pomóc planecie

Aby ograniczyć swój ślad węglowy możemy (a nawet musimy) robić naprawdę wiele rzeczy. Najważniejsze w tym wszystkim jest fakt abyśmy zmiany, których dokonamy stały się  naszą codziennością i rutyną. To nie może być tylko jednorazowy zryw, który z reguły dopada większość z nas  22 kwietnia. To właśnie wtedy, gdy przypada światowy dzień ziemi, przypominamy sobie o ochronie środowiska.  Jeśli pozyskamy wiedzę o tym jak dbać o planetę to zadanie stanie się dużo łatwiejsze.

Z początku wszystko przychodzi nam z trudem, jednak gdy nabierzemy wprawy w ratowaniu planety to uruchomimy w sobie pewien automatyzm. Sprawi on że dbanie o ziemię będzie dużo łatwiejsze. W takim razie jak uratować naszą planetę? Jest przynajmniej kilka rzeczy, które możemy zacząć robić od teraz.

Ochrona środowiska

Możemy działać na kilku obszarach. Jednym z nich z pewnością będzie ochrona środowiska. Zastanawiacie się jak pomóc planecie i w jaki sposób zadbać o środowisko?

Segreguj odpady

Segregacja śmieci to podstawowa czynność, którą powinniśmy robić. Segregacja odpadów w znacznym stopniu zmniejsza zużycie zasobów naturalnych, ale nie tylko. To też mniejsze zanieczyszczenie wód gruntowych i powietrza. Dzięki segregacji śmieci zużywamy mniej wody i energii. Przyczyniamy się też do ograniczenia wycinki drzew. Jeśli zastanawiacie się jak uratować planetę to koniecznie segregujcie odpady.

Niestety nie wszystkie odpady nadają się do segregacji. Koniecznie przeczytaj i dowiedz się jakich rzeczy nie poddasz recyklingowi.

Oszczędzaj wodę

Niby wszyscy wiemy o tym, że woda jest jednym z najważniejszych zasobów naturalnych na ziemi jednak z drugiej strony nie przejmujemy się zbytnio kapiącym kranem. Myjąc zęby nie zakręcamy kurka w kranie, a w ciągu 3 minut tego procesu marnujemy aż 15 litrów wody. Oszczędzając wodę skutecznie przyczyniamy się do ochrony środowiska. Istnieje wiele metod na oszczędzanie wody. My znaleźliśmy ich aż 18.

Przeczytaj więc koniecznie 18 sprawdzonych sposobów na oszczędzanie wody.

Daj starym rzeczom drugie życie

Zamiast wyrzucać stare ubrania i kupować kolejne możemy spróbować się z kimś zamienić by odświeżyć trochę swoją szafę. Jak to zrobić? Wybierzmy się na swap odzieżowy. Możemy także przekazać swoje stare ubrania potrzebującym wrzucając je na przykład do kontenera ze zbiórką odzieży. A nowy look uzyskajmy wybierając się do second handu. W końcu już dawno minęły czasy, gdzie ktokolwiek wstydziłby się odwiedzić taki sklep. Dziś lumpeksy to atrakcyjne miejsca w których możemy nabyć prawdziwe perełki.

Niepotrzebne rzeczy możemy także sprzedać na aukcjach internetowych. Jest duże prawdopodobieństwo, że przedmiot który już nam się opatrzył znajdzie nowego nabywcę, który doceni jego wartość.

Jeśli zastanawiacie się jak uratować ziemię pozbywając się starych rzeczy koniecznie przeczytajcie nasz poradnik o tym co zrobić ze starymi rzeczami zagracającymi nasze mieszkanie. Znajdziecie tam znacznie więcej pomysłów na to jak dać starym rzeczom drugie życie.

Nie używaj chemii

Nie używajmy tradycyjnej chemii albo przerzućmy się na ekologiczne środki czystości. Zamiast używać tradycyjnych środków chemicznych z niebezpiecznymi dla zdrowia i środowiska substancjami spróbujmy sprawdzonych sposobów. Do czyszczenia z powodzeniem używały ich nasze babcie, które wiedziały jak dbać o planetę. Mowa tu o occie, kwasku cytrynowym i sodzie oczyszczonej. Są to środki dzięki którym środowisko w którym żyjemy nie ucierpi. W odróżnieniu od tradycyjnej chemii, która w swoim składzie posiada fosforany przedostające się wraz ze ściekami do wód.

Nie marnuj jedzenia

Kupujemy za dużo żywności, robimy  zakupy na zapas. W rezultacie okazuje się, że jej nadmiar traci termin ważności i ląduje w śmietniku. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że produkcja żywności na świecie odpowiada za jedną czwartą emisji wszystkich gazów cieplarnianych. Jeśli więc nie wiemy jak dbać o planetę po prostu nie marnujmy jedzenia. W jaki sposób możemy to zrobić? Idąc do sklepu róbmy sobie listę potrzebnych zakupów.

Dowiedz się jakie produkty możesz mrozić i  w jaki sposób to robić.

Kompostuj

Jak pomóc planecie? Kompostujmy odpady biodegradowalne.  Dbamy wtedy o środowisko i dbamy o planetę. Kompostowanie ma wiele zalet. Zmniejszamy ilość ogólnej ilości odpadów na wysypiska komunalne nawet o 50%. Wytworzony kompost to substancja organiczna, którą ogrodnicy nazywają czarnym złotem. Odpadki ze stołu możemy zamienić w idealny nawóz. Kompost poprawia strukturę gleby i nie ma szkodliwego wpływu na ludzi oraz rośliny. Dodatkowo w zamian za postawiony przy domu kompostownik część gmin w naszym kraju obniża opłaty za odbiór odpadów. Prosimy więc kompostujcie odpady, bo to kolejny sprawdzony sposób na to jak uratować naszą planetę.

Uprawiaj rośliny

Rośliny, również te doniczkowe, oczyszczają powietrze i produkują tlen. Do tego upiększają naszą przestrzeń. Rośliny doniczkowe poprawiają również nasz nastrój. Pamiętajmy jednak aby nasze rośliny uprawiać ekologicznie.  Dzielmy się też ze sobą szczepkami roślin. Warto wiedzieć, że kwiaty doniczkowe dostępne w większości sklepów niestety nie można zaliczyć do ekologicznych. Ich produkcja również powiększa ślad węglowy na ziemi.

Jeśli nie macie ręki do kwiatów koniecznie dowiedzcie się jakie kwiaty domowe są najłatwiejsze w uprawie.

Ogranicz spożywanie mięsa

Jeśli nie mamy pomysłu jak uratować planetę ograniczmy spożywanie mięsa lub zrezygnujmy całkowicie z jego spożywania. Niestety zdegradowane środowisko to między innymi wynik masowej produkcji mięsa na świecie. W samej Unii Europejskiej ponad 70% upraw przeznaczonych jest na produkcję paszy dla zwierząt. Produkcja mięsa pozostawia ogromny ślad węglowy nie mówiąc już o cierpieniu jakiemu poddawane są zwierzęta przeznaczone na rzeź. Ogromny wpływ na nasze środowisko ma wołowina, której największym eksporterem na świecie jest Brazylia. Produkcja bydła (również nielegalna) zwiększyła proces wylesiania Amazonii, czyli największego ekosystemu na świecie.

Wycinka lasów i tworzenie tam pastwisk i pól uprawnych to krótkotrwały zysk dla lokalnego przemysłu hodowlanego. Jeśli szybko czegoś z tym nie zrobimy skutki niszczenia lasów deszczowych będą niestety katastrofalne dla całej planety. Nie wystarczy więc jedynie segregować śmieci i oszczędzać wodę. Aby uratować ziemię musimy dokonywać większych poświęceń. Dzięki ograniczeniu spożywania mięsa możemy w zdecydowanym stopniu pomóc planecie, a przy okazji będziemy zdrowsi.

Gdyby rzeźnie miały szklane ściany wszyscy bylibyśmy wegetarianami

Paul Mc Cartney

Zmień środek transportu

Prostym sposobem na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i dobrym pomysłem na pomoc planecie jest zmiana środków transportu. Przesiądźmy się więc z samochodu do środków komunikacji miejskiej, a najlepiej skorzystajmy z roweru. Zamiast lecieć samolotem przesiądźmy się do pociągu. Oczywiście nie zawsze jest taka możliwość i czasem nie mamy wyjścia. Jednak jeśli tylko będziemy mieli alternatywę wybierzmy środek transportu z mniejszym śladem węglowym.

Generuj mniejszą ilość śmieci

Chronić środowisko możemy przez produkowanie mniejszej ilości odpadów. Jak możemy to robić? Istnieje wiele sposobów dzięki którym zmniejszymy ilość produkowanych przez nas odpadów. Jednym z nich jest na przykład picie wody z kranu zamiast kupowania jej w plastikowych butelkach. Całkowite zaprzestanie śmiecenia to idea zero waste.

Jak uratować naszą planetę – żyj w duchu idei zero waste

Będąc zero waste dążymy do maksymalnego zmniejszenia produkcji śmieci w naszym życiu. Nie marnujemy żadnych zasobów ziemskich. Umówmy się, że idea less waste, czyli generowanie mniejszej ilości odpadów niż do tej pory będzie również dobra na sam początek

 Jak uratować ziemię ideą zero waste? Jak dbać o planetę nie generując śmieci? Oto kilka pomysłów:

Jak uratować planetę – edukacja i wpływy 

Oprócz czynnego udziału w ochronie środowiska możemy zrobić jeszcze więcej by uratować naszą planetę.

Edukacja ekologiczna

Uczmy nasz dzieci jak żyć ekologicznie. Dobrą okazją na dyskusję o ekologii będzie z pewnością Światowy Dzień Ziemi. Świadomość ekologiczna dziecka to inwestycja w ich przyszłość. Obecne pokolenie dzieci w najbliższym czasie zastąpi obecną władzę. To oni będą rządzić światem. To oni będą podejmować decyzje odnośnie ochrony środowiska. Oni więc powinni wiedzieć od najmłodszych lat jak dbać o planetę. My obecnie musimy skupić się na tym jak pomóc planecie i jak uratować ziemię od katastrofy klimatycznej.

Wpływ na tych którzy mają władzę.

Razem mamy wpływ na to kto podejmuje decyzje w naszym imieniu. Pokażmy liderom politycznym i przemysłowym, że ich brak zaangażowania w ochronę środowiska wpłynie negatywnie na ich popularność. Możemy to robić w czasie wyborów i wieców. Twórzmy petycje by komunikować, że te problemy są dla nas ważne. Bojkotujmy produkty, które nie są wytwarzane w zgodzie z ochroną środowiska.

Dlaczego należy dbać o środowisko?

Dbając o środowisko myślimy o przyszłości. Nie tylko o  naszej ale przede wszystkim o przyszłości naszych dzieci.  Uczmy je więc jak dbać o planetę. Jest na to mnóstwo sposobów i co najważniejsze możemy zacząć działać już dzisiaj. Przecież każdy z nas chciałby żyć w miejscu gdzie jest świeże i niezatrute smogiem powietrze, krystalicznie czysta woda, a ciszę przerywa jedynie śpiew ptaków. To bardzo dziwne, że ten obraz stał się dla naszego pokolenia wręcz idyllicznym.

Biorąc pod uwagę ile lat ma ziemia przecież jeszcze nie tak dawno takie życie było jak najbardziej możliwym. Dziś jesteśmy otoczeni zewsząd produktami z których powstają ogromne ilości śmieci. Degradujemy środowisko na wszelki możliwy sposób. Zabijamy zwierzęta, wycinamy lasy  i myślimy że ujdzie nam to płazem. Być może ale w perspektywie krótkowzrocznej. Przyjdzie taki moment, że kolejne pokolenie będzie musiało za to zapłacić mierząc się z katastrofą klimatyczną. Czy na pewno chcemy zostawić po sobie taką pamiątkę? Raczej nie.

Jak uratować ziemię

Jeśli chcemy zadbać o naszą planetę nie patrzmy na  innych. Dajmy im przykład swoim zachowaniem. To niech oni się wstydzą gdy produkują kolejne tony śmieci, niszczą zasoby ziemi i dokładają swoją cegiełkę do katastrofy klimatycznej. Róbmy swoje, edukujmy i przekazujmy innym wiedzę dotyczącą ochrony środowiska.


REKLAMA

Czytniki e-book - porównaj na Ceneo

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.