Psst! Gdzie się tak spieszysz? Zwolnij!
Jak żyć ekologicznie w dużym mieście
Fot. Jacek Dylag. Unsplash.com

Jak żyć bardziej ekologicznie mieszkając w dużym mieście.

Coraz więcej ekologicznie świadomych ludzi angażuje się w działania na rzecz ochrony środowiska. Szczególnie w dużych miastach w tej płaszczyźnie jest sporo do zrobienia. Aby żyć bardziej ekologicznie mieszkając w dużym mieście warto wprowadzać nawet nieduże zmiany w swoim codziennym życiu. O czym mowa? Jak możesz pomóc planecie mieszkając na co dzień w przestrzeni miejskiej? Oto co robić.

Minimalizuj ilość odpadów

W dużych miastach nadmierna konsumpcja i spora ilość niepotrzebnych odpadów to codzienność. Aby żyć bardziej ekologicznie warto skupić się na minimalizowaniu ilości odpadów. Co możesz zrobić?

 • segreguj śmieci i oddawaj je do recyklingu
 • torby plastikowe zamień na torby bawełniane
 • unikaj kupowania produktów w jednorazowych opakowaniach (kupuj produkty na wagę)
 • mydło w płynie zastąp mydłem w kostce
 • plastikowe butelki zamień na szklane
 • nie wyrzucaj resztek jedzenia – ugotuj z nich potrawę

Sprawdź których odpadów nie poddasz recyklingowi!


Zamień samochód na bardziej zrównoważony środek transportu

Zamiast poruszać się po mieście samochodem spróbuj przesiąść się na rower, hulajnogę albo skorzystaj z usług komunikacji publicznej. Dzięki temu skutecznie przyczynisz się do zmniejszenia śladu węglowego.

Oszczędzaj energię w domu i w pracy

Aby żyć bardziej ekologicznie mieszkając w dużym mieście postaraj się oszczędzać energię. Co możesz zrobić?

 • Wymień w swoim domu żarówki na energooszczędne.
 • Kupując sprzęt agd wybieraj taki, który jest energooszczędny.
 • Wyłączaj wszystkie urządzenia elektryczne gdy ich nie używasz.
 • Korzystaj ze światła dziennego gdy tylko jest to możliwe

Wybieraj produkty lokalne i sezonowe

W dużym mieście mamy dostęp do dużej ilości sklepów wielkopowierzchniowych. Posiadają one bogaty asortyment, ale większość produktów która się tam znajduje musiała przebyć długą drogę. Transport generuje duży ślad węglowy. Dlatego będąc na zakupach wybieraj produkty lokalne oraz sezonowe. W taki sposób przyczynisz się do ochrony środowiska.

Oszczędzaj wodę

W dużym mieście woda w kranie jest łatwo dostępna. Wystarczy odkręcić kurek i gotowe. Aby żyć bardziej ekologicznie mieszkając w dużym mieście nie marnuj wody.

 • Napraw kapiący kran,
 • zakręć kurek podczas mycia zębów,
 • korzystaj z programów „eko” w pralce i zmywarce,
 • rób rzadziej pranie.

Jak jeszcze możesz oszczędzać wodę? Sprawdź nasze 18 sprawdzonych sposobów.

Ogranicz spożywanie mięsa

Produkcja mięsa pozostawia po sobie ogromny ślad węglowy. Ograniczenie spożycie mięsa przyczynia się do jego zmniejszenia. Jest jeszcze jeden plus. Zyska Twoje zdrowie, ponieważ udowodniono naukowo, że nadmierne spożycie mięsa prowadzi do wielu niebezpiecznych chorób.
Jeśli zainteresował Cię temat żywienia koniecznie przeczytaj nasz artykuł: Piramida zdrowia, czyli zasady dobrego odżywiania i nie tylko.

Edukuj się oraz dziel się swoją wiedzą z innymi

Aby wiedzieć jak żyć bardziej ekologicznie mieszkając w dużym mieście warto nieustannie poszerzać swoją wiedzę. Temat ekologii i ochrony środowiska jest niezwykle rozległy i kluczowy dla przyszłości nas i naszych dzieci. Zdobytą wiedzą dziel się ze znajomymi i rodziną, aby móc wspólnie budować świadomość ekologiczną u innych!


REKLAMA

Czytniki e-book - porównaj na Ceneo

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.