Sprawdzone sposoby na oszczędzanie wody.

napełnianie szklanki wodą
fot: Jacek Dylag, Unsplash.com


Woda jest jednym z najcenniejszych zasobów naturalnych. Bez niej nie ma życia, a jej światowe zasoby kurczą się w szaleńczym tempie. Zużywamy jej ogromne ilości i dlatego właśnie pora zacząć być eko. Czy wiesz, że Polacy dziennie zużywają ok. 150 litrów wody? W domowych warunkach aż 35% wody zużywamy na mycie i aż 33% na spłukiwanie toalet. Czy zdajesz sobie sprawę, że podczas 3 – minutowego mycia zębów przy odkręconym kranie marnuje się aż 15 litrów wody? Sposobów na oszczędzanie wody na co dzień jest mnóstwo. I tak naprawdę nie wymagają od Ciebie ogromnych wyrzeczeń. Oto kilka z nich, które są prostsze niż myślisz.

Napełnij zmywarkę

Jeśli masz zmywarkę, nie musisz kilku filiżanek od razu myć. Włącz zmywarkę dopiero wtedy gdy się zapełni. Doskonałym pomysłem jest również ustawienie w urządzeniu mycia ekonomicznego – zużywa mniej wody. Jeśli zrezygnujesz z mycia wstępnego i prawidłowo ułożysz wszystkie naczynia, również oszczędzisz wodę.

Myj naczynia w misce lub napełnionym zlewie

Jeśli nie masz zmywarki i myjesz naczynia ręcznie, napełnij zlew lub miskę wodą i dopiero zmywaj. Wtedy zużyjesz decydowanie mniej wody niż przy myciu pod bieżącą wodą.

Kup perlator

Zainwestuj w perlator. To niedrogie urządzenie może przyczynić się do znacznego zmniejszenia poboru wody. Perlator umieszcza się na końcówce baterii. Jego zadaniem jest napowietrzenie przepływającej wody powodując optyczne powiększenie strumienia.

Napraw cieknący kran

Jeśli Twój kran cieknie koniecznie go napraw. Kapiąca woda to ogromne straty, chociaż mogłoby się wydawać, że to tylko kilka kropel. Koniecznie zrób przegląd instalacji w domu.

Wodą z gotowania podlej rośliny.

Jeśli gotujesz jajka lub warzywa to nie musisz wylewać wody pozostałej po gotowaniu. Z powodzeniem nada się ona do podlania kwiatków. Oczywiście pamiętaj aby woda do podlewania była przestudzona.

Zbieraj zimną wodę

Jeśli piecyk gazowy lub bojler potrzebuje kilku chwil na podgrzanie wody, zimną wodę która na początku płynie zbierz do dzbanka. Wykorzystasz ją do gotowania albo podlewania kwiatków.

Myj warzyw i owoce w misce

Warzywa i owoce myj w misce, a wodę po umyciu wykorzystaj do podlewania kwiatków.

Myjąc zęby używaj kubka

Myjąc zęby czy goląc się nie musisz mieć w tym czasie odkręconego kranu. Wystarczy gdy na początku nabierzesz odpowiednią ilość do kubka czy miseczki i zakręcisz kran. W ten sposób możesz oszczędzić nawet kilkanaście litrów podczas jednego mycia.

Weź szybki prysznic

Zamień wannę na prysznic. Kąpiele w wannie pochłaniają mnóstwo wody. Podczas namydlania się zakręć wodę, naprawdę nie jest niezbędna w trakcie tej czynności.

Świetnym pomysłem jest także zamiana tradycyjnej słuchawki prysznicowej na tę z regulacją przepływu wody i mieszalnikiem. Po miesiącu przekonasz się, że warto.

Zamontuj dwudzielny przycisk do spłukiwania

W toalecie zamontuj przycisk do spłukiwania dwudzielnego. Pozwoli on zaoszczędzić w ciągu miesiąca sporą ilość wody.

Rób rzadziej pranie

Nie musisz codziennie włączać pralki. Staraj się włączać pralkę z pełnym wsadem. Jeśli włożysz mniej prania, pralka i tak zużyje tyle wody ile jest przewidziane na zaprogramowany cykl. Korzystaj też z prania ekonomicznego, w które wyposażone są dziś pralki. To zdecydowanie zmniejszy ilość zużycia wody.

Zainwestuj w baterię bezdotykową

Bateria bezdotykowa to mniejsze zużycie wody i mniejsze rachunki. Strumień wody nie będzie już płynął bez potrzeby, a tylko wtedy gdy przyłożysz dłonie pod wylewkę.

Zbieraj deszczówkę

Jeśli mieszkasz w domu możesz zbierać deszczówkę, którą z powodzeniem wykorzystasz do podlewania ogrodu. Wodą deszczową możesz również umyć auto.

Podlewaj rośliny o odpowiedniej porze

Rośliny najlepiej podlewaj rano lub wieczorem. Właśnie wtedy najlepiej wykorzystują one wilgoć. Podlewając rośliny po południu spora ilość wody wyparuje zanim zdoła trafić do ich korzeni.

Korzystaj z programów eko

Jeśli Twoja pralka lub zmywarka posiada program eko używaj go. Dzięki temu oszczędzisz wodę oraz zapłacisz mniejsze rachunki. Z reguły na programie eko urządzenie pracuje dłużej. Jeśli więc często brakuje Ci czasu staraj się zaplanować takie czynności z wyprzedzeniem.

Pij wodę z kranu

Pij wodę z kranu. Jeśli chcesz poprawić jej jakość zamontuj filtr. Nie kupuj wody w plastikowych butelkach. Do ich wyprodukowania zużywa się znacznie więcej wody niż znajdziesz w samej butelce. Ale to nie wszystko, bo do wytworzenia plastikowej butelki zużywa się także ropę naftową.

Przeczytaj też: 15 korzyści z picia wody

Ogranicz spożywania mięsa

Zgadza się. Do produkcji przemysłowej mięsa zużywa się ogromne ilości wody. Najwięcej ze wszystkich pokarmów, które spożywasz. Ograniczenie w jedzeniu mięsa, a nawet całkowite zrezygnowanie z niego sprawi, że przyczynisz się bezpośrednio do oszczędności wody, a dodatkowo będziesz zdrowszy.

Sposobów na oszczędzanie wody jest mnóstwo. Okazuje się, że podczas codziennych czynności możemy bez wysiłku zaoszczędzić jej naprawdę sporo. Ważne jest aby te czynności stały się dla nas naturalnym, powtarzalnym sposobem na domową ekologię. Naprawdę warto, tym bardziej że rachunki za wodę mile was zaskoczą!

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Więcej inspiracji
prezent zapakowany w różowy papier i złotą wstążkę.
6 pomysłów na prezent z efektem „wow!”