Psst! Gdzie się tak spieszysz? Zwolnij!
oszczędzanie wody
fot: Jacek Dylag, Unsplash.com

18 sprawdzonych sposobów na oszczędzanie wody.

Woda jest jednym z najcenniejszych zasobów naturalnych. Bez niej nie ma życia, a jej światowe zasoby kurczą się w szaleńczym tempie. Zużywamy jej ogromne ilości i dlatego właśnie pora zacząć być eko. Czy wiesz, że Polacy dziennie zużywają ok. 150 litrów wody? W domowych warunkach aż 35% wody zużywamy na mycie i aż 33% na spłukiwanie toalet. Czy zdajesz sobie sprawę, że podczas 3 – minutowego mycia zębów przy odkręconym kranie marnuje się aż 15 litrów wody? Sposobów na oszczędzanie wody na co dzień jest mnóstwo. I tak naprawdę nie wymagają od Ciebie ogromnych wyrzeczeń. Oto kilkanaście z nich. Są prostsze niż myślisz.

Zapełniona zmywarka to oszczędzanie wody

Jeśli masz zmywarkę, nie musisz kilku filiżanek od razu myć. Włącz zmywarkę dopiero wtedy gdy się zapełni. Doskonałym pomysłem jest ustawienie w urządzeniu mycia ekonomicznego – zmywarka zużywa wtedy mniej wody (o zaletach programu eko przeczytasz poniżej). Jeśli zrezygnujesz z mycia wstępnego i prawidłowo ułożysz wszystkie naczynia w zmywarce, również zaoszczędzisz wodę.

Korzystaj z programów eko

Jeśli Twoja pralka lub zmywarka posiada program „eko” używaj go. Dzięki temu oszczędzisz wodę oraz zapłacisz mniejsze rachunki. Z reguły na ustawionym programie eko urządzenie pracuje dłużej. Jeśli więc często brakuje Ci czasu postaraj się zaplanować takie czynności z wyprzedzeniem.

Myj naczynia w misce lub napełnionym zlewie.

Jeśli nie masz zmywarki i myjesz naczynia ręcznie, napełnij zlew lub miskę wodą i dopiero zmywaj. Wtedy zużyjesz decydowanie mniej wody niż przy myciu pod bieżącą wodą. W pierwszej kolejności umyj szklanki, potem talerze i sztućce, a na końcu zajmij się zmywaniem garnków i patelni. Pamiętaj, aby zmywać w gumowych rękawiczkach. Zabezpieczysz wtedy skórę swoich dłoni przed działaniem detergentów.

Kup perlator.

Zainwestuj w perlator. To niedrogie urządzenie może przyczynić się do znacznego zmniejszenia poboru wody. Perlator umieszcza się na końcówce baterii. Jego zadaniem jest napowietrzenie przepływającej wody powodując optyczne powiększenie strumienia. Takie urządzenie kupisz już za kilkanaście złotych, a montaż jest banalnie prosty. Perlator nakręca się na wylewkę i gotowe!

Napraw cieknący kran. Toteż oszczędzanie wody.

Jeśli Twój kran cieknie koniecznie go napraw. Kapiąca woda to ogromne straty, chociaż mogłoby się wydawać, że to tylko kilka kropel. Koniecznie zrób przegląd instalacji w domu i jeśli stwierdzisz jakieś przecieki usuń je.

oszczędzanie wody
fot: Kazuky Akayashi, unsplash.com

Wodą z gotowania podlej rośliny.

Jeśli gotujesz jajka lub warzywa to nie musisz wylewać wody pozostałej po gotowaniu. Z powodzeniem możesz wykorzystać ją do podlania roślin. Woda po gotowanych jajkach i warzywach posiada w swoim składzie cenne składniki odżywcze, które skutecznie wspomogą wzrost roślin. Oczywiście pamiętaj aby woda do podlewania była przestudzona. Nie może ona też być posolona.

Zbieraj zimną wodę

Jeśli piecyk gazowy lub bojler potrzebuje kilku chwil na podgrzanie wody, zimną wodę która na początku płynie zbierz do dzbanka. Wykorzystasz ją do gotowania albo podlewania kwiatków.

Myj warzywa i owoce w misce

Warzywa i owoce myj w misce, a wodę po umyciu wykorzystaj do podlewania kwiatków.

Myj zęby i oszczędzaj wodę.

Myjąc zęby czy goląc się nie musisz mieć w tym czasie odkręconego kranu. Wystarczy gdy na początku nabierzesz odpowiednią ilość do kubka czy miseczki i zakręcisz kran. W ten sposób, gdy myjesz zęby, możesz oszczędzić nawet kilkanaście litrów wody podczas jednego mycia!

Weź szybki prysznic. To oszczędzanie wody.

Zamień wannę na prysznic. Kąpiele w wannie pochłaniają mnóstwo wody. Podczas namydlania się zakręć wodę, naprawdę nie jest niezbędna w trakcie tej czynności.

Wymień słuchawkę prysznicową.

Dobrym pomysłem jest także zamiana tradycyjnej słuchawki prysznicowej na tę z regulacją przepływu wody i mieszalnikiem. Po miesiącu przekonasz się, że warto.

Zamontuj dwudzielny przycisk do spłukiwania.

W toalecie zamontuj przycisk do spłukiwania dwudzielnego. Pozwoli on zaoszczędzić w ciągu miesiąca sporą ilość wody.

Rób rzadziej pranie.

Nie musisz codziennie włączać pralki. Staraj się włączać ją z pełnym wsadem. Jeśli włożysz mniej prania, pralka i tak zużyje tyle wody ile jest przewidziane na zaprogramowany cykl. Korzystaj też z prania ekonomicznego, w które wyposażone są dziś pralki. To zdecydowanie zmniejszy ilość zużycia wody.

Zainwestuj w baterię bezdotykową.

Bateria bezdotykowa to mniejsze zużycie wody i mniejsze rachunki. Strumień wody nie będzie już płynął bez potrzeby, a tylko wtedy gdy przyłożysz dłonie pod wylewkę.

Zbieraj deszczówkę.

Jeśli mieszkasz w domu możesz zbierać deszczówkę, którą z powodzeniem wykorzystasz do podlewania ogródka. Wodą deszczową możesz również umyć auto.

Podlewaj rośliny o odpowiedniej porze.

Rośliny najlepiej podlewaj rano lub wieczorem. Właśnie wtedy najlepiej wykorzystują one wilgoć. Podlewając rośliny po południu spora ilość wody wyparuje zanim zdoła trafić do ich korzeni.

Pij wodę z kranu, to też oszczędzanie wody.

Pij wodę z kranu. Jeśli chcesz poprawić jej jakość zamontuj filtr. Nie kupuj wody w plastikowych butelkach. Do ich wyprodukowania zużywa się znacznie więcej wody niż znajdziesz w samej butelce. Ale to nie wszystko, bo do wytworzenia plastikowej butelki zużywa się także ropę naftową.

Przeczytaj też: 15 korzyści z picia wody

Na oszczędzanie wody ogromny wpływ ma ograniczenie spożywania mięsa.

Zgadza się. Do produkcji przemysłowej mięsa zużywa się ogromne ilości wody. Najwięcej ze wszystkich pokarmów, które spożywasz. Ograniczenie w jedzeniu mięsa, a nawet całkowite zrezygnowanie z niego sprawi, że przyczynisz się bezpośrednio do oszczędności wody, a dodatkowo będziesz zdrowszy.

Oszczędzanie wody – podsumowanie

Sposobów na oszczędzanie wody jest mnóstwo. Okazuje się, że podczas codziennych czynności możesz bez wysiłku zaoszczędzić jej naprawdę sporo. Ważne jest aby te czynności stały się dla Ciebie naturalnym, powtarzalnym sposobem na domową ekologię. Naprawdę warto, tym bardziej, że rachunki za wodę mile Cię zaskoczą!


REKLAMA

Czytniki e-book - porównaj na Ceneo

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.