Psst! Powiemy Ci o czym musisz wiedzieć gdy kupujesz swój pierwszy czytnik e-booków. Kilknij TUTAJ!
Kompetencje twarde i miękkie - które są ważniejsze
fot. Cookie the Pom. unsplash.com

Kompetencje twarde i miękkie – które są ważniejsze?

Umiejętności, inaczej kompetencje to niezwykle ważne cechy każdego z nas. Ważne zarówno w życiu prywatnym jak i w pracy. Zastanawiasz się, które z nich są ważniejsze? Okazuje się, że kluczem do bycia nieprzeciętnym nie jest opanowanie twardych umiejętności, takich jak tworzenie aplikacji czy specjalistyczna wiedza. Również kompetencje miękkie, takie jak empatia, czy zarządzanie czasem, same w sobie nie zrobią z Ciebie geniusza. Otóż, tym co może wyróżnić Ciebie spośród innych jest równowaga pomiędzy kompetencjami twardymi, a umiejętnościami miękkimi. Ale zacznijmy od początku…

Czym są kompetencje twarde

Kompetencje twarde to zdefiniowane umiejętności, które są mierzalne. Zazwyczaj są one związane z pewną konkretną branżą. To wiedza specjalistyczna, której można się nauczyć poprzez szkolenie, edukację lub praktykę. Kompetencje twarde łatwo jest ocenić i można je zweryfikować w sposób obiektywny. Do weryfikacji może posłużyć dokument w postaci certyfikatu, dyplomu, świadectwa itp.

Przykłady kompetencji twardych

  • Umiejętność programowania,
  • prawo jazdy,
  • umiejętność obsługi specjalistycznego sprzętu,
  • znajomość języków obcych,
  • znajomość pakietu office,
  • umiejętność obsługi kasy fiskalnej,
  • umiejętność przygotowywania i czytania rysunków technicznych,
  • znajomość protokołów sieciowych,
  • umiejętność obsługi programów graficznych.

To tylko niektóre przykłady umiejętności twardych. Ich główną cechą jest to, że są konkretne i możliwe do zdefiniowania oraz wystawienia oceny. Można je doskonalić poprzez naukę i praktykę. Kompetencje twarde są niezwykle ważne w wielu branżach i zawodach. Dzięki nim możesz efektywnie wykonywać konkretne zadania.

Są też tak zwane kompetencje miękkie, bez których trudno osiągnąć sukces w zawodzie.

Czym są kompetencje miękkie

Kompetencje miękkie, umiejętności miękkie, zwane też interpersonalnymi lub społecznymi związane są z naszą zdolnością do dobrych relacji z innymi ludźmi. Nie są one związane z konkretną, specjalistyczną wiedzą techniczną, jednak mają one równie duży wpływ na zdolność do efektywnej pracy oraz osiągania sukcesów w życiu codziennym.

Przykłady kompetencji miękkich

Umiejętności miękkie pozwalają skutecznie budować relacje międzyludzkie. Te umiejętności są trudniejsze do oceny w sposób mierzalny w porównaniu na przykład do oceny umiejętności języków obcych. Mimo tego kompetencje miękkie są tak samo ważne w kontekście osiągania sukcesów w życiu prywatnym jak i na polu zawodowym.

nauka kompetencji
fot. Unseen Studio. unsplash.com

Kompetencje twarde, kompetencje miękkie – różnice

Kompetencje twarde oraz kompetencje miękkie różnią się między sobą pod kilkoma względami. Jedną z różnic jest cecha, o której wspominaliśmy wcześniej, czyli:

mierzalność

Kompetencje twarde są łatwo mierzalne. Można je również obiektywnie zweryfikować. Przykładem może być poziom umiejętności językowych, które można zmierzyć i zweryfikować za pomocą oficjalnych testów i egzaminów językowych.

Za to kompetencje miękkie są trudne do zmierzenia i bardziej subiektywne aby móc je obiektywnie ocenić. Za przykład może posłużyć cecha jaką jest empatia. Istnieją specjalne metody do pomiaru empatii, ale żadna z nich nie jest doskonała, ponieważ proces ten jest niezwykle złożony.

nabywanie

Różnice między kompetencjami miękkimi, a twardymi są także w ich nabywaniu. Umiejętności twarde możemy nabyć chodząc na zajęcia lekcyjne, uczestnicząc w szkoleniach czy zdobywając doświadczenie poprzez praktykę.

Za to umiejętności miękkie możemy nabyć w trakcie życia codziennego. Możemy je zdobywać poprzez interakcje z innymi ludźmi, obserwację swoich zachowań i codzienną pracą nad rozwojem osobistym.

zastosowanie

Różnica pomiędzy kompetencjami twardymi i miękkimi jest także w ich zastosowaniu. Kompetencje twarde są niezbędne w przypadku wykonywania konkretnych zadań, do których potrzebna jest specjalistyczna wiedza.

Za to kompetencje miękkie możesz wykorzystywać na co dzień aby budować relacje międzyludzkie, skutecznie się komunikować, czy zarządzać zasobami. Nie są one przypisane do wykonywania konkretnych zadań.

progres

Kolejną różnicą pomiędzy kompetencjami twardymi, a miękkimi jest płaszczyzna na której osiągamy progres. Umiejętności twarde są istotne w kontekście zdobywania wiedzy specjalistycznej.

Kompetencje miękkie rozwijają twoje umiejętności personalne i ich istota nie zależy od konkretnego zawodu.

Zachowaj równowagę pomiędzy kompetencjami twardymi i kompetencjami miękkimi

Największe sukcesy osiągają Ci, którzy mogą poszczycić się zarówno kompetencjami twardymi jaki wachlarzem kompetencji miękkich. Ich połączenie i odpowiednia równowaga może przyczynić się do sukcesów, które odniesiesz w życiu prywatnym oraz w pracy.

Jak zachować równowagę pomiędzy umiejętnościami twardymi i miękkimi? Na początku zastanów się w których obszarach jesteś mocniejszy, a które są twoją słabszą stroną. Na tej podstawie ustal nad jakimi kompetencjami powinieneś pracować. Zaplanuj działania, które pomogą Ci się rozwinąć w tym kierunku. Mogą to być książki zawierające cenną wiedzę, kursy i warsztaty czy szkolenia. Zdobyte umiejętności wykorzystuj w praktyce, aby ciągle je doskonalić.

Pamiętaj, że równowaga pomiędzy kompetencjami twardymi i miękkimi to w obecnych czasach klucz do osiągania sukcesów i zdobywania zakładanych sobie celów.

Rozwijanie kompetencji

Warto ciągle rozwijać swoje kompetencje, zarówno twarde jak i miękkie. Praca nad sobą to proces, który nigdy się nie kończy. Życie to ciągły rozwój, warto robić to świadomie i w sposób zaplanowany. Sprawdź zatem w jaki sposób możesz rozwijać swoje kompetencje.

Jak rozwijać kompetencje twarde

W pierwszym kroku zdefiniuj swoje cele. Określ, które ze swoich kompetencji twardych chcesz rozwijać. Może to być na przykład nauka języka obcego albo umiejętność tworzenia aplikacji na komórki.

W kolejnym kroku zrób research w kierunku możliwości zdobycia wiedzy. W celu rozwijania kompetencji twardych możesz na przykład nabyć odpowiednią literaturę w postaci poradników czy książek edukacyjnych. Mogą to być także szkolenia, kursy online, branżowe eventy tematyczne czy jakiekolwiek inne możliwości zdobycia wiedzy.

Praktykuj. Wiedzę teoretyczną przekuwaj w praktykę. Przykładowo jeśli uczysz się nowego języka programowania, twórz w nim projekty wykorzystujące tą technologię. Gdy uczysz się języka obcego, staraj się go wykorzystać w praktyce przy każdej nadarzającej się okazji.

Pamiętaj o systematyczności. Rozwijanie kompetencji to proces żmudny i długotrwały. Nic nie przychodzi łatwo, ważne jest więc, aby się nie zniechęcać. Czas, cierpliwość i stałe zaangażowanie to klucz do rozwoju kompetencji twardych.

Jak rozwijać kompetencje miękkie

Pewne kroki są analogiczne jak w przypadku rozwijania umiejętności twardych.

W pierwszej kolejności zastanów się nad tym w jakiej sferze kompetencji miękkich chcesz się rozwijać. Zależnie od tego będziesz mógł zaplanować odpowiednią ścieżkę rozwoju.

Przykładowo jeśli chcesz rozwijać swoją empatię to jej rozwój może polegać na staraniu się zrozumienia perspektywy innej osoby oraz wykazaniu zainteresowania jej potrzebami. Natomiast jeśli chcesz nauczyć się zarządzać czasem, ćwicz umiejętności organizacji oraz techniki efektywnego zarządzania czasem. Jeśli chcesz rozwinąć kompetencje przywódcze, ucz się zarządzania zespołem oraz motywowania ludzi.

Praktykuj. Jak w przypadku umiejętności twardych, również umiejętności miękkie wymagają ciągłej praktyki i doskonalenia.

Jakie kompetencje warto rozwijać obecnie.

Przyglądając się obecnym trendom można wyróżnić kilka kluczowych kompetencji, które są szczególnie przydatne i wartościowe. Jedną z takich umiejętności należących do kompetencji miękkich jest:

umiejętność pracy zdalnej

To dość szerokie pojęcie, w którym znajdzie się miejsce na takie kompetencje jak umiejętność organizowania sobie czasu oraz stanowiska pracy czy umiejętność skutecznej komunikacji online. Przyda się także umiejętność samodzielnego rozwiązywania problemów i umiejętność obsługi komputera oraz aplikacji wykorzystywanych do pracy zdalnej.

elastyczność

W szybko zmieniającym się otoczeniu bardzo ważną kompetencją miękką jest elastyczność. Dzięki niej w łatwy sposób możesz zaadaptować się do nowych warunków i zmieniających się sytuacji.

odporność na stres

To kompetencja miękka, którą warto w sobie rozwijać. Jest ona szczególnie przydatna w trakcie zadań, które obarczone są presją czasu. Ta umiejętność przyda się także w codziennym życiu. W dzisiejszych czasach stres towarzyszy nam na każdym kroku.

umiejętność obsługi nowych technologii

To twarde kompetencje, które warto rozwijać zwłaszcza teraz, gdy zewsząd wkraczają i ciągle rozwijają się nowe technologie. To może być na przykład sztuczna inteligencja (AI), wirtualna rzeczywistość (VR) czy chociażby coraz bardziej popularny druk 3D.

znajomość zasad bezpieczeństwa w sieci

To także kompetencje twarde, które warto rozwijać. Mowa tu szczególnie o takich zagadnieniach jak i umiejętność stosowania zasad bezpieczeństwa w pracy online, w tym ochrona danych i unikanie zagrożeń związanych z cyberprzestępczością.

Kompetencje twarde i miękkie – balans kluczem do sukcesu

Jak sam widzisz kompetencje twarde i miękkie to klucz do sukcesu zarówno na polu zawodowym jak i prywatnym. Najważniejszy jest jednak balans, który należy tutaj zachować. Osoba, która ma nieprzeciętne umiejętności projektowania czy programowania, ale nie potrafi pracować w grupie, może nie zrealizować swoich celów. Kompetencje twarde i miękkie to tak samo ważne umiejętności. Pracuj więc nad każdą z nich.

Skąd czerpać wiedzę, aby nabywać nowe kompetencje

Udemy

Udemy.com to chyba obecnie najpopularniejsza platforma online na której możesz korzystać z ponad 200.000 kursów online dostępnych w wielu kategoriach.

Akademia PARP

Akademia PARP oferuje BEZPŁATNE kursy online z zakresu finansów, kompetencji, marketingu, prawa i zarządzania

Domestika

Domestika.org to platforma podobna do udemy na której znajdziesz liczne kursy w przystępnych cenach.

Kursy fundacja BLU

Kursy fundacja BLU to wiedza z ekologii, zdrowego i aktywnego stylu życia, zdrowia psychicznego, dobrostanu oraz rozwoju.


REKLAMA

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.