Psst! Gdzie się tak spieszysz? Zwolnij!
Jak efektywnie zarządzać czasem
Fot. Abdul A. Unsplash.com

Jak efektywnie zarządzać czasem i zwiększyć swoją produktywność?

Efektywne zarządzanie czasem jest niezwykle ważne dla każdego, kto chce zwiększyć swoją produktywność. To umiejętność, która przyda się zarówno studentowi, przedsiębiorcy czy osobie na etacie. Sprawdź nasze praktyczne wskazówki, które pomogą Ci efektywnie zarządzać czasem oraz zwiększyć swoją produktywność.

Określ cele

Przemyśl dobrze jakie cele chcesz osiągnąć i wyznacz swoje priorytety. Stwórz taką listę i skup się na elementach, które mają dla Ciebie najważniejsze znaczenie. Unikniesz wtedy marnowania czasu na cele, które nie są tego warte.

Twórz harmonogramy

Harmonogram może niezwykle ułatwić zarządzanie czasem i przy okazji zwiększyć produktywność. Rozplanowane zajęcia i zadania na cały dzień sprawiają, że wiesz co robić i działasz niejako automatycznie. Nie tracisz czasu na rzeczy mniej ważne.

Twórz harmonogramy i plany dnia długoterminowe. Na najbliższy tydzień, miesiąc. To naprawdę pomaga!

Nie daj się rozpraszać

W dzisiejszych czasach bardzo łatwo o dekoncentrację. Jeśli chcesz efektywnie zarządzać swoim czasem oraz zwiększyć swoją produktywność wyeliminuj czynniki rozpraszające. Oto kilka przykładów, które mogą działać jako czynniki rozpraszające:

 • media społecznościowe
 • przerwy w pracy na papierosa
 • hałas
 • zbyt wiele zadań do wykonania
 • niejasne cele
 • zmęczenie
 • brak motywacji

Wykorzystaj technologię wspomagającą zarządzanie czasem

Korzystaj z dostępnych aplikacji do zarządzania czasem i zwiększania produktywności. Wybór jest ogromny, a większość aplikacji jest dostępna zupełnie za darmo na każdym smartfonie czy tablecie. Mowa tu o:

 • kalendarze od Google i Apple,
 • aplikacje z listą rzeczy do zrobienia, np. Microsoft To Do,
 • aplikacje do zarządzania większymi projektami, np. Trello, Asana,
 • aplikacje do mierzenia czasu i badania produktywności, Toggl, RescueTime,
 • notatniki elektroniczne: One Note, Evernote, Google Keep

Nie rób wszystkiego samemu

Nie trać czasu na robienie wszystkich zadań samemu. Postaraj się nie marnować na to czasu jeśli czujesz się przeciążony obowiązkami. Postaraj się przekazać niektóre swoje zadania innym osobom. Skup się na najważniejszych celach, które masz zapisane w swoich planach.

Jak zwiększyć swoją efektywność
Fot. Elisa Ventur. Unsplash.com

Wykorzystaj techniki zarządzania czasem.

Istnieje wiele technik zarządzania czasem, które mogą pomóc w efektywnym planowaniu, organizowaniu zadań i zwiększaniu produktywności. Oto kilka popularnych:

Technika Pomodoro

Dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu interwałów czasowych łatwiej utrzymujesz skupienie i wydajność.

Matryca Eisenhowera

W tej metodzie kategoryzujesz zadania według klucza: pilne i ważne, pilne, ale nieważne, ważne, ale niepilne oraz niepilne i nieważne. Dzięki matrycy Eisenhowera łatwiej ustalasz priorytety.

Technika „5 minut przed”

W tej technice należy każde zadanie rozpocząć 5 minut przed planowanym czasem. Działa to pozytywnie na koncentrację i daje lepszą możliwość przygotowania się do zadania.

Technika „Zjedz tę żabę”

Polega ona na rozpoczęciu dnia od wykonania najważniejszego i najtrudniejszego zadania. Po jego wykonania reszta zadań zaplanowanych na dany dzień wydaje się wiele łatwiejsza.

Zasada dwóch minut

Łatwe zadania, które zajmą Ci mniej niż dwie minuty postaraj się wykonać od razu. Pozwoli Ci to uniknąć kumulowania się prostych i małych zadań.

Przeczytaj: Poznaj techniki zarządzania czasem i zwiększ swoja produktywność!

Zadbaj o swoje zdrowie mentalne

Łatwo jest doprowadzić się do wyczerpania mentalnego. Wtedy produktywność spada do zera. Zachowaj zdrowy rozsądek i zadbaj o swoje zdrowie mentalne. Pamiętaj, że nie samą pracą człowiek żyje. Poświęć więc chwilę ze swojego dnia na relaks, sport i odpowiednią ilość snu.

Ogranicz wielozadaniowość

Aby móc efektywnie zarządzać czasem i zwiększyć swoją produktywność staraj się nie wykonywać kilku zadań jednocześnie. Skończ jedno zanim przejdziesz do kolejnego. Dzięki temu zadanie wykonasz szybciej i dokładniej.

Bądź elastyczny

Nie wszystko da się zaplanować tak jak byśmy chcieli. Niekiedy trzeba dostosować się do nieprzewidzianych sytuacji. Naucz się bycia elastycznym i nie bój się zmieniać planów w razie potrzeby.

Podsumowanie

Miej na uwadze, że efektywne zarządzanie czasem to proces wymagający stałej praktyki. Z początku powyższe wskazówki mogą wydawać się uciążliwe, jednak z czasem zamienią się w rutynowe działanie i skutecznie pomogą Ci zwiększyć twoją produktywność.

Powodzenia w zarządzaniu czasem!


REKLAMA

Czytniki e-book - porównaj na Ceneo

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.