Psst! Gdzie się tak spieszysz? Zwolnij!
Najpiękniejsze jeziora w Polsce
Jezioro Czorsztyńskie. Fot. Piotr Musioł. Unsplash.com

7 najpiękniejszych jezior w Polsce.

Polska to kraj obdarowany pięknymi krajobrazami i bogactwem przyrody. Jednym z najważniejszych skarbów przyrodniczych Polski są jej liczne jeziora. Te naturalne akweny wodne nie tylko zachwycają pięknem krajobrazów, ale także oferują szeroki zakres aktywności na świeżym powietrzu. W tym artykule zapraszamy Cię do poznania siedmiu, naszym zdaniem najpiękniejszych jezior, które Polska ma do zaoferowania.

1. Jezioro Wigry, Suwalszczyzna

Jezioro Wigry. Fot. Karol Zalewski. Unsplash.com

Jezioro Wigry, położone na wschód od Polski, to prawdziwy klejnot Suwalszczyzny. To jezioro o wyjątkowo czystej wodzie, otoczone lasami i pagórkami. Idealne miejsce dla miłośników kajakarstwa, wędkarstwa i pieszych wycieczek. Na wyspie położonej na środku jeziora znajduje się klasztor kamedulski, który jest miejscem modlitwy i spokoju.

Jezioro Wigry i jego okolice są częścią Rezerwatu Biosfery UNESCO. To obszar o wyjątkowej przyrodzie i różnorodności ekosystemów, co sprawia, że jest doskonałym miejscem dla miłośników przyrody. Możesz tu spotkać wiele gatunków ptaków i zwierząt.

2. Jezioro Śniardwy, Mazury

Najpiękniejsze jeziora w polsce
Jezioro Śniardwy. Fot. Ewa Kozak. Unsplash.com

Jezioro Śniardwy to największe jezioro na Mazurach i jedno z największych w Polsce. To prawdziwy raj dla żeglarzy, windsurferów i miłośników sportów wodnych. Jezioro Śniardwy otoczone jest malowniczymi wioskami, lasami i urokliwymi plażami, które przyciągają turystów z całego kraju.

Jezioro Śniardwy jest też rajem dla wędkarzy. Możesz spróbować złowić różne gatunki ryb, takie jak szczupaki, sandacze, okonie czy leszcze. W okolicy działa wiele wędkarskich ośrodków.

W okolicach Jeziora Śniardwy znajdziesz wiele plaż i kąpielisk, gdzie można się schłodzić w ciepłe dni i opalać się na słonecznym brzegu. A gdy znudzi Ci się plażowanie to możesz wziąć udział w rejsach statkami wycieczkowymi, które oferują możliwość podziwiania pięknych krajobrazów jeziora i okolicznych wysp.

3. Jezioro Czorsztyńskie, Pieniny

Najpiękniejsze jeziora w Polsce
Jezioro Czorsztyńskie. Fot. Piotr Musioł. Unsplash.com

Jezioro Czorsztyńskie leży u podnóża Pienin i jest otoczone spektakularnymi wzgórzami. To idealne miejsce na relaksujące kąpiele, wędkarstwo i żeglarstwo. Będąc tam warto odwiedzić zamek w Niedzicy. To imponujące zamczysko, zwane również „Dunajcem Polskim”, góruje nad Jeziorem Czorsztyńskim. Zamek pochodzi z XIII wieku i stanowi interesujący przykład architektury obronnej. Możesz go zwiedzić i podziwiać przepiękne widoki na jezioro i okoliczne góry.

W okolicach Jeziora Czorsztyńskiego znajdziesz wiele plaż i kąpielisk, gdzie można się ochłodzić i spędzić czas nad brzegiem jeziora. Plaże są często strzeżone i wyposażone w zaplecze rekreacyjne.

4. Jezioro Hańcza, Suwalszczyzna

Jezioro Hańcza. Fot. Przemysław 'Blueshade’ Idzkiewicz. CC BY-SA 1.0

Jezioro Hańcza jest najgłębszym jeziorem w Polsce i jednym z głębszych w Europie. To miejsce zapewnia doskonałe warunki do nurkowania. Jego krystalicznie czysta woda i malownicze okolice przyciągają miłośników przyrody i spokoju.

Jezioro Hańcza jest doskonałym miejscem do uprawiania sportów wodnych, takich jak żeglarstwo, kajakarstwo i windsurfing. Możesz wynająć sprzęt wodny lub wybrać się tam z własnym. Jezioro Hańcza jest doskonałym miejscem do uprawiania sportów wodnych, takich jak żeglarstwo, kajakarstwo i windsurfing. Możesz wynająć sprzęt wodny lub przynieść własny.

W okolicach jeziora znajdują się liczne szlaki rowerowe i piesze, które pozwalają na eksplorację okolicznych lasów i wzgórz.

5. Jezioro Rożnowskie, Beskid Wyspowy

Jezioro Rożnowskie. Fot. krysi@. CC BY 3.0

Jezioro Rożnowskie to duże sztuczne jezioro położone w południowej Polsce, województwo małopolskie, w okolicach miasta Nowy Sącz. To popularne miejsce zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców regionu. Jezioro Rożnowskie jest doskonałym miejscem do uprawiania sportów wodnych, takich jak żeglarstwo, windsurfing, kajakarstwo i pływanie. W okolicach jeziora znajdują się przystanie żeglarskie i wypożyczalnie sprzętu wodnego.

W sezonie letnim wiele plaż nad Jeziorem Rożnowskim jest otwartych dla osób chcących się schłodzić w jeziorze. Niektóre z nich oferują ratowników i infrastrukturę rekreacyjną.

W pobliżu jeziora znajduje się Wodospad Wąwozu Homole, który jest często odwiedzany przez turystów. To doskonałe miejsce na krótki spacer.

6. Jezioro Morskie Oko, Tatry

Morskie oko. Fot. Sacre Bleu. Unsplash.com

Jezioro Morskie Oko, położone w samym sercu Tatr, to prawdziwy skarb przyrody. To jezioro górskie o krystalicznie czystej wodzie i otoczone górami. Widok jeziora otoczonego szczytami górskimi to niezapomniane przeżycie.

Najpopularniejszym sposobem dotarcia do Jeziora Morskiego Oka jest piesza wędrówka. Szlak rozpoczyna się w Palenicy Białczańskiej i prowadzi przez piękne tatrzańskie krajobrazy. To około 9-kilometrowy spacer (w jedną stronę), który prowadzi przez lasy i doliny.

W okolicach jeziora znajdują się schroniska górskie, w tym Schronisko PTTK przy Morskim Oku. To doskonałe miejsce na przerwę, nocleg i posiłek. Warto zarezerwować miejsce wcześniej, ponieważ jest bardzo popularne.

7. Jezioro Wdzydze, Kaszuby

Jezioro Wdzydze. Fot. Marek Piwnicki. Unsplash.com

Jezioro Wdzydze to jedno z najpopularniejszych jezior na Kaszubach. To miejsce oferuje doskonałe warunki do żeglarstwa, kajakarstwa i wędkarstwa. Okolice jeziora Wdzydze są również znane z licznych atrakcji turystycznych.

W pobliżu jeziora znajdują się skanseny kaszubskie, takie jak Muzeum Etnograficzne „Kaszubski Park Etnograficzny” we Wdzydzach Kiszewskich, gdzie można poznać kulturę i tradycje Kaszub.

Będąc tam koniecznie skosztuj dań kuchni kaszubskiej w lokalnych restauracjach i gospodach gdzie podawane są tradycyjne potrawy, takie jak kartacze czy kiszka ziemniaczana.

Najpiękniejsze jeziora w Polsce – podsumowanie

Polska jest pełna pięknych jezior, które oferują rozmaite możliwości rekreacji i zachwycają pięknem przyrody. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem sportów wodnych, czy po prostu szukasz spokoju i uroku natury, w Polsce z pewnością znajdziesz jezioro, które sprosta Twoim oczekiwaniom. Odkryj te malownicze akweny i ciesz się letnimi przygodami nad wodą.

Miłego długiego wypoczynku nad wodą!


REKLAMA

Czytniki e-book - porównaj na Ceneo

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.