Psst! Gdzie się tak spieszysz? Zwolnij!
Dlaczego warto zacząć biegać
foto: unsplash.com, Jordan Opel

Dlaczego warto zacząć biegać?

Gdy myślimy o bieganiu (leżąc nierzadko na wygodnej sofie przed telewizorem z paczką chipsów w dłoniach) wyobrażamy sobie nadludzki wysiłek, dystanse godne maratończyków, zniszczone stawy i wychudzone sylwetki. I rezygnujemy. A zupełnie niepotrzebnie, bo bieganie to naprawdę fantastyczny rodzaj aktywności fizycznej, który przynosi nam całe mnóstwo korzyści! Wiadomo, że zaczynać musimy powoli i spokojnie (być może interwałem składającym się z marszu i biegu albo naprawdę krótkim dystansem), stopniowo polepszając swoje osiągi. Ale w ogóle dlaczego warto biegać? Odpowiadamy.

Dlaczego warto biegać? Bo bieganie daje radość

Jakoś tak się dziwnie składa, że nierzadko osoby, które swojej przygody z bieganiem absolutnie się nie spodziewają, kończą w rezultacie jako ultramaratończycy. To naprawdę aktywność niemalże dla każdego (jeśli oczywiście nie cierpi na dolegliwości wykluczające go z grona biegaczy)! Nie od dziś wiadomo, że bieganie daje radość – zwłaszcza wtedy, kiedy dobiegamy już do mety, czujemy wręcz euforię. Nie trzeba zatem wiele, by dać sobie dawkę szczęścia. Wystarczą tylko sportowe buty i wygodny strój!

dlaczego warto biegać? Bo bieganie daje wiele korzyści prozdrowotnych
foto: unsplash.com, Magdalena Smolnicka

Bieganie jest zdrowe

Dowiedziono naukowo, że bieganie bardzo pozytywnie wpływa na pracę naszego mózgu i poprawia naszą pamięć. Jeśli więc chcemy odsunąć od siebie widmo choroby Alzheimera w przyszłości, ruszajmy do biegu! Dzięki bieganiu możemy sprawić, że w czasie godzin pozatreningowych nasze serce będzie uderzało mniej razy na minutę, dzięki czemu poprawimy jego wydajność, a tym samym mamy okazję wydłużyć swoje życie. Fantastyczna wiadomość, prawda?

Bieganie jest zdrowe dla umysłu i ciała.

Bieganie a stawy i kości

Umiarkowana aktywność biegowa może bardzo pozytywnie wpłynąć na nasze stawy. Ich stan poprawi się wtedy, kiedy będziemy stopniowo zwiększać dystans i prędkość, a także rozciągać się. Wzmocnienie kości dzięki  bieganiu i poprawienie ich gęstości to z pewnością korzyść, która zainteresuje szczególnie zagrożone widmem osteoporozy kobiety. Nie ma co czekać, lepiej już teraz zakładać sportowe buty!

Dlaczego warto biegać? Bo bieganie normuje ciśnienie

Wszystkie osoby zagrożone nadciśnieniem powinny właśnie na ten rodzaj aktywności fizycznej postawić. Nie od dzisiaj wiadomo bowiem, że bieganie pozwala nasze ciśnienie świetnie unormować.

Pomaga w trawieniu

Również jeśli mamy kłopoty z trawieniem, ta forma aktywności bardzo nam pomoże. Zwiększą się ruchy perystaltyczne jelit, dzięki czemu będziemy odwiedzać toaletę częściej.

Dlaczego warto biegać? Bieganie polepszy naszą sylwetkę.

Bieganie może nam bardzo pomóc w osiągnięciu lepszej sylwetki. Gdy mamy problem z nadprogramowymi kilogramami, wdrożenie takiej aktywności 2-3 razy w tygodniu okaże się na pewno bardzo pomocne. Kilogramy będą spadały (jeśli oczywiście także nasza dieta będzie odpowiednio dopracowana), a my zaczniemy kupować mniejsze ubrania!

biegnąca kobieta na tle drzew i jesiennych liści
foto: unsplash.com, Fil Mazzarino

Bieganie odpręża

Wielu biegaczy twierdzi, że właśnie ta aktywność wspaniale pozwala im się zresetować, odpocząć od obowiązków i problemów codziennego dnia. Jest to jeszcze bardziej odczuwalne wtedy, kiedy ruszamy do lasu czy parku, podziwiając przy okazji przyrodę i oddychając świeżym powietrzem w promieniach słonecznych!

Może zainteresuje Cię też artykuł: Znajdź czas na relaks każdego dnia.

Kiedy już rozpoczniemy swoja przygodę z bieganiem, bardzo szybko zauważmy, jak powiększa się grono naszych znajomych. Wiele osób poznamy z pewnością na zawodach, jeśli zdecydujemy się wziąć w nich udział. To często pomijana w zestawieniach, ale także bardzo ważna korzyść z bycia biegaczem.

Bieganie jest tanie

To sport tani, nie wymaga od nas dużych nakładów finansowych, tak naprawdę na początek warto zainwestować tylko w buty, bo dzięki temu zapobiegniemy kontuzjom. Ale w istocie nawet w starym t-shircie i leginsach można pokonywać wiele kilometrów!

Bieganie jest tanie. Największy koszt to buty do biegania
foto: unsplash.com, Naassom Azevedo

Dlaczego warto biegać? Bo uczymy się bycia konsekwentnym.

Ten rodzaj aktywności bardzo uczy nas zarówno dyscypliny (musimy trenować regularnie, żeby mieć coraz lepsze osiągi), jak i konsekwencji i samozaparcia. Czasami wydaje nam się, że dobiegnięcie do mety jest niemożliwe, a potem…po prostu to robimy! Ale uwaga, to naprawdę uzależnia!

Nie wstydźmy się biegać

Spora część z nas ma problem z rozpoczęciem biegania tłumacząc się wstydem.

„Jestem zbyt gruby(a), na pewno będę wyglądać komicznie, co sobie pomyślą ludzie widząc mnie jak biegnę”. – To tylko niektóre z rozterek, które dotykają przyszłych biegaczy. Nie nastawiajmy się negatywnie. Tutaj nie ma się czego wstydzić. Zapamiętajmy sobie, że jeśli nie zaczniemy biegać teraz, to z każdym kolejnym dniem będzie nam coraz trudniej się przełamać. Musimy zdać sobie sprawę, że przecież robimy to wyłącznie dla siebie i nie możemy w żadnym wypadku przejmować się opinią innych. Zresztą najprawdopodobniej 99% ludzi z którymi zetkniemy się w czasie biegania nie zwróci na nas większej uwagi. Nie będziemy wyglądać w oczach innych śmiesznie lub żałośnie.

Dlatego nie wstydźmy się biegać i zacznijmy to robić jak najszybciej!

Może zainteresuje Cię też artykuł: Które słuchawki są najlepsze do biegania. Nasze porady i propozycje.


REKLAMA

Czytniki e-book - porównaj na Ceneo

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.