Psst! Gdzie się tak spieszysz? Zwolnij!
Sposoby na relaks w ciągu dnia.
foto: unsplash.com, harry laps

Znajdź czas i poznaj sposoby na relaks w ciągu dnia!

Odpoczynek jest tak samo ważny jak praca. Pomaga nam odetchnąć w codziennym natłoku zadań i zredukować stres. Chwila odpoczynku w ciągu dnia pomaga świetnie zresetować nasz mózg, ciągle pracujący na najwyższych obrotach. Pamiętajmy, że nawet najlepsze urządzenie potrzebuje chwili odpoczynku. Warto więc znaleźć chwilę tylko dla siebie. Wydaje się, że w natłoku codziennych zajęć będzie to niemożliwe? Nieprawda! Wystarczy kilkanaście minut! Poznaj sprawdzone sposoby na relaks w ciągu dnia.

Sprawdzone sposoby na relaks – zbawienna drzemka

Pamiętasz jak bardzo nie lubiłeś leżakowania w przedszkolu? Ale tak naprawdę ten czas pozwalał na zregenerowanie umysłu przedszkolaka i był naprawdę dobrym pomysłem. Dlatego wygospodaruj około 30 minut na drzemkę.

Krótki sen działa lepiej niż kolejna kawa czy napój energetyczny, który serwujemy przepracowanemu mózgowi.

Kawą czy energetykiem próbujemy oszukać nasz organizm. Efekt zastępowania snu „zamiennikiem” jest taki, że po chwili gdy kofeina przestanie działać, my znów będziemy zmęczeni. Jeśli więc odczuwamy senność i mamy wrażenie, że nasza wydajność spadła do zera, oderwijmy się na chwilę od pracy. Drzemka przywróci nam energię i jasność myślenia. Poza tym drzemka jest zdrowa!

Przyjmuje się, że najbardziej efektywna drzemka powinna trwać od 15 do 30 minut, w zależności od potrzeb organizmu.

Niektórzy obawiają się, po przebudzeniu będą jeszcze bardziej rozleniwieni albo po prostu roześpią się tak, że nie będą w stanie wrócić do pracy. Nic bardziej mylnego! Tak krótki czas który wystarcza na drzemkę nie pozwala naszemu mózgowi przejść w fazę REM. Oznacza to, że po przebudzeniu z drzemki nasz mózg nie spowolni, a wręcz przeciwnie – przyspieszy. Czasem nie trzeba w czasie drzemki zasypiać, często wystarczy po prostu leżenie z zamkniętymi oczami. I taki relaks też sprawi, ze nasz mózg będzie wypoczęty, a my skupieni.

Kobieta robi sobie drzemkę
foto: unsplash.com, bruce mars

Wyłącz telefon

Jeśli nie mamy możliwości aby się położyć na chwilę i zdrzemnąć, innym dobrym pomysłem na chwilę relaksu w ciągu dnia jest wyłączenie telefonu. Nieustanne powiadomienia, maile czy połączenia wymuszają od nas konieczność ciągłego sprawdzania komórki. To zabiera nam dużo energii, którą możemy spożytkować inaczej.

Wyłącz telefon na 15 – 20 minut i zajmij się błahostkami.

Porozmawiaj ze współpracownikiem o rzeczach nie związanych z pracą, wyjdź na chwilę na świeże powietrze albo posprzątaj. Nic tak dobrze nie resetuje mózgu jak aktywność fizyczna… Przez te kilkanaście minut naprawdę nie wydarzy się nic, co powinno skupić Twoją uwagę na telefonie. Odizoluj się od zbędnych dźwięków, które przy dużej intensywności generują stres. Ta chwila jest tylko dla Ciebie – pomyśl o czymś miłym, co zawsze wywołuje u Ciebie uśmiech. Prosta zasada, a naprawdę skuteczna!

Sprawdzone sposoby na relaks to między innymi wyłączenie telefonu na kilkanaściem minut
foto: unsplash.com, NordWood Themes

Sprawdzone sposoby na relaks – poćwicz

Jeśli Twoja praca oznacza długie godziny spędzone w pozycji siedzącej, tym bardziej powinieneś poćwiczyć. Nie musi to być oczywiście kilkukilometrowy jogging czy trening na siłowni, ale kilka minut na zrelaksowanie mięśni. Wystarczy, że podczas pracy zrobisz kilka rowerków albo kilka wymachów nogami.

Gdy odczuwasz zmęczenie, zrób sobie krótką przerwę – przejdź się, wyprostuj nogi – po prostu zmień pozycję.

To naprawdę nic trudnego, a przynieść może nieoczekiwaną ulgę. Pamiętajmy, że długotrwałe przybywanie w jednej pozycji jest bardzo szkodliwe dla zdrowia. Nie tylko przyczynia się do wad postawy, ale nawet do powstawania …odleżyn. Tak, to schorzenie dotyka coraz częściej osób aktywnych zawodowo, młodych a nie tylko osób starszych czy niepełnosprawnych ruchowo. Dlatego zmień swoje przyzwyczajenia choć na kilkanaście minut dziennie.

Tak naprawdę gimnastykować się można wszędzie – podczas mycia wykonaj kilka przysiadów, gdy czytasz albo oglądasz swój ulubiony serial, zrób kilka nożyc albo brzuszków. Zobaczysz, że endorfiny które uwolnisz zdziałają cuda! Poczujesz się zrelaksowany.

Joga na świeżym powietrzu może pomóc poprawić naszą odporność i relaksuje
foto: unsplash.com, Fezbot2000

Poczytaj

Czytanie świetnie pobudza nasz mózg do pracy, ale jednocześnie wpływa na niego odprężająco. Czytanie w dobie ciągłego pośpiechu naprawdę nie musi zajmować dużo czasu. Wystarczy kilkanaście minut aby Twój mózg poczuł się lepiej, a więc i Ty także.

Czy naprawdę 15-20 minut jest trudne do wygospodarowania?

Czytać można wszędzie – w metrze, autobusie czy taksówce. Nie musisz nawet czytać grubej książki – może to być gazeta, broszura czy ulubiony magazyn. Ważne aby mózg „zajął” się czymś innym niż kolejne obowiązki.

Czytanie odświeża umysł i pobudza wyobraźnię. Tak, tak nie tylko dzieci ją mają, my dorośli też. I jeśli ją trenujesz podczas czytania, wyjdzie Ci to tylko na dobre. A satysfakcja z kolejnej przeczytanej książki – nie do przeszacowania.

W ramach relaksu możesz poczytać książkę motywacyjną
foto: unsplash.com, David Lezcano

Podejmij wyzwanie

Chwila relaksu w ciągu dnia jest czymś o którym każdy marzy, ale nie wszyscy mamy odwagę by podjąć wyzwanie. Spróbuj choć jednego z dzisiejszych sposobów na relaks, a zobaczysz, że stanie się od codziennym rytuałem dnia. I wreszcie zrobisz coś dla siebie!


REKLAMA

Czytniki e-book - porównaj na Ceneo

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.