Psst! Gdzie się tak spieszysz? Zwolnij!
Postanowienia noworoczne
fot. Myriam Zilles. unsplash.com

Postanowienia noworoczne – metody i narzędzia, które pozwolą Ci je osiągnąć.

Czy wiesz, że według badań tylko około 8% osób faktycznie realizuje swoje postanowienia noworoczne? To szokująco niska liczba. Nasuwa się więc pytanie. Co sprawia, że niektórzy odnoszą sukces, podczas gdy inni utykają już na starcie? Sekret może leżeć nie tyle w samych celach, co w metodach ich ustalania i narzędziach, które wykorzystujemy do ich osiągnięcia.

Postanowienia noworoczne – czy da się je zrealizować?

Zbliża się Nowy Rok, a wraz z nim fala postanowień i celów noworocznych, które często szybko ulatują niczym konfetti po sylwestrowej nocy. Ale co, jeśli powiemy Ci, że istnieje sposób, by tym razem było inaczej? Że możesz dołączyć do elitarnego grona 8%, realizując swoje marzenia i plany?

Niezależnie od tego, czy chcesz nauczyć się nowego języka, poprawić kondycję fizyczną czy rozwijać karierę – mamy dla Ciebie rozwiązania, które sprawią, że ten rok będzie inny od wszystkich poprzednich. Czy jesteś gotowy, aby przekształcić swoje postanowienia noworoczne w rzeczywistość?

Jak wyznaczyć sobie postanowienia noworoczne.

Zanim zaczniesz wyznaczać sobie postanowienia i cele noworoczne musisz zrozumieć, co sprawia, że są one skuteczne. Cele powinny być konkretne, mierzalne, osiągalne, realistyczne i ograniczone czasowo – zgodne z zasadą SMART. Przykłady takich celów mogą obejmować „schudnięcie o 5 kg do czerwca” lub „nauka podstawowego języka obcego przed wakacyjnym wyjazdem”.

Zastanów się również, dlaczego dany cel jest dla Ciebie ważny. Zrozumienie tego pomoże Ci pozostać zmotywowanym i skupionym. Zwłaszcza w obliczu wyzwania jakim jest realizacja postanowienia noworocznego. Twoje „dlaczego” jest fundamentem, na którym budujesz swoje zaangażowanie.

Metody dzięki którym zrealizujesz swoje cele noworoczne.

Ustalenie celów noworocznych to jedno, ale ich realizacja to zupełnie inna sprawa. Aby przejść od planowania do działania, ważne jest zastosowanie skutecznych metod, które pomogą Ci w osiągnięciu zamierzonych rezultatów. Oto kilka sprawdzonych metod, które mogą Ci w tym pomóc.

realizacja celów
fot. Japheth Mast. unsplash.com

Metoda SMART

Jak już wspomnieliśmy wcześniej zacznij od ustalenia celów zgodnych z zasadą SMART. Wszystkie cele, nie tylko te noworoczne muszą być konkretne, mierzalne, osiągalne, realistyczne i ograniczone czasowo.

  • Specific (konkretne)
  • Measurable (mierzalne)
  • Achievable (osiągalne)
  • Realistic (realistyczne)
  • Time-bound (ograniczone czasowo)

Cel konkretny oznacza, że zamiast ogólnych postanowień noworocznych, takich jak „chcę być zdrowszy”, wyznacz konkretne. Na przykład „chcę chodzić na basen dwa razy w tygodniu”.

Cel mierzalny oznacza, że musisz być w stanie zmierzyć postęp w realizacji celu. To pozwala śledzić, jak daleko zaszedłeś i ile jeszcze musisz zrobić. Na przykład, zamiast powiedzieć „chcę schudnąć”, określ dokładną liczbę kilogramów, które chcesz stracić.

Cel osiągalny oznacza, że musisz dysponować potrzebnymi zasobami (umiejętności, czas) aby móc go zrealizować.

Cel realistyczny oznacza, że musisz uwzględnić swoje ograniczenia. Na przykład, jeśli pracujesz na pełen etat i masz rodzinę, codzienne trzygodzinne ćwiczenia mogą być trudne do zrealizowania.

Cel ograniczony czasowo oznacza, że ten musi mieć określony termin realizacji. Ustalanie ram czasowych pomaga utrzymać motywację i daje klarowny termin do którego dążysz z realizacją celu.

Metoda podziału celów na małe kroki

Duże cele mogą być przytłaczające, dlatego ważne jest, aby podzielić je na mniejsze, zadania. Podział celów na małe kroki jest potężną strategią, która zmienia ogromne, czasami przytłaczające cele, w serię małych, łatwych do zarządzania zadań. Dzięki temu procesowi, możesz systematycznie pracować nad swoimi celami, co znacznie zwiększa Twoje szanse na sukces.

Przykładowo jeśli twoim postanowieniem noworocznym jest odchudzanie zacznij od ustalenia realistycznego celu. Na przykład utrata 10kg w ciągu 6 miesięcy. Teraz podziel główny cel na mniejsze, krótkoterminowe cele. Na przykład, możesz postanowić stracić 1-2 kg miesięcznie. Opracuj małe cele dotyczące stylu życia, takie jak codzienne picie odpowiedniej ilości wody, zapewnienie sobie 7-8 godzin snu na noc, czy praktykowanie relaksacji w celu ograniczenia stresu.

Metoda Kaizen

Metoda Kaizen, pochodząca z Japonii, polega na wprowadzaniu małych, ciągłych zmian w celu osiągnięcia lepszych wyników. Ta filozofia może być niezwykle skuteczna w realizacji celów noworocznych, ponieważ koncentruje się na stopniowej poprawie i unikaniu przeciążenia przez zbyt ambitne cele.

O tym w jaki sposób możesz wykorzystać metodę Kaizen w codziennym życiu aby osiągnąć swoje cele, między innymi te noworoczne, przeczytaj koniecznie artykuł: https://twojainspiracja.pl/kaizen-metoda-malych-krokow-dlaczego-sprawdza-sie-w-codziennym-zyciu/

Narzędzia pomocne w realizacji noworocznych postanowień

Aby zrealizować noworoczne postanowienia dobrze jest wesprzeć się narzędziami, które pomogą w organizacji, monitorowaniu postępów i utrzymaniu motywacji. Oto kilka z nich.

fot. Rob Hampson, unsplash.com

Todoist – aplikacja ta pozwala na tworzenie list zadań i ustawianie przypomnień, co jest świetne do zarządzania codziennymi zadaniami i długoterminowymi celami.

Microsoft To Do to aplikacja do zarządzania zadaniami, która może być wyjątkowo przydatna w organizowaniu codziennych obowiązków, planowaniu projektów oraz w realizacji noworocznych postanowień.

Forest to aplikacja, która pomaga w koncentracji poprzez ograniczenie rozpraszaczy, nagradzając Cię wirtualnym drzewem za każdą nieprzerwaną sesję pracy.

Strava – aplikacja świetna dla biegaczy i rowerzystów do śledzenia przejechanych tras, tempa i postępów w treningu.

Fitatu to popularna aplikacja mobilna przeznaczona do monitorowania diety i aktywności fizycznej, która pomaga użytkownikom w osiąganiu ich celów zdrowotnych i fitness.

Warto pamiętać, że wykorzystanie odpowiednich narzędzi może znacząco ułatwić osiąganie noworocznych postanowień. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz pomocy w organizacji, motywacji, czy monitorowaniu swoich postępów dobrym rozwiązaniem jest wspomóc się dostępnymi narzędziami.

Jak utrzymywać motywację i kontrolować swoje postępy

Ustalanie celów to tylko początek. Kluczem do sukcesu jest utrzymanie motywacji i regularna kontrola postępów. Aby utrzymać motywację znajdź źródła inspiracji, przypomnij sobie, dlaczego dany cel jest dla Ciebie ważny i świętuj małe sukcesy na drodze do większego celu.

Regularne monitorowanie postępów pomoże Ci utrzymać kurs i dostosować plan w razie potrzeby. Możesz użyć aplikacji do śledzenia celów, dziennika lub po prostu Twoich zapisków na kartce. Pamiętaj aby uczyć się na błędach. Zamiast traktować niepowodzenia jako porażki, postrzegaj je jako cenne lekcje. Analizuj, co poszło nie tak i co możesz zrobić inaczej w przyszłości. Bądź też gotowy do dostosowania swoich celów i planów w miarę jak sytuacja się zmienia. Elastyczność jest ważna, szczególnie gdy napotykasz nieprzewidziane wyzwania.

Realizacja celów noworocznych wymaga zaangażowania, planowania i determinacji. Korzystając z poznanych metod, zwiększasz swoje szanse na sukces i przekształcasz swoje postanowienia w konkretne wyniki. Powodzenia w realizacji postanowień noworocznych!


REKLAMA

Czytniki e-book - porównaj na Ceneo

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.