Psst! Gdzie się tak spieszysz? Zwolnij!
Jak szybko uczyć się języków obcych
Fot. Wes Hicks. Unsplash.com

Jak szybko uczyć się języków obcych. Skuteczne strategie.

Osoby znające wiele języków obcych posiadają znacznie większe możliwości zarówno w sferze zawodowej jak i prywatnej. Możliwość znalezienia pracy w międzynarodowych firmach, czy zagraniczne podróże podczas których z łatwością jesteśmy w stanie dogadać się z „lokalsami” to tylko mały ułamek korzyści jakie daje nauka języków obcych. No tak, ale czy można szybko nauczyć się języka obcego? Odpowiedź brzmi tak! Poznaj wskazówki i strategie, które skutecznie ułatwią Ci przyswajanie nowych języków. Od czego więc należy zacząć?

Postaw sobie cel

Postawienie sobie konkretnego celu pozwoli się na nim skupić w stu procentach. Przed przystąpieniem do nauki języków obcych zastanów się co chcesz osiągnąć. Czy chcesz porozumiewać się swobodnie z miejscowymi, a może masz zamiar poznać język obcy w celach biznesowych.

Bądź regularny w nauce języków obcych

Aby szybko uczyć się języków obcych najważniejsza jest regularność. Ustal sobie harmonogram nauki w taki sposób aby nikt Cię nie rozpraszał. Najbardziej skuteczne efekty osiągniesz jeśli będziesz uczyć się codziennie poświęcając czas na krótkie, ale intensywne sesje. Przeznaczaj na nie 15-30 minut.

Praktykuj

Staraj się aby podczas wykonywania codziennych czynności towarzyszył Ci język obcy, którego się uczysz. Możesz oglądać filmy i seriale w języku obcym który chcesz opanować. Możesz też słuchać podcastów i audycji radiowych. Postaraj się rozmawiać w języku obcym tak często jak tylko to możliwe. Praktykuj z native speakerami albo poszukaj grup konwersacyjnych w sieci.

Korzystaj z różnorodnych materiałów

Obecnie materiały do nauki języków obcych są bardzo łatwo dostępne. Dodatkowo publikowane są w przeróżnych formach: podręczniki, aplikacje na telefon i laptopa, filmy, podcasty czy biblioteki z audio. Niektóre z tych form będą dla Ciebie bardziej odpowiednie, inne trochę mniej. Zorientuj się, które z nich przynoszą Ci lepsze efekty.

Powtarzaj, powtarzaj, powtarzaj

Jeśli chcesz szybko uczyć się języków obcych to najważniejsze są regularne powtórki. Pomagają one utrwalić i umocnić twoją wiedzę. Korzystaj z fiszek, notatek i aplikacji, które pomogą Ci w robieniu sobie powtórek.

Skup się na najważniejszych zwrotach

Twoja koncentracja powinna być skierowane na nauce najważniejszych zwrotów językowych, które będziesz mógł wykorzystać od razu w codziennych sytuacjach. Skup się na zwrotach, które używa się w codziennej rozmowie, na przykład podczas robienia zakupów albo podczas wizyty u lekarza.

Do szybkiej nauki języków obcych wykorzystaj techniki pamięciowe

Wykorzystaj techniki pamięciowe, takie jak skojarzenia, powiązane obrazy, technikę powtórek czy tworzenie historii. Staraj się eksperymentować i spróbuj odnaleźć technikę pamięciową, która będzie dla Ciebie najlepsza. Opanowanie umiejętności skutecznego zapamiętywania zdecydowanie przyspieszy naukę języków obcych.

Ucz się języków obcych będąc wypoczętym

Bycie w odpowiedniej formie ma kluczowe znaczenie dla przyswajania nowej wiedzy. Dlatego ucząc się języków obcych staraj się być wypoczętym i zrelaksowanym. Pozwoli Ci to zmaksymalizować postępy. Nie przesadzaj z ilością przyswajanej wiedzy. Twój mózg musi mieć czas również na regenerację.

Nie zniechęcaj się

Nie zniechęcaj się jeśli efekty nie przyjdą od razu. Nauka języków obcych może być na początku drogi trudna, ale z czasem wszystko stanie się dużo łatwiejsze. Szybkość nauki zależy od wielu indywidualnych preferencji. Z pewnością powyższe wskazówki i techniki sprawią, że ta będzie dużo skuteczniejsza i znacznie szybsza.

Powodzenia w odkrywaniu nowych języków obcych!


REKLAMA

Czytniki e-book - porównaj na Ceneo

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.