Psst! Gdzie się tak spieszysz? Zwolnij!
Kaizen - metoda małych kroków
fot. Xan Griffin, Unsplash

Kaizen – metoda małych kroków. Dlaczego się sprawdza?

Pewnie w życiu każdego z nas był kiedyś moment, że postanowiliśmy zmienić swoją rzeczywistość o 180 stopni. I cóż…bardzo często okazuje się, że początkowy zapał mijał bardzo szybko, a my w rezultacie nie zrobiliśmy zupełnie nic. Co zatem będzie lepszą receptą na sukces i na wprowadzenie w życie dobrych zmian? W pośpiechu i byle jak, czy metodą Kaizen (małymi krokami). Psychologowie i terapeuci coraz częściej przekonują nas, że powinniśmy wybierać metodę małych kroków. Dlaczego?

Filozofia Kaizen i jej główny wyznacznik

Japońska filozofia Kaizen zdobywa w świecie Zachodu coraz szersze grono zwolenników. Trudno się temu dziwić, to spojrzenie na życie i rzeczywistość wielu z nas chętnie wprowadza do swojego życia. I właśnie w Kaizen mamy do czynienia z metodą małych kroków, nie ze spektakularnymi rewolucjami, które często spełzają na niczym.

Japońskie słowo „kaizen” oznacza poprawę.

Mówi się często, że zmiany są dobre i że to nieodłączny element naszego codziennego funkcjonowania. No tak, ale człowiek naturalnie broni się przed nimi i o ile bardziej są one rewolucyjne, tym bardziej nie mamy na nie ochoty. Jednak kiedy modyfikacje zostaną wprowadzone stopniowo i powoli, niejako mimochodem zaprosimy je do swojego życia bez większego stresu.

Jak wprowadzić tę metodę do swojego życia?

Tyle teorii, teraz czas na odrobinę praktyki. W jaki sposób metoda małych kroków miałaby być wcielona w życie? To nic trudnego! Jeśli mamy jakiś cel i niezbyt wychodzi nam jego realizacja, spróbujmy podejść do niego metodą małych kroków.

Kaizen w sporcie

Jeśli na przykład od dawna marzymy o tym, by stać się wytrawnymi biegaczami, nie musimy od razu porywać się na godzinny trening, który może nas bardzo zniechęcić i sprawić, że szybko porzucimy nasze zamiary. A gdyby tak wyjść przed dom i na początek potruchtać powoli 10 minut, za każdym kolejnym razem wydłużając czas o dwie kolejne? To może być metoda na nasz biegowy sukces!

Dzięki Kaizen – metodzie małych kroków dążymy do rozwoju samego siebie. Dzieje się to bez wprowadzania rewolucyjnych zmian.

Kaizen w odchudzaniu

A jak metodę małych kroków wdrożyć w kwestii odchudzania? Zamiast rzucać się na dziwne diety związane z wykluczeniem połowy składników, lepiej będzie postawić na drobne, nieduże zmiany, które łatwiej nam zaakceptować. Na początek zmniejszajmy objętość naszych posiłków (gdy dotąd były za duże) o łyżkę czy dwie. Stopniowo okaże się, że faktycznie mniejsza ilość pokarmu w zupełności nam wystarcza.

A co ze słodyczami? W założeniach metody małych kroków nie powinno się odrzucać ich z dnia na dzień, lecz stopniowo zmniejszać ich ilość, aż będzie się od nich wolnym lub będzie się je zjadało w naprawdę niedużych ilościach.

Kaizen w nauce

A co z połączeniem nauki i metody małych kroków? Jeśli chcemy posiąść nową wiedzę czy umiejętność, zabierzmy się do tego w sposób przemyślany, realizując na spokojnie kolejne etapy. Chcesz posługiwać się nowym językiem? W takim razie każdego dnia postaraj się nauczyć trzech słówek. Nie musisz od razu być biegły w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Dzięki temu na pewno się nie zniechęcisz, a i tak każdy krok przybliża Cię do upragnionego celu!

Kaizen w oszczędzaniu

A jak oszczędzać zgodnie z filozofią Kaizen? Jeśli nasz budżet się nie spina, jeśli nie zarabiamy mało, a pieniądze się rozchodzą warto wdrożyć plan drobnych oszczędności. Wiecie, czym jest efekt latte? To zjawisko, które polega na systematycznym wydawaniu małych kwot na przysłowiową kawę, czyli nie do końca potrzebne małe przyjemności. Okazuje się, że gdybyśmy nie kupowali jej na mieście to w ciągu miesiąca moglibyśmy zaoszczędzić pokaźną już sumkę pieniędzy. Oczywiście aby zaoszczędzić nie musimy z czegoś rezygnować. Zamiast dużej kawy możemy przecież kupić małą.

Przeczytaj to: Jak oszczędzać, żeby tego nie odczuć.

Kaizen w obowiązkach

Są takie obowiązki, które nie należą do zbyt lubianych. Jak w takim razie je wypełniać systematycznie? Weźmy tu za przykład sprzątanie mieszkania. Wcale nie musimy poświęcać na to całego dnia. Wykorzystajmy metodę małych kroków. Poświęćmy na tą czynność pół godziny dziennie i posprzątajmy tylko jakąś ustaloną wcześniej część. Następną część mieszkania posprzątajmy na drugi dzień. Dzięki temu tak bardzo nie odczujemy przytłoczenia jakie niesie za sobą wykonywanie nielubianych obowiązków.

Małymi krokami do dużego celu

Metoda Kaizen pozwala nam wyjść ze swojej strefy komfortu. Kaizen pomaga nam rozwijać się, doskonalić a przy tym nie stresować się rewolucją jaką przeprowadzamy w swoim życiu. Dzieje się to dlatego że poniekąd przyzwyczajamy swój mózg do wprowadzanych zmian. Obierając sobie jakiś cel nie musimy od razu skakać na głęboką wodę. Należy pamiętać, że małe kroki prowadzą do dużych zmian.

Książki o filozofii małych kroków

O Kaizen, czyli metodzie małych kroków powstało wiele książek. Do których warto zajrzeć?

Filozofia Kaizen. Jak mały krok może zmienić Twoje życie – Robert Maurer

Autor tej książki nauczy cię jak :

  • samodzielnie korzystać z mechanizmów działania kaizen,
  • nastawić się wobec innowacji w taki sposób, by nie ulec strachowi,
  • uczynić swoje życie bardziej efektywnym, zarówno w domu, jak i w pracy,
  • polubić zmiany.

Work- life balance. Jak znaleźć równowagę w duchu kaizen – Aneta Wątor

.Życie szczęśliwe to życie spełnione. Efektywne. I o tym właśnie jest ten poradnik: o życiowej efektywności, która wymaga opracowania dla siebie celu, wytyczenia drogi prowadzącej do jego osiągnięcia, opanowania pewnych konkretnych umiejętności. Chcesz zacząć zmieniać się w duchu kaizen?

W takim razie rusz się! Otwórz tę książkę i zacznij czytać. Małymi krokami, rozdział po rozdziale…

Kaizen. Małymi krokami do efektywności w życiu i w biznesie – Aneta Wątor

Dzięki przeczytaniu tej książki:

  • Poznasz prostą metodę na skuteczność. Filozofia Kaizen to udoskonalanie życia prywatnego i pracy małymi krokami.
  • Każdego dnia będziesz pokonywać swoje słabości.
  • Codziennie będziesz wykonywać małe kroki, które doprowadzą Cię do celu.
  • Zaczniesz robić to, co możesz, z tym, co masz teraz i przestaniesz prokrastynować. Poznasz najlepszą strategię zarządzania.
  • Poznasz zaskakujące mechanizmy niezwykłych osiągnięć.

REKLAMA

Czytniki e-book - porównaj na Ceneo

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.