Zioła i przyprawy do kuchni doskonale zastępują chemiczne wzmacniacze smaku i sztuczne barwniki a przy tym są po prostu zdrowe. Znakomicie podkreślają smak dania i pobudzają naszą wyobraźnię. Do tego większość z nich wykazuje się właściwościami prozdrowotnymi. Których więc ziół i przypraw nie powinno zabraknąć w Twojej kuchni?
Z artykułu dowiesz się:
Zielona pietruszka
To jedno z najpopularniejszych ziół polskiej kuchni. Pietruszkę możesz śmiało dodawać niemal do wszystkiego, nawet do kanapek. Pietruszka nadaje potrawie świeżości, zwłaszcza gdy posypiesz nią danie na chwilę przed zjedzeniem. Pietruszka to także skarbnica wielu witamin i minerałów. W niej właśnie znajduje się bogactwo witaminy C i A oraz wapń, żelazo, magnez i potas. Jest idealna do dań mięsnych, rybnych, sosów i oczywiście do rosołu. Pietruszka wzmacnia odporność i witalność.
Czosnek
Niepowtarzalny aromat czosnku doceniany jest niemal na całym świecie. Ten granulowany różni się od swojego świeżego brata tym, że posiada mniej intensywny zapach. Poza tym czosnek suszony zawiera te same witaminy i składniki mineralne, co świeży czosnek. Dzięki swoim właściwościom bakteriobójczym słusznie uchodzi za naturalny antybiotyk. Czosnek ma również właściwości antynowotworowe i chroni organizm przed zawałami i udarami. Substancje prozdrowotne sprawiają, że czosnek jest zaliczany do Superfood.
Systematyczne spożywanie czosnku sprawia, że Nasz organizm starzeje się wolniej. Wszystko dzięki ogromnej ilości antyutleniaczy, które w sobie zawiera.
Idealnie nadaje się do przyprawiania ryb, zup czy sosów. Jest również niezastąpiony podczas przygotowywania marynat mięsnych.
Kurkuma
Znamy ją świetnie jako dodatek kuchni indyjskiej. Suszona ma piękny intensywnie żółty kolor i doskonale nadaje się do wydobycia smaku naszych rodzimych dań. Warto jej używać często, bowiem badania dowiodły że znajdująca się w niej kurkumina ma silne działanie antynowotworowe i przeciwzapalne. Świetnie podkreśla smak dań mięsnych, rybnych, z jajkami czy roślinami strączkowymi. Jest lekkostrawna i pomaga zwalczyć poziom złego cholesterolu.
Aby zwiększyć nawet 2000 krotnie wchłanianie kurkuminy należy ją łączyć z pieprzem lub papryką chilli.
Pieprz cayenne
Tą przyprawę wyrabia się z suszonej ostrych papryczki Cayenne, kuzynki meksykańskiej papryczki jalapeño. W swoim składzie zawiera kapsaicynę dlatego pieprz cayenne jest niezwykle ostry. Przyprawę tą warto używać w diecie odchudzającej gdyż przyspiesza metabolizm. Pieprz cayenne działa również przeciwzapalnie, przeciwbólowo i antyrakowo. Idealnie nadaje się jako przyprawa do wszelkiego rodzaju zapiekanek, sosów, dressingów. Z powodzeniem można przyprawiać nim również mięso oraz warzywa.
Bazylia
Jeśli chodzi o zioła i przyprawy do kuchni to w tym gronie nie powinno zabraknąć bazylii. Znamy ją chyba wszyscy. Jest podstawą kuchni włoskiej, w które stanowi niezbędny dodatek do wielu dań. Świetnie wydobywa smak potraw mięsnych i jest głównym składnikiem tak cenionego przez nas pesto. Ale listki bazylii możemy też znaleźć w lemoniadzie. Jej orzeźwiający smak doskonale gasi pragnienie. Bazylia to zioło, które można z powodzeniem używać także do ozdabiania potraw. Warto wiedzieć również, że bazylia poprawia trawienie i świetnie wspomaga metabolizm.
Cynamon
Niektórzy nie wyobrażają sobie kuchni bez cynamonu. To aromatyczna, korzenna przyprawa, która świetnie podkreśla smak niemal każdego dania. Doskonale łączy się z gałką muszkatołową i imbirem. Badania potwierdzają, że ma również działanie antynowotworowe, wspomaga odchudzanie i zwalcza trądzik. Najlepiej zaopatrywać się w cynamon cejloński, który posiada w sobie minimalne ilości kumaryny, w przeciwieństwie do najbardziej popularnego w naszym kraju cynamonu Cassia pochodzącego z Chin. Kumaryna w zbyt dużych ilościach jest szkodliwa dla naszej wątroby i nerek.
Imbir
Ta przyprawa do kuchni może również poszczycić się niezwykle silnymi właściwościami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi. Duża ilość antyoksydantów sprawia, że imbir eliminuje wolne rodniki w naszym organizmie. Ma on więc działanie antynowotworowe. Imbir jest bardzo popularny w kuchni azjatyckiej. Ma przyjemny, odświeżający choć nieco ostry smak. Imbir marynowany jest częstym dodatkiem do sushi. Jego zadaniem jest oczyszczenie kubków smakowych. W rodzimych warunkach dobrze komponuje się z wieloma warzywami: marchewką, burakiem czy dynią. Świetnie się sprawdzi również jako przyprawa do mięsa.
Mięta
Listek mięty do lemoniady? Czemu nie! Mięta jest ziołem o niezwykle aromatycznym zapachu. Działa orzeźwiająco i łagodzi stresy. Świeża mięta jest bogatym źródłem wielu witamin, między innymi witaminy A, C oraz kwasu foliowego. Zawiera też wiele minerałów i jest źródłem bogatym w sporą ilość antyoksydantów.
Próbowałeś kiedyś herbaty ze świeżej mięty? Jeśli nie koniecznie spróbuj! Zalej wrzątkiem umyte listki świeżej mięty i delektuj się smakiem oraz zapachem herbaty.
Postaw na zdrowe zioła i przyprawy
Zdrowe zioła i zdrowe przyprawy powinny znaleźć się w każdej kuchni. Warto po nie sięgać na co dzień dla zdrowia i urody. Zioła i przyprawy są skarbnicą witamin i minerałów, działają wzmacniająco, wspomagają odchudzanie, chronią przed wieloma chorobami i w końcu podkręcają smak potraw. Bez przypraw i aromatycznych ziół nasza kuchnia byłaby banalna, a dania powtarzalne.