Psst! Gdzie się tak spieszysz? Zwolnij!
piaszczysta plaża na bornholm
foto: pixabay.com (schnicar_fotografie)

Gdzie pojechać na wakacje? Bornholm!

Jeśli ciepłe kraje już nam się znudziły i poszukujemy nowych kierunków naszych urlopowych wojaży, ta niezwykła wyspa powinna nas zauroczyć. Nieduża, ale urokliwa, z mnóstwem pięknych, typowo skandynawskich zakamarków. Surowość krajobrazu, charakterystyczne zabudowania i wiele do zwiedzenia – czy kogokolwiek jeszcze dziwi fakt, że coraz częściej wybieramy właśnie Bornholm? Chyba nie! Sprawdźmy, dla kogo będzie to świetny kierunek wyprawy!

Bornholm dla kogoś, kto nie przepada za tłumami

Na wyspie sezon turystyczny jest niezwykle krótki, zaczyna się w czerwcu (raczej w jego końcu niż na początku) i kończy wraz z rozpoczęciem się września. Jeżeli zatem ktoś lubi powolne zwiedzanie, (które nie jest związane z oddechem innych turystów na karku) i możliwość eksplorowania pięknych zakątków bez nerwów i pilnowania, by nie wejść komuś w kadr, gdy robi zdjęcie, Bornholm to idealna opcja!

Z Polski najprościej jest dostać się tam małym katamaranem, który w sezonie wypływa z Kołobrzegu praktycznie codziennie.

Dla fanów historii

O historii Greków czy Rzymian wiemy relatywnie dużo, ale losy naszych sąsiadów z północy zwykle nie są nam zbyt dobrze znane. Jeśli więc chcemy ten stan rzeczy zmienić, wyjazd na Bornholm na pewno będzie świetną okazją do przyswojenia sporej dawki wiedzy w bardzo interesujący sposób!

Ruiny twierdzy Hammershus na wyspie Bornholm
Ruiny twierdzy Hammershus /foto: pixabay.com (Bjonsson)

Bornholm dla miłośników rowerów

Świetną opcją zwiedzenia wyspy jest jazda dokoła niej rowerami (na przykład wypożyczonymi na miejscu, ale można też przywieźć własne, choćby wtedy, kiedy zamierzamy dostać się na wyspę promem). Spora dawka ruchu i jednocześnie przepiękne pejzaże wokół – oto idealna opcja na kilkudniowy wypad, bo ścieżek rowerowych jest naprawdę dużo, a infrastruktura jest wzorowa! Jeśli połączymy wyprawę rowerową z noclegami na polach namiotowych będzie to na pewno niezwykła przygoda.

Dla zapalonych grzybiarzy

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że na wyspie jest całe mnóstwo grzybów. Mieszkańcy  nieczęsto się  zaliczają do grona fanów ich zbierania, gdy zatem jesteśmy grzybiarzami z krwi i kości, to będzie nasz raj na Ziemi.

Grzyby oraz owoce leśne to prawdziwy skarb Bornholmskich lasów.

Bornholm słynie z dużej ilości grzybów Dla grzybiarzy to prawdziwy raj.
foto: unsplash.com, Christopher Beloch

Dla fanów słonecznych promieni

Kiedy wybierzemy się na Bornholm latem, możemy liczyć na naprawdę dużo promieni słonecznych podczas zwiedzania. Pada wtedy raczej rzadko, można darować sobie parasol. Jedynym minusem jest częsty dość silny wiatr, ale taki jest urok większości wysp. W lecie temperatura powietrza może przekraczać nawet 30 stopni.

Nie bez przyczyny wyspa ta nazywana jest „Majorką Północy”.

Bornholm dla smakoszy

Rzadko mówi się o tym, że na wyspie spróbować można naprawdę fantastycznych słodkości, wśród których prym wiodą zdecydowanie lody. Ale i dla smakoszy rybnych smaków coś się znajdzie (wszak jesteśmy na wyspie).  Wędzony śledź na chlebie razowym, a na nim rzodkiewka,  szczypiorek i charakterystyczne żółtko jaja. Mniam! Generalnie w każdej miejscowości znajdziemy wędzarnie śledzi, które można poznać po typowych dla tego rodzaju budowli kominach.

Wędzarnia śledzi na bornholm z charakterystyczymi kominami
foto: pixabay.com (Agropyron)

Bornholm zaprasza.

Jeśli więc nie macie planów wakacyjnych, nie ma co się zastanawiać. Odwiedźcie tą wspaniałą wyspę i delektujcie się przepięknym krajobrazem, smacznymi rybami i cudowną pogodą. Możecie też zaplanować tam swoje wakacje z psem, jednak pamiętajcie, że od kwietnia do końca września pupil musi być prowadzany po plaży na smyczy. Duńczycy jednak zadbali o to aby psy mogły się legalnie wybiegać na specjalnie wyznaczonych psich wybiegach.


REKLAMA

Czytniki e-book - porównaj na Ceneo

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.