Jak rzucić palenie?

dymiący się papieros
foto: unsplash.com, Obby Rh


Z  powodu palenia każdego dnia na świecie…. Znasz to, jednak z jakiegoś powodu chęć zapalenia papierosa jest dla Ciebie  silniejsza, a twarde fakty dotyczące zachorowań i umieralności zupełnie nie przekonują. Nie zachęcają Cię do rzucenia statystyki, odstraszające obrazki na paczce papierosów oraz kwestie finansowe. Jak więc rzucić palenie? Jak pozbyć się tego nałogu?  Przeczytaj!

Motywacja

Zła wiadomość jest taka, że jeśli nie masz w sobie odrobiny motywacji to na pewno nie uda Ci się rzucić palenia. Dobra jest taka, że w tym przypadku motywację możesz łatwo znaleźć. Każdego z nas zainspiruje do rzucenia zupełnie coś innego. Co może być dobrym impulsem do rozstania z nałogiem? Oto dwa najbardziej popularne:

Zdrowie

– wszyscy chcemy żyć długo i cieszyć się zdrowiem. Paląc papierosy skracasz sobie życie. Chyba zdajesz sobie sprawę, że zdrowia nie kupisz za żadne pieniądze. Jeśli już jesteśmy przy nich…. to mogą one być kolejną motywacją

Pieniądze

– żałujesz sobie kawy w kawiarni, filmu w kinie, ale zakup paczki papierosów traktujesz priorytetowo. Pomyśl jakie przyjemności Cię omijają. Przelicz ile pieniędzy przepalasz miesięcznie, rocznie… w ciągu 10 lat. Pomyśl ile mógłbyś zaoszczędzić?

Aby to sobie bardziej uzmysłowić przeczytaj nasz artykuł pt. Jak oszczędzać, żeby tego nie odczuć, w którym wyjaśnimy Ci między innymi na czym polega efekt Latte, o którym ostatnio tak często wspominają ekonomiści.

Skoro masz już odrobinę motywacji, możesz rozpocząć walkę z nałogiem.

Na początek tradycyjnie

Co to znaczy tradycyjnie? Po prostu przestań palić! Zakop ostatnią paczkę w ogródku, wyrzuć papierosy do toalety, rozgnieć je w proch, potnij nożyczkami, rozdepcz! Po kilkudziesięciu trudnych dniach stajesz się wolnym od nałogu człowiekiem. Aby zminimalizować skutki uboczne odstawienia nikotyny możesz sobie pomóc wprowadzając do diety zdrowe posiłki oraz rozpoczynając aktywne życie.

Skutki uboczne: nikotyna jest silnie uzależniająca. Odstawienie jej spowoduje zmiany nastroju. Odczujesz smutek, gniew. Będzie to bardzo trudne przeżycie. 

Koszt: 0zł. Teoretycznie. W praktyce aby zapomnieć o zapaleniu papierosa pieniądze przeznaczane są na substytut (pestyki z dyni, słonecznik, orzeszki). Jednak tym się nie przejmuj. Jeśli przekąski pomagają zmniejszyć negatywne skutki odstawienia nikotyny to jest to warte każdych pieniędzy. Z pewnością nie przybędzie Ci kilogramów jeśli wprowadzisz do swojego życia nawet niezbyt wymagającą aktywność fizyczną.

Przeczytaj koniecznie dlaczego warto zacząć żyć aktywnie?

Kto nie może skorzystać z terapii? Nie ma tutaj przeciwwskazań  Jest to terapia, której może spróbować każdy.

Plastry, tabletki i gumy… pastylki, inhalatory, spraye

W aptece dostępne są specjalne środki farmakologiczne, które wspomagają proces rzucania palenia. Zazwyczaj środki te w swoim składzie zawierają nikotynę, która pomaga osłabić negatywne symptomy związane z odstawieniem papierosów. Na rynku dostępne są także leki z cytyzyną, substancją która pobudza nasz układ nerwowy w podobny sposób jak nikotyna. 

Skuteczność: Nie udało nam się znaleźć takich danych. Na pewno warto spróbować rzucić palenie tym sposobem, szczególnie jeśli nie udało Ci się pozbyć tego nałogu metodą tradycyjną. Bez wątpienia należy tutaj zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.

Skutki uboczne: nie wszyscy odczuwać je będą w jednakowy sposób. Zażywając te leki możesz czuć niestrawność, zgagę, nudności, bóle brzucha, suchość w ustach czy bezsenność.

Koszt: Na środki farmakologiczne wydasz minimum 100zł miesięcznie. Jeśli uważasz, że to dużo pomyśl ile wydajesz na swój nałóg.

Kto nie może skorzystać z terapii? Na pewno osoby, które są nadwrażliwe na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Inne sposoby na rzucenie palenia.

Są jeszcze inne sposoby takie jak grupy wsparcia, książki motywacyjne, hipnoza, biorezonans. O pomoc możesz zgłosić się także dzwoniąc na telefoniczną poradnię pomocy palącym. Najważniejsza  w walce z nałogiem jest chęć jego rzucenia i motywacja.  

801 108 108 to numer do telefonicznej poradni pomocy palącym.

Jeśli chcesz się bardziej zmotywować to koniecznie przeczytaj co dzieje się z Twoim organizmem gdy przestaniesz palić.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Więcej inspiracji
Recykling. Nie każde odpady mogą być ponownie przetworzone.
Tych rzeczy nie poddasz recyklingowi.
Cześć!Dzięki, że tu jesteś.

Mamy nadzieję, że znajdziesz to czego szukasz.