A może by tak żyć minimalistycznie?

malutka sylwetka idącej kobiety na tle żółtego budynku
foto: unsplash.com, Rodion Kutsaev


W świecie, w którym możemy kupić praktycznie wszystko, kiedy jesteśmy wręcz zalewani towarami, reklamami, drobiazgami wykonanymi z plastiku, nadszedł chyba moment na odwrót owej sytuacji. Co to oznacza? Coraz częściej (wzorem dalekowschodnich mnichów oraz innych wyznawców pełnej prostoty życia) decydujemy się na to, by to właśnie on grał w naszym życiu pierwsze skrzypce. Minimalizm, bo o nim mowa, to sztuka życia w ten sposób, by otaczać się jak najmniejszą ilością przedmiotów. Dlaczego warto być minimalistą?

Bo mniej znaczy więcej

Nie sztuką jest kupować, pomnażać przedmioty, nabywać coś, co tak naprawdę może nigdy nie być nam potrzebne. Sztuką jest natomiast odciąć się od tego, usiąść i na spokojnie zastanowić się nad tym, ilu przedmiotów tak naprawdę potrzebujemy.

Wyobraź sobie następującą sytuację: wokół Ciebie znajduje się całe mnóstwo różnych rzeczy. Książek, drobiazgów ubrań, czasopism, kosmetyków, płyt…można wymieniać w nieskończoność. Jak się wśród nich czujesz? Czy przypadkiem nie dopada Cię przytłoczenie, nie czujesz chaosu, nie rozglądasz się ze zbyt dużą uwagą po tym wszystkim, co wokół?

A teraz inaczej: przestrzeń w Twoim otoczeniu jest pełna prostoty. Proste, naturalne kolory, proste formy, proste meble i proste dodatki w bardzo małej ilości. Czy teraz nie jest Ci przyjemniej zebrać myśli? Idziemy o zakład, że tak właśnie jest!

Może warto zastanowić się nad zrobieniem porządków. Zastanów się, czy przypadkiem nie posiadasz zbyt dużej ilości niepotrzebnych rzeczy. Jeśli tak to warto się ich pozbyć. Ale nie wyrzucaj ich na śmietnik! Przeczytaj co możesz zrobić z niepotrzebnymi przedmiotami zagracającymi mieszkanie. Jest spora szansa, że mogą się one komuś przydać.

Taniej!

Minimalistyczne życie jest także znacznie tańsze, wręcz wymarzone dla osób pilnujących domowego budżetu. Gdy trzy razy zastanowimy się nad tym, czy dana rzecz jest nam potrzebna, tak naprawdę zwykle pozostaje nam zrezygnować z jej zakupu.

Pomyśl ile swojego czasu musisz poświęcić na pracę, aby móc sobie kupić kolejne buty albo sweter.

Rezygnując z kolejnego niepotrzebnego zakupu pieniądze pozostają na naszym koncie! Choć zwykle wyznawcom tego nurtu nie na tym punkcie najbardziej zależy, warto go sobie uświadomić. W minimalizmie nie chodzi wszak o to aby sobie żałować czegokolwiek i wzbudzać w swojej głowie negatywne emocje. Bardziej rozchodzi się o uświadomienie, że spora część przedmiotów którymi się otaczamy tak na prawdę nie daje nam szczęścia. A nawet jeśli mamy takie poczucie, to jest ono z reguły chwilowe i złudne.

Upraszczajmy

Bardzo często minimalizm bywa nazywany upraszczaniem swojego życia. I coś w tym jest. Gdy nie ma wokół nas ogromnej ilości przedmiotów i gdy ciągle nie pojawia się coś nowego, żyjemy jakby prościej, lepiej, pełniej. Jesteśmy skierowani na zupełnie inne kwestie, częściej zajmujemy się swoim wnętrzem, pielęgnujemy wrażliwość, celebrujemy sztukę czy świat natury. Również więcej czasu poświęcamy swojej rodzinie. Nic dziwnego, że coraz więcej osób w tę właśnie stronę się kieruje. Żyjąc minimalistycznie doceniamy rzeczy zwykłe. Nie potrzebujemy niesamowitych przeżyć aby móc się cieszyć chwilą. Wystarczy kawa ze znajomymi, kolacja i ciekawe rozmowy z najbliższą rodziną albo interesująca książka czytana w długie zimowe wieczory.

Co jest ważne w życiu?

Jeśli dla kogoś najbardziej liczy się posiadanie, rzeczywiście trudno mu będzie z dnia na dzień przerzucić się na minimalizm, Ale jeśli dobra materialne nie są niczym przesadnie istotnym, nietrudno będzie podążać drogą minimalizmu, na której spotkać można… siebie. Nie ma sensu rekompensować sobie czegokolwiek kupowaniem, to nie o ślepe podążenie za trendami chodzi. Raczej o to aby nauczyć się życiowej uważności.

Zatrzymaj się i zastanów przez chwilę, czego pragniesz tak naprawdę. Nowej sukienki albo auta czy może czegoś zupełnie innego?

Warto przeczytać

Chcieć mniej. Katarzyna Kędzierska

Autorka książki przedstawia jak korzystać świadomie z życia. W jaki sposób pozbyć się przytłaczającego nadmiaru. Tłumaczy dlaczego mniej znaczy więcej. Dzięki jej poradom dowiesz się w jaki sposób zmienić swoje życie na lepsze. Małymi krokami, bez presji. Metodą drobnych zmian wyuczysz się nawyków. Czy podejmiesz wyzwanie minimalizmu?

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Więcej inspiracji
kot
To musisz wiedzieć o kotach!