Jakich dań regionalnych koniecznie musisz spróbować w różnych regionach Polski?

Krakowskie obwarzanki na wystawie sklepowej
Obwarzanki Krakowskie. Foto: pixabay.com, zanna-76


Chociaż zachwycamy się potrawami z najdalszych rejonów świata, bardzo doceniamy też naszą, polską kuchnię. Myliłby się jednak ten, kto twierdziłby, że polski świat kulinariów to tylko kotlet schabowy i bigos. Nasza kuchnia oferuje znacznie, znacznie więcej – zwłaszcza ta regionalna. Sprawdźmy zatem, czego koniecznie spróbować musimy, będąc na gościnnych występach w różnych regionach Polski!

Kaszuby – co dobrego?

Kaszuby i Pomorze to region Polski słynący przede wszystkim z ryb. Tam będziemy mogli skosztować ich w najróżniejszych formach. Jedną z tych najbardziej popularnych jest śledź po kaszubsku, który podawany jest z cebulką, octem, przecierem pomidorowym oraz olejem. Czernina (czyli w dawnych podaniach czarna polewka) także jest chętnie podawana w tym regionie naszego kraju. Smakołykiem są też ruchanki, to rodzaj placków na słodko, które przyrządza się z ciasta drożdżowego.

Słodkie placki, racuchy, ruchanki kaszubskie
Ruchanki Kaszubski. Foto: pixabay.com, utroja0

Wielkopolska – co zjeść?

Pyry z gzikiem to chyba najpopularniejsze danie tego regionu Polski. Ziemniaki wykorzystuje się tutaj także do stworzenia innych dań, chociażby placków ziemniaczanych. W rejonie tym warto zjeść także szare kluski, czyli innymi słowy ciemne kluski, które podaje się zwykle ze skwarkami z boczku. Wielkopolska zupa to zaś parzybroda, znajdziemy w niej ziemniaki, kapustę i mięso. Eintopf to zaś danie jednogarnkowe, bogata w warzywa zupa jarzynowa, której wprost nie sposób sobie odmówić, kiedy zwiedza się ten region naszego kraju.

Danie jednogarnkowe Eintopf
Eintopf. Foto: unsplash.com, Matthias Lipinski

Śląsk – czego posmakować?

Region Śląska słynie przede wszystkim z klusek z dziurką w środku, nie bez kozery nazywanych właśnie kluskami śląskimi. Podaje się do nich zwykle mięsna roladę w duecie z modrą kapustą. To jednak nie wszystko. Kiedy już znajdziemy się w tym rejonie Polski, zjedzmy koniecznie ciapkapustę, czyli ziemniaki podawane z kapusta, boczkiem i cebulą smażoną. Śląski żur zachwyci nas na pewno niesamowitym bogactwem swojego smaku, a ucztę zakończymy szpajzą, czyli innymi słowy deserem z jajek i cukru.

Kluski śląskie
Kluski Śląskie. Foto: pixabay.com, Karolina Grabowska

Co zjeść na Podhalu?

Kiedy znajdziemy się na Podhalu, przygotujmy się na solidną dawkę kalorii. Z pewnością podana nam tutaj zostanie kwaśnica, czyli kwaśna zupa z pływającymi w środku żeberkami. Moskole to także danie, którego nie sposób sobie odmówić. Prostota tych wypiekanych na blasze placków jest po prostu zachwycająca! Zjedzmy na deser bombole – drożdżowe kluseczki polane miodem oraz masłem.

Zupa regionalna kwaśnica, kapuśniak.
Kwaśnica – foto: Pixabay.com (anialaurmann)

Jakie dania podlaskie warto polecić?

Kiedy znajdziemy się na Podlasiu, poczęstowani będziemy na pewno pyszna zupą opieńkową. Nic dziwnego, przecież tamten rejon obfituje w grzyby! Ciasto Marcinek podawane jest bardzo często na rodzinnych uroczystościach typu wesela. Śmietankowy krem, którym się je przekłada, wprost rozpływa się w ustach! Ser koryciński, który się na Podlasiu wyrabia, wpisano do unijnego rejestru z adnotacją: Chronione Oznaczenie Geograficzne. Nie sposób więc go nie spróbować podczas wizyty!

Talerz z zupą grzybową
Zupa opieńkowa. Foto: unsplash.com, Dose Juice

Co zjeść w Małopolsce?

Jeśli znajdziemy się w okolicach Krakowa, koniecznie zjeść musimy charakterystyczne obwarzanki, które nigdzie indziej nie smakują tak dobrze. Co prócz tego? Kaczka serwowana z kaszą i grzybami na pewno bardzo nam zasmakuje – podobnie jajecznica z pokrzywami. Tak właśnie się ją niekiedy jeszcze podaje w tym regionie kraju!

Krakowskie obwarzanki na wystawie sklepowej
Obwarzanki Krakowskie. Foto: pixabay.com, zanna-76

Smacznego!

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Więcej inspiracji
Znudzona kobieta
15 pomysłów na kreatywne spędzenie dłużącego się wieczoru.