3 sposoby na to, by kupować mniej

Szał zakupów, kobieta w wózku na zakupy
foto: unsplash.com, Viktor Paris


Po latach, w których kupowanie stanowiło kluczową rozrywkę czy sposób na rozładowanie stresu wielu osobom przyszedł czas na chwilę refleksji. Bo czy nie jest tak, że kupujemy zbyt wiele? Mowa zarówno o ubraniach, jak i bibelotach do domu, gadżetach czy żywności. To już nie tylko kwestia wydawania pieniędzy (które przecież można byłoby oszczędzić i spożytkować lepiej albo też zainwestować), w grę wchodzi też ekologia oraz to, żeby w przestrzeni swojego domu czuć się dobrze (a obrastanie w nadmierną ilość rzeczy niekoniecznie temu sprzyja). Moda na minimalizm trwa w najlepsze. Jakie sposoby warto więc wykorzystać, by kupować mniej?

Zakupy spożywcze z kartką i po posiłku

Kiedy jesteśmy głodni, wrzucamy do przepastnego sklepowego wózka zdecydowanie za dużo – psychologowie udowodnili to już dawno temu. Zjedz więc posiłek przed wybraniem się do sklepu, a kupisz potrzebne produkty, a nie te, które będziesz mieć akurat ochotę wrzucić do żołądka. Wcześniej przygotuj sobie listę i trzymaj się jej, to pozwoli Ci uniknąć nabywania zupełnie zbędnych produktów, które potem, co bardzo prawdopodobne, wylądują w koszu na śmieci albo pójdą Ci w boczki.

Mniej (ubrań) znaczy lepiej

Ostatnimi czasy panuje coraz większa moda na kompaktowe szafy, w których znajdują się klasyczne ubrania-bazy (jak na przykład dobrej jakości dżinsy czy koszulowa bluzka) i niewielka liczba dodatków. To naprawdę w zupełności wystarczy do stworzenia sporej ilości ciekawych stylizacji. Nie trzeba wcale co miesiąc stawać się posiadaczem czy posiadaczką nowych ciuchów. Przecież sztuką jest umieć stworzyć z nich ciekawe outfity.

Bardzo polecane są też, organizowane już nie tylko w dużych miastach, akcje wymiany odzieży. SWAP pozwala na to, by nieco odświeżyć szafę i jednocześnie nic za to nie zapłacić. To nam się podoba!

Czy kolejny gadżet jest Ci potrzebny?

Mawia się, że faceci to gadżeciarze. Jednak na kupowanie (często zupełnie zbędnych) akcesoriów i modnych powszechnie przedmiotów decydują się także kobiety. Jak się tego ustrzec? Nie kupuj kompulsywnie, szybko, w przypływie emocji, w stresie czy żeby się za co wynagrodzić. Jeśli jakiś gadżet wpadnie Ci w oko, daj sobie tydzień, a po jego upływie odpowiedz sobie na pytanie, czy faktycznie go potrzebujesz. Gwarantujemy, że bardzo często odpowiedź będzie przecząca!

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Więcej inspiracji
kobieta siedzi na trawie i rozkoszuje się widokiem gór
Jak wprowadzić trening mindfulness do swojego życia?