3 sposoby na to, by kupować mniej

Szał zakupów, kobieta w wózku na zakupy
foto: unsplash.com, Viktor Paris


Po latach, w których kupowanie stanowiło kluczową rozrywkę czy sposób na rozładowanie stresu wielu osobom przyszedł czas na chwilę refleksji. Bo czy nie jest tak, że kupujemy zbyt wiele? Mowa zarówno o ubraniach, jak i bibelotach do domu, gadżetach czy żywności. To już nie tylko kwestia wydawania pieniędzy (które przecież można byłoby oszczędzić i spożytkować lepiej albo też zainwestować), w grę wchodzi też ekologia oraz to, żeby w przestrzeni swojego domu czuć się dobrze (a obrastanie w nadmierną ilość rzeczy niekoniecznie temu sprzyja). Moda na minimalizm trwa w najlepsze. Jakie sposoby warto więc wykorzystać, by kupować mniej?

Zakupy spożywcze z kartką i po posiłku

Kiedy jesteśmy głodni, wrzucamy do przepastnego sklepowego wózka zdecydowanie za dużo – psychologowie udowodnili to już dawno temu. Zjedz więc posiłek przed wybraniem się do sklepu, a kupisz potrzebne produkty, a nie te, które będziesz mieć akurat ochotę wrzucić do żołądka. Wcześniej przygotuj sobie listę i trzymaj się jej, to pozwoli Ci uniknąć nabywania zupełnie zbędnych produktów, które potem, co bardzo prawdopodobne, wylądują w koszu na śmieci albo pójdą Ci w boczki.

Mniej (ubrań) znaczy lepiej

Ostatnimi czasy panuje coraz większa moda na kompaktowe szafy, w których znajdują się klasyczne ubrania-bazy (jak na przykład dobrej jakości dżinsy czy koszulowa bluzka) i niewielka liczba dodatków. To naprawdę w zupełności wystarczy do stworzenia sporej ilości ciekawych stylizacji. Nie trzeba wcale co miesiąc stawać się posiadaczem czy posiadaczką nowych ciuchów. Przecież sztuką jest umieć stworzyć z nich ciekawe outfity.

Bardzo polecane są też, organizowane już nie tylko w dużych miastach, akcje wymiany odzieży. SWAP pozwala na to, by nieco odświeżyć szafę i jednocześnie nic za to nie zapłacić. To nam się podoba!

Czy kolejny gadżet jest Ci potrzebny?

Mawia się, że faceci to gadżeciarze. Jednak na kupowanie (często zupełnie zbędnych) akcesoriów i modnych powszechnie przedmiotów decydują się także kobiety. Jak się tego ustrzec? Nie kupuj kompulsywnie, szybko, w przypływie emocji, w stresie czy żeby się za co wynagrodzić. Jeśli jakiś gadżet wpadnie Ci w oko, daj sobie tydzień, a po jego upływie odpowiedz sobie na pytanie, czy faktycznie go potrzebujesz. Gwarantujemy, że bardzo często odpowiedź będzie przecząca!

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Więcej inspiracji
kilka kwiatków doniczkowych postawionych na parapecie
Dlaczego warto mieć w domu kwiaty?