Psst! Gdzie się tak spieszysz? Zwolnij!
Motywacja w sporcie to podstawa
Fot: Unsplash.com/ Scott Webb

Motywacja w sporcie, czyli jak zmobilizować się do uprawiania sportu?

Jeśli wiele razy zaczynałeś przygodę ze sportem, ale zawsze brakowało Ci zapału i czasu, pora to zmienić! Sport to doskonała alternatywa dla czasu spędzanego przed komputerem czy w samochodzie. Dzięki uprawianiu sportu jesteśmy zdrowsi i wyrabiamy pozytywne nawyki. Badania dowodzą, że tylko jeden na dziesięciu dorosłych Polaków systematycznie uprawia sport – niesamowite! Oczywiście deklarujących zamiar podjęcia aktywności jest zdecydowanie więcej, ale nie o chęci a działanie chodzi. Jeśli zbliżająca się wiosna sprawia, że poważnie myślisz nad sportem, poznaj kilka sposobów które zmotywują Cię do ćwiczeń, bo motywacja w sporcie to podstawa.

Motywacja w sporcie, czyli co da ci sport?

Odrobina dyscypliny i dobra motywacja to klucz do sukcesu w sporcie. Wcale nie musisz zdobywać medali olimpijskich, ważne jest tu Twoje poczucie spełnienia i satysfakcja ze zwycięstwa. Początki zazwyczaj są trudne, szczególnie dla kogoś kto ze sportem od dawna był na bakier. Systematyczne treningi dają sporo satysfakcji, ale nie tylko. Jeśli chcesz dowiedzieć się co może dać Ci systematyczne uprawianie sportu przeczytaj koniecznie nasz artykuł: Dlaczego warto żyć aktywnie? i pamiętaj:

Nigdy nie jest za późno. Uprawianie większości aktywności fizycznej można rozpocząć w każdym wieku.

Wybierz swoją dyscyplinę

Nie uprawiałeś sportu od lat? Zastanawiasz się w jaki sposób masz ćwiczyć? Nie lubisz tego? Na pewno kiedyś zdarzyło Ci się robić cokolwiek co można nazwać aktywnością fizyczną. Przypomnij sobie, być może lubiłeś biegać albo przyjemność sprawiały Ci wędrówki. Możliwości jest naprawdę wiele!

Najtańszą i najbardziej niedocenianą aktywnością fizyczną jest marsz.

Możesz również zacząć biegać, chodzić na basen, jeździć na rowerze, rolkach, możesz wykonywać ćwiczenia aerobowe zarówno w domu jak i w klubie fitness. W jaki sposób prawidłowo ćwiczyć dowiesz się na wielu kanałach YouTube zupełnie za darmo. Nie ma wymówek!

Bieganie
foto: unsplash.com, Fil Mazzarino

Wyznacz cel i wypracuj nawyki

Najczęściej efektów ćwiczeń oczekujesz od razu i zniechęcasz się gdy ich brak. Dlatego warto jest abyś ustawił sobie cel dla którego to robisz. To doskonała motywacja w chwilach słabości. Jakikolwiek postawisz sobie cel, pamiętaj, uprawianie sportu to plan długofalowy. Podejdź do treningów z rozsądkiem i nie oczekuj spadku wagi i wyrzeźbionej sylwetki już po tygodniu.

Jeśli masz cel, łatwiej pokonać chwile zwątpienia podczas treningu.

Przeczytaj też to: Jak utrzymać motywację ćwicząc w domu – skuteczne sposoby.

Świetnym pomysłem jest także wypracowanie nawyków, które będą kojarzyć się ze sportem. Na przykład zacznij wstawać kwadrans wcześniej i ten czas przeznacz na bieganie czy rozgrzewkę. Zobaczysz, że po kilku tygodniach będzie to dla Ciebie naturalny odruch po wyjściu z łóżka.

Jeśli nie wiesz jak się przełamać do porannego wstawania to koniecznie przeczytaj nasze artykuły: Jak wstawać wcześnie oraz Strefa komfortu – jak ją poszerzać i po co z niej wyjść. Istnieją pewne sposoby, które zachęcą do tego Twój umysł ciało.

Wieczorem zamiast oglądać ulubiony serial, jeśli tylko będzie taka możliwość wybierz się na basen. Taka atrakcja świetnie odpręży po ciężkim dniu i ułatwi zasypianie. Jeśli nie możesz skorzystać z tej opcji spróbuj chociaż poćwiczyć w domu.

kobieta ćwiczy w domu
fot: Pexels.com, Karolina Grabowska

Trenuj przy ulubionej muzyce

Badania dowodzą, że lepsze efekty przynoszą ćwiczenia wykonywane w rytmie ulubionej muzyki. Jeśli trening kojarzy Ci się wyłącznie z wysiłkiem i zmęczeniem, ustaw swoją ulubioną piosenkę i zacznij ćwiczyć w jej rytmie. Zobaczysz że w takt ulubionej muzyki możesz trenować dłużej i wydajniej. Przyjemna dla ucha nuta sprawi, że skupisz się na niej a nie na czasie, który pozostał Ci do końca treningu. Prosta i skuteczna motywacja w sporcie.

Szczypta rywalizacji

Świetną motywacją w sporcie jest współzawodnictwo. Sprawia ono, że chcemy być lepsi od innych. Jeśli założysz się z przyjaciółką czy kumplem które z was szybciej straci na wadze albo przebiegnie określony dystans, tylko na tym zyskasz.

Żyłka hazardzisty jest w każdym z nas i lubimy smak zwycięstwa.

Rywalizacja doskonale przełamuje nasze znużenie i niechęć do sportu. Dzięki zakładowi odzyskasz świetną formę szybciej niż myślisz, bo skupisz się na rywalizacji a nie na efektach.

Zasłuż na nagrodę

Jeśli nie będziesz mieć jakiejś pozytywnej motywacji na samym początku to nic z tego nie będzie. Aby zmobilizować się do treningów wyznacz sobie cel:

Będę ćwiczyć każdego dnia przez 30 minut

Będę biegać przynajmniej 3 razy w tygodniu

Każdego ranka 15 minut gimnastyki

Jeśli uda Ci się zrealizować swój cel, to oprócz satysfakcji zafunduj sobie nagrodę. Może to być na przykład wieczór filmowy albo zakup jakiejś ciekawej książki. Czym będzie ta nagroda zależy tylko od Ciebie. Treningi zazwyczaj są wymagające dla naszego ciała i ducha. Szczególnie te nieszczęsne początki są trudne. Ważne jednak aby nie traktować treningów jako kary. Jeśli nie miałeś do czynienia z systematycznym uprawianiem sportu to możesz odnieść to złudne wrażenie. Z czasem jednak zobaczysz, że nie będą potrzebne Ci żadne nagrody. Gdy uprawianie sportu wejdzie Ci w krew, przyjemność będziesz czerpał właśnie z treningów.


REKLAMA

Czytniki e-book - porównaj na Ceneo

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.