Psst! Gdzie się tak spieszysz? Zwolnij!
fot. Artem Kniaz. unsplash.com

Jak przygotować się na wypadek kryzysu i wojny. Co mieć w domu?

Warto być przygotowanym na wypadek wojny, kryzysu klęski żywiołowej oraz innych sytuacji awaryjnych. Podstawą jest posiadanie odpowiedniego wyposażania oraz zapasów w domu, które mogą być kluczowe dla zapewnienia nam bezpieczeństwa oraz komfortu. Zapoznaj się z listą rzeczy, które warto mieć w domu na wszelki wypadek.

Czym są sytuacje awaryjne (kryzys, wojna, klęska żywiołowa)

Sytuacje awaryjne to okoliczności lub zdarzenia, które wymagają od nas szybkiej reakcji, podejmowania specjalnych środków oraz koordynacji działań w celu zaradzenia sytuacji i minimalizacji szkód. W każdej takiej sytuacji ważne jest działanie zorganizowane, celowe i skoordynowane. Oprócz działań, które podejmuje rząd, instytucje porządku publicznego i organizacje pomocowe warto dobrze przygotować się na wypadek kryzysu i wojny we własnym zakresie.

Co mieć w domu na wypadek kryzysu i wojny

Zapasy jedzenia i i wody

Na wypadek kryzysu i wojny warto posiadać w domu odpowiednie zapasy jedzenia. Należy pamiętać o tym, żeby było to jedzenie o długim okresie przydatności. Bardzo dobrym wyborem będą suche produkty takie jak ryż, kasze, makarony. Również wszelkiego rodzaju konserwy świetnie się sprawdzą na wypadek wystąpienia sytuacji awaryjnych.

Warto mieć także w zapasie wodę pitną, która wystarczy na co najmniej kilka dni. Można przyjąć, że potrzebne będzie 3-5 litów wody na dobę na jedną osobę.

Apteczka pierwszej pomocy oraz niezbędne leki

Zawsze warto mieć w domu apteczkę z podstawowym wyposażeniem do udzielania pierwszej pomocy. W takiej apteczce powinny się znaleźć:

 • plastry, opatrunki, bandaże
 • preparaty do dezynfekcji
 • nożyczki, igła, pinceta
 • leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, histaminowe
 • rękawiczki, chusteczki itp

Osoby na stałe leczone lub mające jakieś specjalne potrzeby medyczne powinny mieć odpowiednią ilość leków na zapas.

Latarki i baterie

Podczas wojny lub klęski żywiołowej niezbędnymi przedmiotami będzie latarka i zapas baterii. Warto szukać modelu latarki, który długo działa. Dobrym rozwiązaniem będzie też posiadanie dodatkowej latarki na baterie słoneczne.

Środki do dezynfekcji i uzdatniania wody

Tabletki do uzdatniania wody, filtry węglowe do jej oczyszczania mogą okazać się w sytuacjach awaryjnych niezwykle pomocne. Dlatego warto mieć je na co dzień w domu.

Radio

Na wypadek wojny lub innych sytuacji kryzysowych dobrze jest mieć w domu radio zasilane bateriami lub energią słoneczną. Radio pozwoli nam być na bieżąco z sygnałami alarmowymi i komunikatami ostrzegawczymi.

Koc i ciepła odzież

Miejmy w swoim domu w sytuacjach awaryjnych koc termiczny albo ciepły śpiwór, który zapewni nam komfort cieplny w przypadku przerw w dostawie energii. Do tego warto być przygotowanym i posiadać odpowiednią odzież warstwową zabezpieczającą nas przed przemarznięciem w przypadku awarii ogrzewania.

Dokumenty

Warto przygotować sobie kopie najważniejszych dokumentów, takich jak dowody tożsamości, polisy ubezpieczeniowe, testamenty i inne. Ważne dokumenty powinno się przechowywać w bezpiecznym miejscu, najlepiej wodoodpornym pojemniku lub torbie.

Podstawowe narzędzia

W przypadku sytuacji awaryjnych w domu nie powinno zabraknąć podstawowych narzędzi do naprawy takich jak młotek, śrubokręt, piłka. Miejmy także takie przedmioty jak nożyczki i worki do przechowywania i usuwania odpadów.

Gotówka

Należy mieć także w domu gotówkę na wypadek sytuacji awaryjnych. Najlepiej posiadać ją w małych nominałach. Gotówka może się przydać w przypadku awarii bankomatów i kart płatniczych.

Power banki, ładowarki

Ładowarki do telefonów komórkowych oraz przenośne power banki powinny znaleźć się w domu na wypadek sytuacji awaryjnych. To rozwiązanie pomoże utrzymać łączność z rodziną i bliskimi w przypadku przerw w dostawie energii elektrycznej.

Mała kuchenka gazowa

Na wypadek wojny i kryzysu warto się także zaopatrzyć w gazową kuchenkę kempingową oraz zapasowe wkłady z gazem. W przypadku braku dostawy gazu i prądu będzie można wykorzystać ją do przyrządzania ciepłych potraw.

Środki higieniczne

Należy nie zapomnieć o odpowiednim zapasie środków higienicznych na wypadek sytuacji awaryjnych. Mowa tu o papierze toaletowym, mydle oraz szczoteczce i paście do zębów.

Plecak ewakuacyjny

Każdy domownik powinien mieć do dyspozycji plecak do którego będzie mógł schować niezbędne rzeczy w przypadku nagłej ewakuacji.

Co zapakować do plecaka ewakuacyjnego?

W plecaku ewakuacyjnym powinny znaleźć się takie przedmioty jak:

 • racja żywnościowa (suchy prowiant),
 • woda lub/i butelka filtrująca,
 • apteczka,
 • radio,
 • latarka,
 • kurtka przeciwdeszczowa,
 • gwizdek,
 • dokumenty,
 • drobna gotówka,
 • przybory do gotowania,
 • dodatkowa para ubrań i bielizny,
 • zapalniczka/zapałki, śpiwór

Odpowiedni plan na wypadek wojny, kryzysu, klęski żywiołowej

Oprócz niezbędnych przedmiotów na wypadek wystąpienia sytuacji awaryjnych warto mieć też opracowany specjalny plan. Dobrym pomysłem jest mieć przygotowany plan awaryjny dla swojej rodziny, który obejmuje miejsce spotkania, kontaktowe numery telefonów, trasy ewakuacyjne i punkty zbiórki.

Przygotowanie takich zapasów może pomóc nam przejść przez różnego rodzaju sytuacje awaryjne takie jak wojny kryzysy, klęski żywiołowe i inne zdarzenia. Warto pamiętać, że regularna aktualizacja i kontrola zapasów jest równie ważna, co ich początkowe przygotowanie.

Przydatne linki:

„Bądź gotowy! Poradnik na czas kryzysu i wojny” w formie pdf przygotowany przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa: https://www.gov.pl/web/rcb/badz-gotowy–poradnik-na-czas-kryzysu-i-wojny

Cykl poradników Akademia Bezpieczeństwa RCB na kanale YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=UHGgS2CyD_Q&list=PLOC7outzNP-LLqKR_sIWRnDQ5KSGmCaoU


REKLAMA

Czytniki e-book - porównaj na Ceneo

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.