Psst! Gdzie się tak spieszysz? Zwolnij!
książki do walki ze stresem
fot. Ben White. unsplash.com

Książki, które pomogą Ci wygrać ze stresem. Sprawdź jak zwalczyć stres.

Walka ze stresem powinna być kompleksowa i dopasowana do indywidualnych potrzeb każdej osoby. W uświadomieniu sobie zasady działania tego nieprzyjemnego odczucia oraz w odpowiednim doborze środków zaradczych świetną metodą mogą być książki. Wiedza zawarta w nich może stać się Twoim przewodnikiem ku zrównoważonemu życiu. Gotowy na tę walkę? Oto lista książek, które pomogą Ci wygrać ze stresem.

Pojęcie stresu

Na początek zacznijmy od tego czym jest stres. Tak naprawdę ten stan nie jest niczym nadzwyczajnym. Stres to zupełnie normalna reakcja naszego organizmu na sytuacje, które są dla nas trudne. Przykładem sytuacji stresowych mogą być egzaminy, rozmowa kwalifikacyjna, wystąpienia publiczne, problemy finansowe, zmiany w życiu, choroby i śmierć bliskiej osoby. Dla każdego z nas stres ma zupełnie inne źródło.

Gdy dopada nas stres organizm włącza tryb „gotowości do działania”. Odczuwamy wtedy jego różne symptomy. Problem pojawia się wtedy, gdy stres jest dla nas zbyt silny i gdy trwa on zbyt długo.

Planowanie przyjemnych rzeczy relaksuje i zmniejsza poziom stresu.
foto: unsplash.com, Radu Florin

Objawy stresu

Objawami stresu mogą być między innymi:

 • niepokój
 • smutek
 • problemy z koncentracją
 • szybsze bicie serca
 • duszności
 • napięcie mięśniowe
 • ból głowy
 • problem z zasypianiem
 • ból brzucha
 • przemęczenie
 • i wiele innych

Symptomy stresu mogą być różne. Mogą się one też zmieniać w czasie.

Jak zwalczyć stres

Nie możemy wyeliminować stresu z naszego życia. To uczucie w mniejszym bądź większym stopniu będzie nam towarzyszyć bardzo często. Aby wygrać ze stresem należy nauczyć się z nim radzić oraz umiejętnie go redukować. Do zmniejszania napięcia możemy wykorzystać różne techniki i sposoby. W tej nierównej walce ważna jest zarówno odpowiednia dieta jak i rozwijanie nowych zainteresowań. Warto więc do tego zagadnienia podchodzić kompleksowo. Do walki ze stresem możemy wykorzystać:

Książki, które pomogą wygrać ze stresem

W księgarniach i bibliotekach znajdziemy ogromną ilość książek o zarządzaniu stresem. Trudno jednak wybrać tę jedną pozycję, dzięki której uda nam się wygrać z nerwami. Spróbujemy Ci pomóc. Poniżej znajduje się lista książek, które zawierają porady i techniki radzenia sobie ze stresem. Oto one!

1. Potęga teraźniejszości – Eckhart Tolle

Eckhart Tolle, słynny nauczyciel duchowy, oferuje w tej książce wskazówki jak żyć w teraźniejszości i unikać nadmiernego skupiania się na przeszłości lub przyszłości, co może być dla nas źródłem stresu. Według autora osiągnięcie wewnętrznego spokoju i harmonii jest w zasięgu każdego z nas i nie musi być to rzeczą trudno. My się z tym zgadzamy.

2. Siła stresu. Jak stresować się mądrze i z pożytkiem dla siebie – Kelly McGonigal

Z tej książki dowiemy się jak zaakceptować stres powszedni. Jak dzięki niemu sprostać wyzwaniom i poprawić relacje oraz więzi między ludźmi. Poznamy też odpowiedź na pytanie dlaczego życie z sensem musi być stresujące oraz w jaki sposób pomaga on nam w rozwoju. Na te oraz inne pytania odpowie nam autorka, psycholożka Dr Kelly McGonigal.

3. Sztuka prostoty – Dominique Loreau

Książka ta skupia się na idei prostoty jako drogi do odprężenia i zmniejszenia stresu w życiu codziennym. Autorka zachęca do wdrożenia zasady „mniej znaczy więcej” i stosowania jej we wszelkich dziedzinach życia. Od spraw materialnych, po duchowe. Czy życie w minimalizmie może uwolnić nas od stresu?

4. Życie, piękna katastrofa. Mądrością ciała i umysłu możesz pokonać stres, choroby i ból – Jon Kabat-Zinn

Autor jest znany na całym świecie jako promotor w dziedzinie medytacji uważności (mindfulness). Książka ta jest niejako podręcznikiem, który wprowadza nas w praktykę mindfulness i oferuje narzędzia do radzenia sobie z stresem, bólem oraz trudnościami życiowymi.

5. Siła nawyku. – Charles Duhigg

Książka ta zajmuje się badaniami nad nawykami i pokazuje, jak świadome kształtowanie nawyków może pomóc w radzeniu sobie ze stresem. Według autora nawyki mają ogromną moc. Ciągle sprawdzamy wiadomości na mediach społecznościowych, nałogowo palimy, chronicznie wybieramy nieodpowiednich partnerów. Zrozumienie tego jak działają nawyki mogą pomóc osiągnąć nasze cele i pozbyć się stresów.

6. Dlaczego zebry nie mają wrzodów? Psychofizjologia stresu . – Robert M. Sapolsky

Fascynująca książka, która szczegółowo omawia wpływ stresu na ludzki organizm, ukazując jego negatywny wpływ na różne aspekty życia, w tym zdrowie psychiczne i fizyczne. Autor wyjaśnia jak stres sprawia, że stajemy się bardziej podatni na choroby cywilizacyjne, takie jak otyłość czy cukrzyca, a także jak wpływa na funkcjonowanie mózgu i pamięć. Chociaż stres nie jest możliwy do całkowitego wyeliminowania, zrozumienie mechanizmów tej reakcji oraz jej przyczyn i skutków daje nam narzędzia do skutecznego radzenia sobie z otaczającym nas światem.

7. Mózg odporny na stres – Melanie Greenberg

Książka ta skupia się na radzeniu sobie ze stresem poprzez wykorzystanie technik mindfulness (uważności) oraz neuroplastyczności mózgu. Melanie Greenberg dzieli się w niej wskazówkami i ćwiczeniami, które pomagają w kształtowaniu bardziej odpornego mózgu na wpływy stresu i emocji.


REKLAMA

Czytniki e-book - porównaj na Ceneo

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.