Psst! Gdzie się tak spieszysz? Zwolnij!
Czarny Staw na roztoczu
Foto: jozefbabij Pixabay

Dlaczego warto przyjechać na Roztocze?

Ten rejon Polski do niedawna był nieco zapomniany – niczym Kopciuszek, który nie wychylał się zanadto, a na salonach brylowały jego siostry. Dzisiaj jednak to piękne miejsce przyciąga coraz szersze grono osób spragnionych kontaktu z przyrodą i nie tylko. Roztocze, bo o nim mowa, położone jest pomiędzy Podolem a Wyżyną Lubelską. Region tak zielony, że można byłoby ową zielenią rozdzielić przestrzeń wielokrotnie większą. Majestatyczne drzewa, zachwycające łąki, lasy, w których można się zakochać…co takiego nas tu czeka?

Słońce!

Jest to według specjalistów najbardziej nasłoneczniony region w całym naszym kraju. Ci więc, którzy uwielbiają, gdy promienie słoneczne muskają ich po twarzach, muszą tu przyjechać. Nic dziwnego, że spędzanie tutaj czasu na świeżym powietrzu jest jeszcze bardziej przyjemne niż gdziekolwiek indziej!

Bo sport to zdrowie!

1000 km szlaków rowerowych oraz pieszych i liczne spływy kajakowe – tutaj osoby, które ubóstwiają ruch na świeżym powietrzu, po prostu nie mogą się nudzić!

Piękno przyrody

Walory przyrodnicze tego miejsca sprawiły, że na jego terenie znajdziemy zarówno rezerwaty (na przykład Piekiełko, Czartowe Pole czy nad Tanwią), jak i Roztoczański Park Narodowy, a także liczne Parki Krajobrazowe (jak chociażby Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej). Ci, którzy chcą pokontemplować piękno natury z daleka od tłumów i przywieźć mnóstwo zdjęć flory i fauny, jest to miejsce wręcz wymarzone!

Foto: jozefbabij Pixabay

Roztocze to też zabytki!

Okazuje się, że pośród piękna natury odnaleźć też można rozliczne zabytki, więc i wielbiciele historii z pewnością nie będą zawiedzeni. Na terenie Roztocza zwiedzimy choćby Cerkiew Zaśnięcia w Szczebrzeszynie. Założona pod koniec XII wieku, potem wielokrotnie przebudowywana, robi dziś na odwiedzających ogromne wrażenie!
Cerkiew unicka, która znajduje się w Hrebennem, to najstarsza budowla sakralna w całym regionie. Jej wnętrze na pewno zachwyci tych wszystkich, którzy uwielbiają architektoniczne detale.
Wielbiciele pałacowych przestrzeni bez wątpienia docenią piękny pałac w Narolu, który zbudowany został na planie podkowy. Wzniesiony pod koniec osiemnastego wieku, grabiony w okresie powstania styczniowego i drugiej wojny światowej.
W Zwierzyńcu znajdziemy zaś urokliwy kościółek położony na wyspie – trzeba przyznać, że ta lokalizacja sprzyja zadumie. Osoby, które lubią kontemplować piękno natury, powinny się tu udać.

Kościół św. Jana Nepomucena – Zwierzyniec (foto: Anna Sulencka/Pixabay)

Prawdziwy raj dla miłośników dwóch kółek!

Zapaleni rowerzyści będą tym miejscem szczerze zachwyceni, bo właściwie do wszystkich ciekawych miejsc pięknego Roztocza można dojechać na rowerze.

Roztoczański Szlak Rowerowy wiedzie ponad 46 kilometrową trasą przez lasy, pola i malownicze miejscowości.

Nie jest on zbyt wymagający technicznie, więc aby go pokonać nie trzeba być wyczynowcem. Rowerowy sposób zwiedzania staje się na tyle popularny, że w ciągu roku ten region turystyczny odwiedza ponad 60 tysięcy osób na rowerach. Bo to jest jeden z najciekawszych sposobów na poznawanie tego pięknego miejsca!

Kajakiem przez Roztocze!

Roztocze można także z powodzeniem zwiedzać w inny nieco sposób, mianowicie kajakiem. Rzek jest tu dostatek, a powolne płynięcie nimi i rozglądanie się na prawo i lewo skutkuje niesamowitymi widokami – warto samemu sprawdzić! Uczestnicząc w spływie kajakowym bliskość z naturą jest gwarantowana. Rzeki Wieprz i Tanwia czekają!


REKLAMA

Czytniki e-book - porównaj na Ceneo

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.