Psst! Gdzie się tak spieszysz? Zwolnij!
Składzik z niepotrzebnymi przedmiotami
Foto: unsplash.com, Pim Chu

Co zrobić z niepotrzebnymi przedmiotami zagracającymi mieszkanie?

Ostatnimi czasy widać bardzo wyraźnie, że moda na minimalizm zaczyna opanowywać cały świat. Już nie musimy zachłystywać się mnóstwem kolorowych towarów na półkach, jak to miało miejsce jeszcze kilkanaście lat temu – możemy być świadomymi konsumentami i zadecydować o tym, że tego, tego i tamtego nie potrzebujemy. Kiedy już jednak sytuacja jest taka, że w naszym domu zalega całe mnóstwo zbędnych rzeczy (ubrań, książek, gadżetów, przedmiotów dekoracyjnych czy codziennego użytku), zastanówmy się, co takiego możemy z nimi zrobić!

Oddajmy komuś, kto ich potrzebuje

Wystarczy wrzucić do sieci informację o tym, że chcemy pozbyć się rzeczy, które nie są nam już potrzebne – na pewno ktoś z naszych znajomych (albo znajomych znajomych) zna kogoś, kto ich potrzebuje. My będziemy mieć na koncie dobry uczynek i jednocześnie nasza przestrzeń nie będzie zagracona – idealne rozwiązanie z cyklu 2w1! Na portalach społecznościowych są też specjalne grupy, w których możemy ogłosić chęć pozbycia się niepotrzebnych przedmiotów.

Niektóre niepotrzebne rzeczy możemy oddać organizacjom charytatywnym.

Niepotrzebne rzeczy możemy oddać choćby do domu samotnej matki, domu opieki, fundacjom wspomagającym ubogie rodziny, schroniska dla bezdomnych albo schroniska dla zwierząt. Obuwie, ubrania, pościel i ręczniki, meble i sprzęt RTV chętnie przyjmą schroniska dla bezdomnych. Przybory szkolne, sprzęt sportowy, książki, gry i zabawki możemy przekazać niektórym fundacjom, a kołdry i koce schronisku dla zwierząt. Jeśli mamy niepotrzebne naczynia, żywność długoterminową albo sprzęt agd, możemy przekazać te rzeczy charytatywnym jadłodajniom.

Wystawmy na aukcję internetową

Mamy również możliwość na którymś z portali nasze rzeczy wystawić (wcześniej oczywiście je fotografując). Dzięki temu zarobimy kilka groszy, a przy okazji pozbędziemy się tego, co w naszym domu czy mieszkaniu zalegało całkiem bezsensownie.

To co może wydawać się nam nie potrzebne, dla kogoś innego będzie miało sporą wartość użytkową.

Wiele portali oferuje darmowe wystawienie ogłoszenia lub możemy to zrobić za symboliczną opłatą. Jednak uważajmy, bo od wyprzedaży można się uzależnić. Najpopularniejsze strony z takimi ogłoszeniami to OLX, Allegro, Sprzedajemy.

Nadajmy im drugie życie

Starą, brzydką lampę możemy przerobić na niezwykle designerską. Ze starych gazet możemy z powodzeniem wypleść bardzo stylowy kosz, a ciekawie pomalowana skrzynka stanie się ciekawym meblem podręcznym. Z puszek po jedzeniu możemy zrobić doniczki. Jeśli tylko wykażemy się kreatywnością, a pewno uda nam się stworzyć fantastyczne przedmioty ze starych gratów! Nadawanie nowego życia starym rzeczom to tak zwany upcykling, który idealnie wpisuje się w ideę zero waste.

doniczki ze starych puszek po jedzeniu
foto: unsplash.com, Bernard Hermant

Wymieńmy się

Dzięki pojawieniu się w naszym kraju czegoś takiego jak swap ubraniowy, możemy wymieniać się ciuchami, zyskując z wielką radością nowe egzemplarze, za które przecież nie zapłacimy ani grosza. Coś dajemy-coś zyskujemy. Idealnie! Ale uwaga, nie samymi ubraniami musimy się wymieniać. Możemy przecież wymienić się książkami, płytami z muzyką, grami komputerowymi. Wystarczy tylko poszperać w internecie by znaleźć w swojej okolicy miejsca, w których takie akcje się dzieją.

Zróbmy wyprzedaż garażową

W Stanach jest to na porządku dziennym, w naszym kraju pojawia się jeszcze niezmiernie rzadko (niczym przebiśniegi w marcu). A przecież garażowa wyprzedaż to bardzo ciekawa opcja pozbycia się niepotrzebnych rzeczy, zarobienia pieniędzy i jednocześnie porozmawiania z sąsiadami.

Oddajmy rodzinie

Nie możemy zapomnieć o naszej rodzinie. Warto ich poinformować o fakcie, że chcemy pozbyć się pewnych przedmiotów z naszego otoczenia. Być może to oni będą zainteresowani przejęciem od nas przedmiotu. W końcu ile razy Wam się zdarzyło usłyszeć: „Szkoda, że już tego nie masz. Gdybym wiedziała to chętnie bym to wzięła”. A może przy okazji odnowicie kontakty z dawno niewidzianą ciocią, kuzynem. Zaproście ich na kawę, a przy okazji poruszcie temat pozbycia się Waszych niepotrzebnych przedmiotów.

Powodzenia w robieniu domowych porządków!


REKLAMA

Czytniki e-book - porównaj na Ceneo

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.