Psst! Gdzie się tak spieszysz? Zwolnij!
Jak poprawić jakość powietrza w domu
fot. cottonbro studio. pexels.com

Jak możesz poprawić jakość powietrza w domu.

Jakość powietrza w naszych domach często pozostawia wiele do życzenia. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy raz po raz wybrzmiewają alarmy smogowe. Aby poprawić jakość powietrza w domu możesz skorzystać z wielu rozwiązań. Zobacz jak możesz poprawić jakość powietrza w Twoim domu i znów zacząć oddychać pełną piersią.

Jakie znaczenie ma czyste powietrze dla naszego zdrowia i samopoczucia.

To jakie powietrze wdychamy ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. Oddychając czystym powietrzem mamy więcej energii i jesteśmy mniej podatni na zmęczenie. Ale to nie wszystko. Unikając wdychania szkodliwych substancji chemicznych, pyłów i zanieczyszczeń jesteśmy w dużo mniejszym stopniu narażeni na problemy z płucami, astmą i wieloma innymi schorzeniami układu oddechowego.

Czyste powietrze, które wdychamy przyczynia się także do zdrowia skóry, redukcji ryzyka chorób sercowo-naczyniowych oraz przedłużenia naszego życia.

Co może być przyczyną zanieczyszczenia powietrza w domu.

Lotne związki organiczne

Lotne związki organiczne (VOC ang. Volatile Organic Compounds) to różnorodna grupa związków chemicznych. Związki te przechodzą w stan gazowy w normalnych warunkach temperatury i ciśnienia, a więc mogą być obecne w powietrzu, które wdychamy.

Źródłem emisji lotnych związków organicznych w Twoim domu mogą być:

  • materiały budowlane,
  • meble,
  • wyroby tekstylne,
  • farby,
  • lakiery,
  • kleje,
  • kosmetyki,
  • środki czystości,
  • sprzęt agd,

Cząsteczki pyłu i alergeny

Cząsteczki pyłu mogą pochodzić między innymi ze spalin przemysłowych, kurzu, roztoczy, pleśni oraz innych alergenów.

Gazy

Do gazów możemy zaliczyć między innymi dwutlenek węgla. Jest on pochodną spalania drewna, węgla, gazu czy ropy naftowej. Jest obecny w spalinach pojazdów oraz podczas palenia w w kominkach i piecach. W domu możesz wdychać z powietrzem także amoniak, który występuje między innymi w środkach czystości i produktach do pielęgnacji zwierząt.

Jak sprawdzić stan powietrza w domu

Jeśli zauważysz u siebie problemy skórne, problemy z oddychaniem, kaszel czy częste bóle głowy może to być sygnałem, że warto zbadać jakość powietrza. Zastanawiasz się jak możesz sprawdzić stan powietrza w domu? Najlepszym rozwiązaniem będzie specjalne urządzenie, które możesz spotkać pod nazwą miernik jakości powietrza, detektor jakości powietrza czy monitor jakości powietrza.

Urządzenie to mierzy różne parametry takie jak poziom dwutlenku węgla (CO2), stężenie zanieczyszczeń chemicznych (VOCs), wilgotność, temperaturę, a także cząsteczki stałe PM2.5 i PM10. Dzięki miernikowi jakości powietrza sprawdzisz dokładnie aktualny stan powietrza w Twoim domu.

Jak poprawić jakość powietrza w domu – skuteczne sposoby poprawy jakości powietrza w domu.

Istnieje wiele sposobów dzięki, którym możesz poprawić jakość powietrza w swoim domu. Jeśli chcesz to zrobić skutecznie nie powinieneś się ograniczać tylko do jednego z poniższych przykładów. Warto w takim przypadku konsolidować możliwości. W jaki sposób możesz poprawić jakość powietrza w domu? Oto sprawdzone i skuteczne sposoby.

Regularne wietrzenie pomieszczeń w domu

Dzięki wietrzeniu wpuszczasz do domu świeże powietrze. Zabieg ten stosowany regularnie pozwala także utrzymać odpowiednią wilgotność w pomieszczeniach. Przede wszystkim jednak regularne wietrzenie sprawia, że usuwamy z wnętrza zanieczyszczenia takie jak toksyny, toksyczne opary i wilgoć. Mają one negatywny wpływ na nasze samopoczucie.

Używanie wentylacji

Jeśli tylko masz taką możliwość korzystaj z wentylacji w postaci nawiewników i systemów wentylacyjnych. Wentylacja umożliwia przede wszystkim wymianę zanieczyszczonego powietrza na świeże z zewnątrz. Pozwala więc oczyścić powietrze z toksyn, szkodliwych oparów, alergenów, dymu tytoniowego i innych zanieczyszczeń mających negatywny wpływ na Twoje zdrowie i samopoczucie.

Rośliny oczyszczające powietrze

Rośliny doniczkowe nie tylko dodają uroku naszym wnętrzom, ale także mogą odgrywać istotną rolę w poprawie jakości powietrza, które oddychamy w domu. Wybór odpowiednich roślin może przyczynić się do stworzenia zdrowszego i bardziej przyjaznego środowiska w naszych pomieszczeniach.

W jaki sposób rośliny oczyszczają powietrze?

Oczyszczanie powietrza przez rośliny zaczyna się podczas fotosyntezy. W jej trakcie rośliny przekształcają dwutlenek węgla i światło słoneczne w glukozę i tlen. W wyniku procesu fotosyntezy rośliny wytwarzają tlen poprawiając w naszym otoczeniu jakość powietrza.

Zastanawiasz się jak możesz poprawić jakość powietrza w domu? Zainwestuj w rośliny doniczkowe!

Kwiaty doniczkowe
foto: unsplash.com, Tucker Good

Najlepsze rośliny domowe, które oczyszczają powietrze

Wężownica (Sansevieria)

Jest to roślina, która świetnie oczyszcza powietrze. Szczególnie dobrze radzi sobie z usuwaniem dwutlenku węgla oraz niektórych toksyn (benzen, formaldehyd)

Fikus Benjamin (Ficus benjamina)

Fikus Benjamin to popularna roślina doniczkowa, która nie tylko pięknie zdobi wnętrza, ale także skutecznie oczyszcza powietrze z toksyn. W szczególności redukuje stężenie formaldehydu, benzen i amoniaku. W naturalnym środowisku może osiągnąć rozmiary dużego drzewa.

Bluszczyk domowy Wonder (Hedera helix)

Bluszczyk to wszechstronna roślina doniczkowa, która nie tylko ozdabia przestrzeń, ale także pomaga w oczyszczaniu powietrza z toksyn takich jak benzen, formaldehyd, ksylol oraz amoniak. Najlepiej prezentuje się jako zwisająca swobodnie roślina.

Paproć Nephrolepis (Nephrolepis exaltata)

To kwiat doniczkowy od lat uprawiany w naszych domach. Paproć Nephrolepis, znana również jako paproć mieczykowata, to roślina, która doskonale sprawdza się w filtracji powietrza z formaldehydu, ksylolu, toluenu oraz amoniaku. Dodatkowo roślina ta jest bardzo łatwa w uprawie i pielęgnacji.

Palma Areka (Dypsis lutescens)

Palma Areka to efektowna roślina doniczkowa o wysokim zdolnościach do oczyszczania powietrza z substancji szkodliwych. Radzi sobie z takimi substancjami jak benzen, formaldehyd oraz trójchloroetylen. Jest uważana za jedną z najskuteczniejszych roślin w redukcji toksyn.

Oczyszczacz powietrza

Skuteczną metodą na poprawę jakości powietrza w domu jest zastosowanie oczyszczacza powietrza. Producenci oferują kilka różnych rodzajów oczyszczaczy powietrza. Każdy z nich ma specyficzne zastosowanie i mechanizmy działania.

Rodzaje oczyszczaczy powietrza

Oczyszczacze powietrza z flitrem HEPA

Filtry HEPA są bardzo skuteczne w usuwaniu cząstek stałych z powietrza, co sprawia, że są szczególnie przydatne dla osób cierpiących na alergie, astmę lub inne problemy z układem oddechowym. Oczyszczacze wyposażone w filtr HEPA potrafią zatrzymać cząstki, które mają rozmiar nawet poniżej 0,3 mikrona. Tym samym potrafią one skutecznie usunąć większość alergenów, pyłków, bakterii oraz wirusów.

Oczyszczacze z filtrem HEPA to dobry wybór dla osób z alergią, dla dzieci, dla osób starszych oraz dla osób posiadających zwierzęta domowe.

Oczyszczacze powietrza z filtrem węglowym

Ten rodzaj oczyszczaczy powietrza wykorzystuje specjalny filtr z węgla aktywnego do usuwania oparów, dymu, nieprzyjemnych zapachów, toksycznych gazów oraz innych substancji chemicznych. Oczyszczacze z filtrem węglowym są skuteczne w usuwaniu toksycznych gazów takich jak formaldehyd czy benzen. Są również skuteczne w neutralizowaniu i eliminowaniu nieprzyjemnych zapachów z powietrza

Oczyszczacze powietrza z filtrem węglowym nie usuną cząstek stałych z powietrza. Dlatego w pomieszczeniach warto używać urządzeń, które są wyposażone zarówno w filtr węglowy jak i filtr HEPA.

Oczyszczacze powietrza fotokatalistyczne

Ten rodzaj oczyszczaczy powietrza wykorzystuje zjawisko fotokatalizy do usuwania zanieczyszczeń z powietrza. Oczyszczacze powietrza fotokatalistyczne są skuteczne w usuwaniu gazowych zanieczyszczeń, takich jak formaldehyd, benzen, amoniak, lotne związki organiczne (VOC) oraz nieprzyjemne zapachy.

Warto jednak mieć na uwadze, że ich skuteczność może być uzależniona od typu i ilości zanieczyszczeń w pomieszczeniu oraz od ekspozycji na światło UV.

Oczyszczacze powietrza z filtrem elektrostatycznym

Te oczyszczacze zwane są także jako oczyszczacze jonizacyjne lub elektrostatyczne. Do przyciągania i zatrzymywania cząsteczek zanieczyszczeń w powietrzu wykorzystują ładunki elektryczne. Oczyszczacze z filtrem elektrostatycznym są skuteczne w usuwaniu cząstek stałych z powietrza takich jak pyłki, sierść zwierząt, roztocza, dym tytoniowy, czy cząsteczki kurzu. Dodatkową zaletą jest to, że nie trzeba wymieniać filtra. Ważne jest za to jego regularne czyszczenie.

Oczyszczacze powietrza z lampą UV

Te emitują promieniowanie UV-C, które eliminuje obecne w powietrzu mikroorganizmy takie jak bakterie, wirusy, grzyby i pleśnie. Oczyszczacze powietrza z lampą UV są skutecznymi urządzeniami w eliminacji mikroorganizmów z powietrza, co sprawia, że są szczególnie przydatne w miejscach wymagających utrzymania czystości i higieny, jak placówki medyczne czy laboratoria.

Jaki oczyszczacz powietrza jest najlepszy

Wybór zależy od wielu czynników. Aby osiągnąć pełną skuteczność oczyszczacz powietrza powinien być wyposażony w różne rodzaj filtrów. Wybierając odpowiedni oczyszczacz powietrza weź pod uwagę wielkość pomieszczenia w jakim będzie on pracował, rodzaj zanieczyszczeń oraz przedział cenowy. Istnieje kilka marek cieszących się dobrą opinią i polecanych przez ekspertów.


REKLAMA

Czytniki e-book - porównaj na Ceneo

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.