Psst! Gdzie się tak spieszysz? Zwolnij!
biurko z monitorem w domu, home office
foto: unsplash.com, Norbert Levajsics

Home office. Dlaczego praca w domu się opłaca?

Wszyscy, który wychowali się w czasach PRL-u, pamiętają dokładnie, że każdy, kto właściwie pracował zawodowo, szedł do pracy. Jeden do biura, drugi do szpitala, trzeci do fabryki. W domach pozostawały jedynie te osoby, które pracować nie mogły lub które się nim zajmowały. Tak było kiedyś, ale przecież polska rzeczywistość zmienia się niczym w kalejdoskopie i ostatnimi czasy przeszła spore przeobrażenia. Aktualnie coraz więcej osób decyduje się na wykonywanie zawodowych obowiązków w systemie home office.

Dlaczego warto pracować w domu?

Na to rozwiązanie najczęściej decydują się te osoby, które prowadzą własną działalność. Ale nie tylko, coraz częściej duże firmy pozwalają swoim pracownikom wykonywać obowiązki w domu, tylko raz na jakiś czas się w siedzibie przedsiębiorstwa pojawiając.

W Polsce system pracy zdalnej jest wciąż dużo mniej popularny niż za granicą.

Dlaczego jest to dobra opcja?

Bo przede wszystkim pozwala nam na zaoszczędzenie czasu. Nie musimy stać w korkach, nie musimy godzinami się do pracy szykować, nie musimy w ogóle wychodzić z domu.

Dla osób, które potrafią samodzielnie się do pracy zmobilizować i nie musi stać im nad głową szef, by byli produktywni, to wręcz raj na Ziemi. Można pisać, projektować, tworzyć, programować w dresie i z nieuczesanymi włosami, bo przecież liczy się efekt.

Praca zdalna może być przez nas wykonywana dokładnie wtedy, kiedy chcemy. Zaczynamy o świcie i kończymy wczesnym popołudniem, żeby móc jeszcze iść na siłownię, do dentysty, na zakupy czy pobiegać. Albo zajmujemy się sprawami osobisto-domowymi o poranku, do późnego wieczora siedząc nad tym, co mamy zlecone. Jak chcemy, tak pracujemy! To my sobie ustalamy grafik i mamy ogromny wpływ na to jak będzie wyglądał nasz dzień.

Wiele osób zdecydowanie lepiej potrafi skoncentrować się w zaciszu własnego domu niż w biurze pełnym innych pracowników – to także przemawia za pracą w domu.

Z tej opcji coraz częściej korzystają kobiety w ciąży i matki wychowujące dzieci. Tak, home office to duża wygoda.

Zysk dla pracodawcy

Również pracodawca zyskuje. Nie musi on przecież płacić za najem powierzchni biurowej, nie musi tworzyć stanowiska pracy w siedzibie firmy. Pracodawca, któremu odpowiada taka relacja z reguły płaci wyłącznie za efekt wykonanej pracy.  Tutaj nie płaci się wynagrodzenia za spędzanie czasu na pogaduszkach z współpracownikami, czy na przysłowiowym  papierosku. Powierzone zadania powinny być wykonane w ustalonym wspólnie z pracownikiem terminie.

Żeby nie było tak pięknie, są też minusy!

Każde rozwiązanie ma również swoje ciemne strony, tym razem też nie mogło być inaczej. Praca zdalna z pewnością nie jest dla każdego, nie odnalazłyby się w tym trybie osoby, którym bardzo ciężko samodzielnie się zmobilizować do wykonania konkretnych zadań, stosujące prokrastynację (czyli wiecznie przekładające wszystko na później) oraz takie, które źle się czują, gdy ktoś nie wyda im konkretnych poleceń na najbliższy dzień pracy.

Praca w domu to nie tylko plusy.

Wiele osób ceni kontakt z ludźmi, jaki daje im praca w klasycznym biurze. Bez tego bywa po prostu nieco nudno, nie można powymieniać się po weekendzie opowieściami o tym, jak minął, nie można podzielić się uwagami, spostrzeżeniami dotyczącymi na przykład pracy – to dla niektórych spory minus.

Ci, którzy chcą wyraźną kreską oddzielić swoje życie zawodowe od domowego, także nie powinny się decydować na system home office. Jest to również kiepski pomysł w przypadku osób, które rozpraszałyby się obecnością zwierząt czy innych domowników. W takich wypadkach koncentracja mogłaby być mocno zachwiana, co w dalszej kolejności skutkowałoby poddenerwowaniem. Niestety w pewnych warunkach nie jesteśmy w stanie pracować. Dotyczy to szczególnie zawodów w których używamy kreatywności.

Również dla pracodawcy nie zawsze jest to dobre rozwiązanie gdyż nie może chociażby skontrolować postępu prac.

Nie ma więc co zazdrościć osobom pracującym w swoim domu. Jest to tak samo ciężki kawałek chleba jak praca na zwykłym etacie, a dla niektórych może okazać się nawet dużo trudniejszym zadaniem.

Wszystko wskazuje jednak na to, że coraz szersze grono Polaków będzie  w najbliższych latach wykonywało swoje obowiązki zawodowe w domu. Home sweet home, chciałoby się powiedzieć!

Przeczytaj też: Home office – narzędzia, które ułatwiają pracę zdalną.


REKLAMA

Czytniki e-book - porównaj na Ceneo

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.