Psst! Gdzie się tak spieszysz? Zwolnij!
Kwiaty doniczkowe
foto: unsplash.com, Tucker Good

Dlaczego warto mieć w domu kwiaty?

Gdzie kwitnie kwiat, musi być wiosna, a gdzie jest wiosna , wszystko wkrótce zakwitnie. Nie sposób nie zgodzić się z tym stwierdzeniem jednego z popularnych niemieckich poetów. Okazuje się, że kwiaty mogą mieć na nas bardzo pozytywny wpływ – dlatego niewiele jest w Polsce gospodarstw domowych, które byłyby ich pozbawione. Kwiaty w domu to nie tylko ozdoba, ale coś znacznie więcej. Co konkretnie? Przeczytajcie!

Kwiaty w domu oczyszczają powietrze

W powietrzu nie brakuje niestety toksyn i zanieczyszczeń, z którymi wiele gatunków roślin radzi sobie pierwszorzędnie. Kwiaty, w czasach gdy ciągle zmagamy się z problemem smogu, są doskonałym  naturalny filtrem. Ale nie tylko smog jest trujący. Żyjemy w otoczeniu, które może mieć na nasze zdrowie negatywny wpływ. Są to na przykład farby, lakiery którymi pomalowane są nasze ściany czy meble. Szkodliwe dla nas może być również promieniowanie sprzętu elektronicznego.  Kwiaty w domu wspomagają oczyszczanie powietrza i wpływają pozytywnie na jego jakość.

Upiększają przestrzeń

Nie da się ukryć, że kwiaty pięknie wpisane w całość przestrzeni są po prostu przyjemną dla oka dekoracją. Oczywiście inne rośliny dobieramy do wnętrz, w których dominuje styl glamour, inne zaś tam, gdzie rządzą klimaty skandynawskie albo loftowe. Na szczęście gatunków doniczkowych roślin jest tak dużo, że mamy w czym wybierać!

kwiaty w domu to nie tylko ozdoba.
foto: unsplash.com, Tucker Good

Kwiaty w domu dostarczają tlenu

To wiedza z podstawówki, dlatego każde dziecko wie, że rośliny dostarczają nam tlen. Niektóre kwiaty domowe są cenione za swoje oczyszczające właściwości. Chodzi zwłaszcza o takie odmiany, jak choćby: skrzydłokwiat czy daktylowiec niski.  Mając je w domu od razu będzie można odetchnąć pełną piersią!  Warto wziąć pod uwagę, że niektóre odmiany kwiatów są trujące. Spełniają one swoją rolę naturalnych oczyszczaczy powietrza, jednak ich zjedzenie (na przykład przez małe dziecko lub zwierzę) może wiązać się z przykrymi konsekwencjami.

Ich zapach dobrze wpływa na nasze samopoczucie

Mowa między innymi o gardeniach, pelargoniach czy jaśminie lekarskim. Zapach większości kwiatów poprawia nasz  nastrój i nas relaksuje. Taka aromaterapia to ogromna dawka przyjemności!

Kwiaty domowe poprawiają wilgotność powietrza

Jeśli narzekamy na zbyt suche powietrze w naszym domu, mieszkaniu czy biurze, koniecznie sprawmy sobie kwiaty! Prozdrowotne właściwości kwiatów docenimy szczególnie zimą, gdy jesteśmy w pełni okresu grzewczego, a suche powietrze daje się nam we znaki.

Kwiaty podnoszą naszą produktywność w pracy

Dowiedzione zostało naukowo, że jeśli w naszym miejscu pracy znajduje się choć jeden kwiat, nasza produktywność wzrasta. Czy to prawda, nie wiemy ale warto sprawdzić!

Skoro tu jesteś pewnie zainteresuje Cię nasz artykuł o najłatwiejszych w uprawie kwiatach doniczkowych.

A może chcesz także poznać najmodniejsze obecnie kwiaty doniczkowe?


REKLAMA

Czytniki e-book - porównaj na Ceneo

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.