Psst! Gdzie się tak spieszysz? Zwolnij!
fakty o smogu
foto: unsplash.com, Tore F

Fakty o smogu.

Mówi się o nim od pewnego czasu dużo. Boimy się go, ale nie do końca jesteśmy na jego temat odpowiednio poinformowani. Kojarzy nam się z kiepskim oddychaniem, z brudnym powietrzem i ze specjalnymi maseczkami, które nieliczni Polacy zakładają wtedy, gdy pali się w piecach. Ale co jeszcze musimy o smogu wiedzieć? Poznaj podstawowe fakty o smogu.

Mamy z nim do czynienia w zimowych miesiącach

Oczywiście nie tylko, ale przede wszystkim zimą. Gdy Polacy zaczynają palić w piecach z powodu niskich temperatur powietrza, pojawia się smog pyłowy.

W dniach z dużym smogiem warto zamykać okna

Nawet kiedy mamy wielką ochotę na to, by przewietrzyć, kiedy w powietrzu unosi się bardzo wiele szkodliwych dla naszego zdrowia substancji, lepiej z tego zrezygnować.

Smog może powodować wiele groźnych chorób

Niestety i to jest prawdą – mowa głównie o dolegliwościach ze strony układu oddechowego oraz nowotworach. To dlatego dziś coraz częściej myśli się o tym, jak z nim walczyć.

Wpływa na większą śmiertelność

Pojawiły się już badania, które dowiodły, że w dni, w których zaobserwować możemy większe stężenie smogu, więcej osób umiera.

Nie każda maseczka chroni przed smogiem

Okazuje się, że te najtańsze egzemplarze mogą, potocznie mówiąc, nie dać sobie rady. Dobrej jakości maska, która jest naprawdę skuteczna, to koszt około 100 złotych. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę aby maseczka antysmogowa posiadała filtr HEPA

Nie są wskazane intensywne ćwiczenia, kiedy nosimy maseczkę antysmogową

Warto wiedzieć, że antysmogowe maseczki w dość dużym stopniu zmniejszają wentylację organizmu. Spacer czy szybszy marsz w maseczce można odbyć, jednak z bieganiem warto wstrzymać się do czasu, kiedy stan powietrza się poprawi.


REKLAMA

Czytniki e-book - porównaj na Ceneo

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.