Psst! Gdzie się tak spieszysz? Zwolnij!
Jak pracować nad pewnością siebie
fot. Vince Fleming. unsplash.com

Jak pracować nad pewnością siebie – sposoby i ćwiczenia.

Osoby pewne siebie bardzo często radzą sobie lepiej z wyzwaniami, osiągają lepsze rezultaty i przede wszystkim czerpią większą radość z codziennych życiowych doświadczeń. Jak widzisz ta cecha jest niezwykle istotna w przypadku gdy chcesz odnieść w życiu sukces i poczuć się osobą spełnioną. Jeśli brakuje Ci wiary we własne umiejętności to pamiętaj o tym, że pewność siebie można rozwijać. Z tego artykułu dowiesz się jak pracować nad pewnością siebie, aby odkryć swój potencjał oraz poczuć wiarę we własne możliwości.

Jak się zachowuje osoba pewna siebie

Zapewne nie raz spotkałeś na swojej drodze osobę pewną siebie. Człowiek z dużą pewnością siebie potrafi w sytuacjach stresowych zachować spokój i zimną głowę. Nie kieruje się emocjami, tylko zdrowym rozsądkiem.

Za osoby pewne siebie bardzo często uważamy takie, które nie boją się wyrażać publicznie swoich opinii i przekonań mimo tego, że różnią się one od opinii większości. Potrafią też w sposób jasny i klarowny wyrazić swoje myśli oraz uczucia. Są świadome tego jak ich zachowanie wpływa na innych.

Jak jeszcze zachowuje się osoba pewna siebie? Otóż taka osoba akceptuje siebie i nie stara się być kimś innym niż jest w rzeczywistości. Potrafi także przyjąć konstruktywną krytykę i wyciągnąć z niej wnioski.

Osoba, która charakteryzuje się pewnością siebie ma także zdolności pozwalające jej podejmować samodzielne decyzje oraz działania.

Nie myl pewności siebie z arogancją! Osoba pewna siebie pomimo swojego zdania nie narzuca swojej woli innym. Za to szanuje zdanie innych i chętnie wspiera inne osoby.

Dlaczego pewność siebie jest ważna w życiu

Istnieje wiele powodów dla których pewność siebie jest bardzo ważna w życiu. Zacznijmy od tego, że osoby pewne siebie posiadają większą wiarę w swoje umiejętności. Stawiają sobie bardziej ambitne cele i konsekwentnie do nich dążą.

Osoby pewne siebie mają lepsze zdolności komunikacyjne z innymi ludźmi. Są też bardziej zaradni i mają większą odporność na stres.

Przeczytaj to: Sztuka bycia zaradnym. Jak być przygotowanym na sytuacje awaryjne.

Dlaczego jeszcze pewność siebie jest ważna w życiu? Bo ludzie pewni siebie są bardziej skłonni podejmować ryzyko. Znają swoją wartość i nie przejmują się opinią innych. Dodatkowo lepiej zarządzają swoim czasem.Potrafią szybciej podejmować trudne decyzje. Są też inspiracją dla innych.

Jak sam widzisz bycie pewnym siebie w życiu bardzo się opłaca.

Czy jesteś pewny siebie? Zrób test na pewność siebie.

Test na pewność siebie ułatwi Ci zorientować się jak wygląda ona u Ciebie. Odpowiedz sobie na kilka pytań.

Test na pewność siebie

  • Czy potrafisz łatwo wyrazić swoje opinie i przekonania w gronie osób, których poglądy są inne?
  • Czy potrafisz przyjąć konstruktywną krytykę?
  • Czy potrafisz zachować spokój w trudnych sytuacjach?
  • Czy często podejmujesz się nowych wyzwań i czy robisz to chętnie?
  • Czy łatwo podejmujesz decyzje?
  • Czy potrafisz być asertywny?

Jeśli większość odpowiedzi brzmi „tak” oznacza to, że jesteś osobą bardzo pewną siebie.

Pewność siebie – skuteczne sposoby na jej rozwijanie

Pewność siebie można skutecznie rozwijać. Jednym ze sposobów jest uświadomienie sobie własnej wartości. Zaakceptuj swoje wady i słabości. To pierwszy krok w budowaniu autentycznej pewności siebie. Staraj się myśleć pozytywnie o sobie i skup się na swoich zaletach.

Aby skutecznie rozwijać pewność siebie stawiaj sobie cele. Na początku niech będą to małe cele i wyzwania. Gdy uda Ci się je osiągnąć zyskasz pewność, że możesz także osiągnąć większe cele. Rozwijaj także swoje umiejętności komunikacyjne aby móc łatwiej wyrazić swoje myśli. Bądź asertywny, ale nie myl asertywności z agresją.

Postaw na samorozwój. Dodatkowe umiejętności, które nabędziesz skutecznie zwiększą pewność siebie w danym obszarze. Pamiętaj także o pracy nad swoją formą fizyczną. Regularna aktywność fizyczna, odpowiednio zbilansowana dieta oraz właściwa higiena snu.

Motywacja w sporcie to podstawa
Fot: Unsplash.com/ Scott Webb

Jak pracować nad pewnością siebie – ćwiczenia

Oto kilka ćwiczeń, które mogą pomóc Ci w pracy nad pewnością siebie.

Lista mocnych stron

Przeanalizuj swoje mocne strony. Spisz je na kartce i regularnie sobie o nich przypominaj. Ten sposób może skutecznie wzmacniać poczucie własnej wartości. Możesz być na przykład dobrym słuchaczem, osobą kreatywną, zorganizowaną, osobą z poczuciem humoru, rzetelną lub punktualną.

Dziennik sukcesów

Dziennik sukcesów pozwoli Ci świadomie docenić oraz śledzić Twoje osiągnięcia i sukcesy oraz zmotywować Cię do dalszego działania. Zapisuj w nim nawet drobne pozytywne rzeczy, takie jak wykonanie jakiegoś zadania czy rekord czasowy w biegu na kilometr. Możesz także dodać w notatce krótki wniosek albo refleksję, która Ci się nasuwa. To dobre ćwiczenie w pracy nad pewnością siebie.

Próby publicznych wystąpień

Aby budować pewność siebie staraj się jak najczęściej wychodzić ze swojej strefy komfortu. Możesz na przykład wygłaszać przemówienia. Na początku mogą być krótkie przed niewielką grupą znajomych. Staraj się wcześniej odpowiednio do tego przygotować. Wykonując te ćwiczenia małymi krokami zbudujesz pewność siebie w wystąpieniach publicznych.

Praktyka asertywności

Ćwicz asertywność. Możesz to robić na wiele sposobów. Na przykład wymyśl kilka sytuacji, w których będzie musiał odmówić czyjejś prośbie. Następnie zastanów się jak zrobić to w sposób asertywny. Analogicznym przykładem jest ćwiczenie sytuacji w których musisz negocjować warunki i uzyskać kompromis.

Analiza porażek

Jeśli przytrafi Ci się porażka nie zamartwiaj się nią. Za to zastanów się gdzie popełniłeś błąd i co możesz zrobić aby go w przyszłości nie powtórzyć. Analiza porażek skutecznie wzmacnia pewność siebie.

Ćwiczenia mowy ciała

Ćwiczenia mowy ciała pomagają w budowaniu pewności siebie i skutecznej komunikacji. Ćwicz pewną postawę, kontakt wzrokowy, uśmiech, gesty rąk i mimikę twarzy. Mowa ciała to także emocje ukryte w głosie.

Jak pracować nad pewnością siebie u dzieci

Wzmacnianie pewności siebie u dzieci jest niezwykle ważne. Możesz to robić chwaląc dziecko za wysiłek, który włożyło w wykonanie jakiejś czynności. Jak jeszcze pracować nad pewnością siebie u dzieci?

Ucz dziecko samodzielności poprzez możliwość podejmowania własnych decyzji oraz rozwiązywania problemów. Zachęcaj dziecko do rozwoju zainteresowań w których czuje się dobrze. Wspieraj jego kreatywność.

Praca nad pewnością siebie u dzieci to także stawianie im celów oraz celebrowanie ich osiągnięcie. To również rozwijanie nawyku samodyscypliny.

Warto pamiętać, że to my dorośli powinniśmy być dla dzieci pozytywnym wzorem do naśladowania w sprawach wyrażania siebie, radzeniu sobie w trudnych sytuacjach oraz pokonywaniu wyzwań.

Jak pracować nad pewnością siebie – podsumowanie

Pamiętaj, że budowanie pewności siebie to proces, którego efekty przyjdą z czasem. Nie zniechęcaj się, jeśli czasem czujesz się nieco niepewnie. Wszyscy to przechodzimy. Ważne jest, aby wierzyć w siebie i być cierpliwym w dążeniu do własnych celów. Powodzenia w byciu pewnym siebie!


REKLAMA

Czytniki e-book - porównaj na Ceneo

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.