Psst! Gdzie się tak spieszysz? Zwolnij!
fot. cottonbro studio. unsplash.com

Dlaczego warto (a nawet trzeba) czytać książki.

Ludzie potrafili przekazywać swoje historie i wiedzę od zarania dziejów. Dawno temu prehistoryczne ludy zapisywały je za pomocą rysunków umieszczanych w jaskiniach. Jeszcze w średniowieczu księgi były tak drogie, że przykuwano je łańcuchami zabezpieczając przed kradzieżą. Przełomem w historii książek stało się wynalezienie w XV wieku ruchomej czcionki przez Gutenberga. Dziś setki, a nawet tysiące książek możemy mieć zawsze przy sobie w urządzeniu zwanym e-bookiem. Ludzie czytają książki od zawsze. Ale dlaczego tak jest? Dlaczego warto czytać książki?

Książki warto (a nawet trzeba czytać) bo rozwijają naszą wyobraźnię.

Czytanie książek to wspaniały trening dla naszej wyobraźni. Osoby, które czytają książki systematycznie, mają lepiej rozwinięte myślenie abstrakcyjne, większą kreatywność i szerszą perspektywę myślenia.

A w jaki sposób rozwijamy swoją wyobraźnię czytając?

Poprzez wyobrażanie sobie czytanych przez nas opisów światów czy postaci. Wyobrażamy sobie ich wygląd, charaktery, zachowania i emocje. Kreujemy to w swoich głowach. Autorzy książek zmuszają nas również do myślenia. To my, czytelnicy interpretujemy otwarte zakończenia, czy niektóre elementy opisów. Czytając książkę niejako wcielamy się również w rolę bohatera literackiego. Nasza wyobraźnia pracuje więc na pełnych obrotach.

Książki, które rozwijają wyobraźnię

  1. „Alicja w krainie czarów” – L. Carroll
  2. „Opowieści z Narnii” – C.S. Lewis
  3. „Wiedźmin” – A. Sapkowski
  4. „Mistrz i Małgorzata” – M. Bułhakow
  5. „Solaris” – S. Lem

Książki warto czytać bo poszerzają naszą wiedzę

Spora ilość z nich oferuje praktyczną wiedzę. To tak zwane poradniki, ale tak na prawdę możemy uczyć się czytając każdy rodzaj książek. Przykładowo czytanie literatury klasycznej uczy nas historii i kultury dawnych czasów. Za to książki kryminalne poszerzają naszą wiedzę o aspektach ludzkiej natury, uczą też szukać i łączyć informacje, czy chociażby rozpoznawać istotne szczegóły.

Jak sami widzicie czytanie książek, niezależnie od tematyki, skutecznie poszerza naszą wiedzę.

Przykładowe książki, które mogą poszerzyć naszą wiedzę

  1. „Sapiens: Od zwierząt do bogów” – Y.N. Harari
  2. „Broń matematycznej zagłady” – C. O’Neil
  3. „Dziennik Geniusza” – S. Dali
  4. „Krótka historia czasu” – S. Hawking
  5. „Jak przestać się martwić i zacząć żyć” – D. Carnegie

Dlaczego warto czytać książki – bo rozwijają empatię

Czytając książki poznajemy kolejne postacie. Wczuwamy się w ich sytuację, uczymy się rozumieć świat z ich perspektywy. Poznajemy też emocje im towarzyszące, zarówno te proste: radość czy smutek, jak i te bardziej złożone: zazdrość czy zemsta. Dlatego właśnie czytając książki rozwijamy swoją empatię.

Zagłębiając się w historie przedstawiane w książkach poznajemy także różne kultury, tradycje, style życia. Mając taką wiedzę łatwiej jest nam rozumieć i poszanować różnorodność, która nas otacza.

Książki, które uczą empatii

  1. „Mały Książę” – A. de Saint-Exupéry
  2. „Brzydkie kaczątko” – H.Ch. Andersen
  3. „Złodziejka książek – M. Zusak
  4. „Piękny umysł ” – S. Nasar
  5. „Błoto” – H. Jordan
fot. cottonbro studio. unsplash.com

Książki redukują stres dlatego właśnie warto je czytać

Czytanie książek to świetne narzędzie do redukcji stresu. Dzięki nim jesteśmy w stanie oderwać się od codziennych trosk i problemów. Książki pobudzają nasz umysł i niejako dzięki nim odwracamy uwagę naszego mózgu od źródeł stresu. Skupiamy się na lekturze i oczyszczamy swój umysł.

Książki są także źródłem wiedzy, z których możemy dowiedzieć się w jaki sposób walczyć ze stresem i nerwami. Uczą one skutecznych technik relaksacyjnych i empatii, która pozwala nam zrozumieć różne perspektywy i lepiej zrozumieć pewne rzeczy, które nas trapią.

Książki, które redukują stres

  1. „Żyj z radością. Jak odkryć tajemnice szczęścia” – Y.N. Rinpoche
  2. „Overthinking, czyli gdy myślisz za dużo” – N. Trenton
  3. „Jak przestać się martwić i zacząć żyć” – D. Carnegie
  4. Sztuka Prostoty” – D. Loreau
  5. „Sztuka medytacji” – M. Ricard

Warto czytać książki bo wspierają nasz rozwój osobisty

Książki mogą skutecznie wspierać nasz samorozwój. Są w końcu źródłem wiedzy na przeróżne tematy. Autorzy przedstawiają swoje porady, wskazówki, historie sukcesów i osiągnięć. Czytanie takich historii może inspirować do działania. Łatwiej nam stawiać cele i do nich dążyć gdy widzimy, że nie ma rzeczy niemożliwych.

Warto czytać książki o rozwoju osobistym bo mogą one zmienić sposób naszego myślenia na lepszy. Dzięki wskazówkom autorów jesteśmy w stanie wykształcić w sobie pozytywne nawyki i zmienić podejście do pewnych spraw.

Książki o rozwoju osobistym

  1. „4-godzinny tydzień pracy. Nie bądź płatnym niewolnikiem od 9.00 do 17.00” – T. Ferriss
  2. „Potęga teraźniejszości” – E. Tolle
  3. „Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie” – Ch. Duhigg
  4. „Żyj jak geniusz. Zadbaj o umysł, wzmocnij ciało, bądź nadzwyczajny” – L. Max
  5. „Ku doskonałości: 30 dni pracy nad sobą”- I. Majewska-Opiełka

Dlaczego warto czytać książki? Bo poszerzają nasze słownictwo, elokwencję i uczą nas być dobrymi mówcami.

Autorzy książek często używają słów, które mogą być nam mniej znane. W zależności od gatunku, książki mogą zawierać terminy i słownictwo związane z konkretnymi dziedzinami wiedzy.

Książki prezentują słowa w kontekście zdania lub opisu, co pomaga zrozumieć ich znaczenie i sposób użycia. Zawsze też możemy samemu sprawdzić znaczenia nieznanego nam słowa, które napotkaliśmy w tekście. Jak sami widzicie czytanie książek poszerza horyzonty naszego słownictwa. Jesteśmy bardziej elokwentni i potrafimy się lepiej wysłowić.

Książki dzięki którym będziesz lepszym mówcą

  1. „1000 słów” – J. Bralczyk
  2. „Narratologia” – P. Tkaczyk
  3. „Sztuka dobrego mówienia bez bełkotania i przynudzania” – M. Oczkoś
  4. „Rewolucja w uczeniu” – G. Dryden, J. Vos
  5. „Jak stać się doskonałym mówcą i rozmówcą” – D. Carnegie

Czytanie książek wzmacnia pamięć i koncentrację. Warto więc je czytać.

Dlaczego warto czytać książki? Chociażby po to aby mieć lepszą pamięć i koncentrację. Czytanie wymaga skupienia uwagi na tekście i treści, co może być doskonałym treningiem koncentracji. Regularne czytanie może być pomocne we wzmocnieniu zdolności do długotrwałego skupienia uwagi na jednej czynności.

A co z pamięcią? Czytając regularnie korzystamy z procesów zapamiętywania. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy czytamy książkę o złożone fabule lub takiej, która zawiera duże ilości informacji. Dzięki temu trenujemy swoją pamięć.

Książki które wspierają pamięć i koncentrację

  1. „Mózg. Podręcznik użytkowania” – M. Margini
  2. „Mózg zmienia się sam” – N. Doidge
  3. „W zdrowym ciele zdrowy mózg” – A. Hansen
  4. „75 sposobów na zwiększenie wydajności umysłu” – R. Hale-Evans
  5. „Koncentracja. Skuteczny trening skupiania uwagi” – A. Forzpańczyk

Dlaczego jeszcze warto czytać książki? Bo rozwijają krytyczne myślenie.

Bardzo często książki pozostawiają nam czytelnikom wiele kwestii do własnej interpretacji. Mogą to być na przykład charaktery postaci, motywacje ich czynów. Czasami są to też przekazy między wierszami zawarte w książkach. Starając się zrozumieć książkę możemy formułować pytania, które pomagają zrozumieć głębiej dany temat. To wymaga umiejętności krytycznego myślenia.

W dzisiejszym świecie, w którym jesteśmy wręcz bombardowani różnymi informacjami, umiejętność krytycznej oceny źródeł i informacji jest niezwykle ważna. Dlatego właśnie warto (a nawet trzeba) czytać książki.

Książki rozwijające krytyczne myślenie

  1. „Myśl krytycznie i nie daj sobie wcisnąć kitu.” – C.T. Bergstrom, J.D. West
  2. „Filozofia na wynos” – M. Gretkowska
  3. „Myszy i ludzie” – J. Steinbeck
  4. „Freakonomia. Świat od podszewki” – S.J. Levitt, S.J. Dubner
  5. „Sztuka jasnego myślenia, czyli 52 błędy poznawcze, które lepiej niech popełniają inni” R. Dobelli

Dlaczego warto czytać książki – krótkie podsumowanie

Czytanie to nie tylko przyjemność, ale także inwestycja w nasz rozwój osobisty i intelektualny. Książki otwierają furtkę do niezliczonych światów i możliwości, które mogą wpłynąć pozytywnie na nasze życie. Dzięki książkom rozwijamy swoją wyobraźnie, uczymy się krytycznie myśleć, wzmacniamy też swoją pamięć i koncentrację.

Warto podkreślić, że wybór różnorodnych gatunków i tematów może jeszcze bardziej zróżnicować korzyści płynące z czytania. Czytajmy więc różnorodne książki jak najwięcej i jak najczęściej! Niech każda strona będzie dla nas przygodą!

Przeczytaj też: Na co zwracać uwagę kupując swój pierwszy czytnik e-booków

reklama


REKLAMA

Czytniki e-book - porównaj na Ceneo

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.