Psst! Gdzie się tak spieszysz? Zwolnij!
Hygge
foto: unsplash.com, Stella Rose

Jak wprowadzić hygge do swojego codziennego życia?

W 2017 roku do najbardziej uznanego słownika Oxford English Dictionary dodano duński termin hygge. Co oznacza to słowo? Czym jest hygge? Hygge to sposób na spokojne, pełne równowagi, szczęścia i bezpieczeństwa życie. Dziś, w czasach kiedy świat pędzi do przodu jak oszalały, hygge wydaje się być nieocenione. Warto zatrzymać się na chwilę i po prostu rozkoszować momentem, który właśnie trwa i który przynosi nam wiele dobrego. Oto proste rady, jak można wprowadzić hygge do swojego życia bez przeprowadzania w nim wielkich rewolucji!

Hygge a wypoczynek

Hygge docenia zwyczajność i prostotę. Nie są potrzebne wielkie pieniądze, wystawne przyjęcia zdecydowanie nie powinny być priorytetowymi kwestiami. Chodzi o to, by czerpać maksymalną przyjemność z tego, co nieskomplikowane i zarazem dające życiową przyjemność. Co to może być? Chociażby czas spędzony z książką w wygodnym fotelu, rysowanie czy nawet siedzenie na tarasie i wpatrywanie się w zieleń. Relaks gwarantowany!

Wypoczywanie w duchu Hygge to na przykład wspólne ognisko.

Nie sam ogień jest ważny, chociaż to właśnie on tworzy całą atmosferę: strzelające iskry, zapach palonego drewna, ciepło bijące z płomieni. Chodzi tutaj oczywiście o całokształt. Wspólne przygotowanie posiłków przed ogniskiem, zniesienie drewna i późniejsze wspólne celebrowanie tego momentu. Ważne jest aby umieć poczuć atmosferę. Nie myśleć o niczym innym , tylko właśnie o tej chwili. Delektować się zapachami, światłem, towarzystwem.

Atmosfera przy ognisku to również hygge
foto: unsplash.com, Joshua Newton

Hygge a czas wolny

W hygge dużo uwagi przywiązuje się do relacji z najbliższymi (mowa o członkach rodziny, przyjaciołach czy znajomych). Nie ilość się tu liczy, a jakość. Nie trzeba wcale otaczać się ogromnym gronem ludzi, by czuć się dobrze i być zadowolonym ze swojego życia towarzyskiego. A jak spędzać z bliskimi czas? Poleca się celebrowanie wspólnych posiłków, rozmowy, gry planszowe

A co z oglądaniem telewizji? Okazuje się, że absolutnie nie jest to zakazane. Trzeba jednak pamiętać, żeby nasze wspólne oglądanie było aktywne i by umacniało nasze więzi. Co to znaczy? Wybieramy film czy program, który chcemy zobaczyć, a potem wygodnie rozsiadamy się i zaczynamy seans. Komentowanie tego, co dzieje się na ekranie, jest jak najbardziej wskazane. Ważne, by nie skończyło się na tym, że każdy z domowników siedzi wpatrzony w ekran swojego smartfona! Nie warto też pochłaniać całego sezonu ulubionego serialu w jedną noc. Lepiej potraktować to jako rozrywkę na którą czekamy z pewnym utęsknieniem. Takie seanse można sobie organizować na przykład raz w tygodniu.

Hygge a posiłki

Posiłki hygge nie są skomplikowane, tworzone godzinami, bardzo wyrafinowane. Tutaj (jak mogliście się pewnie domyślić) dominuje prostota. W jednej z najpopularniejszych książek o tej sztuce życia czytamy o pewnej rodzinie, w której w soboty nie gotowano obiadu, a raczono się daniami na zimno. Były to proste kanapki ze śledziem i dodatkami. Chodzi o to, by nie trzeba było spędzać długiego czasu w kuchni, przygotowując posiłek. Ale wbrew pozorom Hygge ma bardzo dużo wspólnego z ideą Slow Food, bo tutaj ważny jest smak, zapach oraz sposób przygotowywania posiłku. Tutaj szybko wcale nie oznacza źle.

Małe grzeszki w codziennej diecie są hygge. Na przykład dla poprawy nastroju wskazany jest kawałek ciasta, kostka czekolady i aromatyczna kawa.

W książce „Hygge – klucz do szczęścia” znajduje się takie stwierdzenie:

Nie można kupić szczęścia, ale można kupić ciasto, a to prawie to samo.

To prawdopodobnie najbardziej trafne podsumowanie tego, czym jest dla Duńczyków Hygge w posiłkach. Posiłek ma nam dawać przede wszystkim szczęście. Ma być też celebracją, zarówno jego spożywanie jak i przygotowywanie.

Filiżanka herbaty z cytryną
foto: unsplash.com, rawpixel

Hygge a wyposażenie domu

Nie trzeba przeprowadzać generalnego remontu w swoim domu czy mieszkaniu, by zaprosić do niego hygge. Można to zrobić bardzo prostymi sposobami! Na pewno bardzo ważna jest kwestia oświetlenia (zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, kiedy promieni słonecznych dociera do nas zdecydowanie zbyt mało). Kinkiety, lampki dające ciepłe światło w żółtym odcieniu – na to zdecydowanie warto postawić!

Duńczykom Hygge najbardziej kojarzy się ze świecami.

Warto więc kupić świeczniki i świece, które potrafią wyczarować w przestrzeni fantastyczny nastrój. Prócz tego sprawdzą się ciepłe pledy i koce, wygodne, miękkie poduszki, na których można położyć głowę, oddając się błogiemu nicnierobieniu. Całość wieńczą naturalne materiały, kolory Matki Ziemi oraz takie drobiazgi, jak zdjęcia bliskich osób w ramkach czy żywe kwiaty.

Świece w mieszkaniu są hygge
foto: pexels.com, thevibrantmachine

Hygge a czas z innymi

Spędzanie czasu z innymi jest bardzo ważne. Mamy na myśli zarówno spędzanie czasu z rodziną jak i z przyjaciółmi, chociaż warto tutaj zaznaczyć, że Hygge w samotności także jest możliwe. Spędzając z innymi czas należy kierować się równością. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim wszystkie obowiązki wykonujemy wspólnie, co pozwala na prawdziwie wspólne spędzanie czasu. Gdy mama gotuje obiad, tata w tym czasie naprawia kosiarkę, a córka słucha muzyki będąc zamknięta w swoim pokoju – to nie jest Hygge. Czy rozumiesz już istotę duńskiego szczęścia?

Spędzając wspólnie czas, nawet wypełniając codzienne obowiązki, tworzymy atmosferę i zacieśniamy więzi międzyludzkie.

Duński styl życia dla każdego

Cóż, Hygge to po prostu szczęście, ale nie jako słowo lecz jako prawdziwe uczucie, którego doświadczamy. Będzie więc Hygge atmosferą, którą stworzą zapalone świece, będzie też Hygge rozmowa z bliską osobą przy filiżance kawy i kostce czekolady. To także film oglądany na świeżym powietrzu albo w domu na sofie z miską wspólnie zrobionego popcornu. Hygge to także spokój, bezpieczne miejsce i pamięć o rodzinie, przyjaciołach. To bardzo proste. Żyjmy więc Hygge.

Polecamy

Hygge – klucz do szczęścia. Meik Wiking


REKLAMA

Czytniki e-book - porównaj na Ceneo

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.