Psst! Gdzie się tak spieszysz? Zwolnij!
Gra planszowa Cluedo.
fot. cottonbro, Pexels.com

10 planszówek, które szybko się nie znudzą.

Okazuje się, że mimo rozwoju technologii i zaawansowanych rozwiązań nadal cenimy proste i sprawdzone rozrywki. Z nostalgią wracamy do gier planszowych, przy których możemy fantastycznie spędzić czas z rodziną i znajomymi. Są takie gry planszowe od których trudno się oderwać. Oto 10 planszówek, które zapewnią nam długie godziny świetnej rozgrywki.

Renesans gier planszowych

Paradoksalnie, rosnąca popularność gier planszowych może być efektem wszechobecnej technologii. Ludzie odczuwają potrzebę odłączenia się od ekranu, dotyku fizycznego i prawdziwego kontaktu z innymi. Gry planszowe stanowią kontrast do wirtualnego świata, dając nam możliwość zbliżenia się do siebie w sposób autentyczny.

Dlaczego warto grać w gry planszowe?

Planszówki rozwijają pamięć i koncentrację, uczą technik strategii i są wspaniałą alternatywą dla gier komputerowych. Czy trzeba tutaj wspominać o tym ile śmiechu i zabawy przysparzają? Chyba nie. Niektóre z nich są tak zaplanowane, że do wspólnej zabawy wciągną dzieci ale i dorosłych. Oto najciekawsze gry planszowe, w które warto zagrać. Zaczynamy!

1. Osadnicy z Catanu – planszówka familijno-ekonomiczna

Catan to ceniona na całym świecie kultowa planszówka. O jej popularności świadczy ilość sprzedanych egzemplarzy, które można liczyć w milionach. Została przetłumaczona na ponad 30 języków i oferuje szereg dodatków, aby szybko się nie znudziła

Osadnicy z Catanu to familijno-ekonomiczna gra planszowa przeznaczona dla 3-4 graczy. Fabuła gry przenosi nas na wyspę Catan gdzie stajemy się przywódcami nowo założonej kolonii. Dzięki dostępnym na wyspie surowcom budujemy drogi, tworzymy osady. Jednak wyspa nie jest duża, a surowce są ograniczone. Aby się rozwinąć musimy przyjąć odpowiednią strategię.

Najlepsze planszówki strategiczne - Catan.
Gra planszowa Catan. Fot: dograapps, Pixabay.com

Catan to niezwykle wciągająca planszówka, która daje graczom sporą ilość satysfakcji. Tutaj trzeba naprawdę myśleć! Każda rozgrywka jest inna więc ta pozycja szybko się nie znudzi.

2. Carcassonne – ciekawa gra strategiczna.

Carcassonne to strategiczna gra familijna w której przeniesiemy się do czasów średniowiecznych. Rozgrywka polega na dokładaniu płytek terenu dzięki którym tworzymy miasta, klasztory, trakty i pola uprawne. Tworząc je zbieramy punkty. Gra kończy się w momencie rozłożenia wszystkich płytek. Wygrywa ten kto zdobędzie największą liczbę punktów.

gra planszowa Carcassonne
Gra planszowa Carcassonne. Fot: Daniel Tuttle, Unsplash.com

Z powodzeniem mogą grać w nią jedynie dwie osoby, co nie zawsze się sprawdza w przypadku planszówek. Dodatkowym atutem gry planszowej Carcassonne jest to, że rywalizacja pozbawiona jest negatywnych emocji. To pozycja świetna zarówno dla małych jak i dużych graczy.

3. Monopoly – tej planszówki nie trzeba przedstawiać.

Jedną z najlepszych propozycji dla całej rodziny jest bez wątpienia Monopoly. To gra, którą zna chyba każdy gracz na świecie. Powstała blisko sto lat temu i do dziś dostarcza niesamowitej, ekscytującej rozrywki. Pomysł na grę jest idealnie trafiony dla graczy w każdym wieku. Opiera się na handlu nieruchomościami i daje możliwość obracania naprawdę sporą „gotówką” .

Planszówka znana wszystkim - monopoly
Gra planszowa Monopoly. Fot: Joshua Hoehne, Unsplash.com

Gra wciąż ewoluuje choć jej podstawowe zasady są niezmienne. Wciąż wygrywa gracz który zakupi najwięcej nieruchomości, wybuduje domy i hotele. W najnowszej wersji Monopoly gotówka została zastąpiona kartami kredytowymi i terminalem płatniczym. Uczy strategii i zasad ekonomii w sposób łatwy, prosty i przyjemny. Dzięki niej nawet kilkulatek może być milionerem!

4. Scrabble – planszówka, która ćwiczy pamięć i spostrzegawczość.

To prawdopodobnie jedna z najpopularniejszych gier słownych. Rozgrywka polega na układaniu powiązanych ze sobą słów za pomocą płytek z literami – tak jak w krzyżówce. Każdej literze przypisana jest odpowiednia ilość punktów. Do tego na planszy znajdują się przypisane premie. Im dłuższe słowo ułożymy tym zdobędziemy więcej punktów. Scrabble to świetna gra planszowa. Możemy w nią grać z rodziną i z przyjaciółmi przez długie godziny.

Scrabble - najpopularniejsza gra słowna
Gra planszowa Scrabble. Fot. Freysteinn G. Jonsson. unsplash

5. Zaginiona wyspa Arnak – odkryj tajemnicę wyspy.

Zadaniem każdego z graczy jest poprowadzenie wyprawy badawczej na nieznanej dotąd wyspie i poznanie tajemnicy, którą ona skrywa. Zaginiona wyspa Arnak to pięknie wydana planszówka z niesamowitym klimatem. Jeśli lubicie przygody rodem z Indiana Jones to ta pozycja będzie dla Was obowiązkowa. Przed Wami duża ilość trudnych wyborów.

Planszówka zaginiona wyspa Arnak
Gra planszowa Zaginiona wyspa Arnak.

6. Wsiąść do pociągu – w Twojej kolekcji nie może zabraknąć tej gry planszowej.

Wsiąść do pociągu to bardzo fajna gra planszowa dla całej rodziny. Tematyką jest budowa własnych sieci połączeń kolejowych. Przystępne, proste zasady sprawią, że szybko wprawimy się w rozgrywkę i nie oderwiemy się od umysłowej uciechy przez naprawdę długi czas.

gra planszowa wsiąść do pociągu europa
Planszówka Wsiąść do pociągu. Fot. Cottonbro, pexels.com

Planszówka „Wsiąść do pociągu” zgarnęła sporą ilość nagród na całym świecie. Nic dziwnego! Gra wyróżnia się przejrzystą mechaniką. Jeśli dodać do tego naprawdę przyjemną dla oka jakość wykonania to wychodzi na to, że czekają nas długie wieczory w jej towarzystwie.

7. Cluedo – detektywistyczna gra planszowa dla lubiących kryminały.

Cluedo to znana na całym świecie gra detektywistyczna. Wcielamy się w rolę detektywa, a naszym zadaniem jest odgadnięcie kto zamordował Doktora Czarneckiego, gdzie to zrobił i w jaki sposób. Intrygująca fabuła zapewni fanom kryminałów wiele godzin wspaniałej zabawy.

Planszówki z dreszczykiem emocji to między innymi Cluedo
Gra planszowa Cluedo. Fot. cottonbro, Pexels.com

Cluedo to idealna planszówka towarzyska. Świetnie się w nią gra zarówno z rodziną jak i z przyjaciółmi. Jest odpowiednia zarówno na nudne wieczory jak i na przyjęcia. Mechanizm gry jest bardzo prosty, nie stracimy więc kilku godzin na uczenie się reguł.

8. Concordia – przenieś się do czasów Imperium Rzymskiego.

Strategia ekonomiczna osadzona w czasach Imperium Rzymskiego. Zadaniem każdego z graczy jest posyłanie kolonistów w przeróżne zakątki Imperium, by pozyskiwać nowe surowce. Zasady gry są bardzo proste do przyswojenia, ale nie oznacza to, że sama rozgrywka jest prosta. Nic z tych rzeczy. Aby wygrać będziemy musieli wykazać się strategicznym myśleniem.

Concordia - gra planszowa
Gra planszowa Concordia. Fot. Karthik Balakrishnan, unsplash

Gra planszowa Concordia zapewni wiele godzin dobrej zabawy. Potwierdzeniem jest wiele nominacji i nagród jakie zdobyła.

9. Milionerzy – gra planszowa na podstawie znanego teleturnieju

Milionerzy to gra planszowa, której specjalnie nie trzeba przedstawiać. Zasady są takie same jak w słynnym teleturnieju. Do zdobycia głównej nagrody, czyli miliona dzieli nas 12 pytań o różnej skali trudności. Kilkaset pytań w wersji podstawowej można wzbogacić o kolejne zaopatrując się w specjalny dodatek. Planszówka dla 2-4 graczy, która pozwoli bawić się przez długie godziny, a przy okazji wzmocni naszą koncentrację i wesprze logiczne myślenie.

Milionerzy gra planszowa
Milionerzy – gra planszowa

10. Everdell – pięknie wydana gra planszowa

Gra planszowa dla 1-4 graczy. Wcielamy się w niej w rolę lidera leśnych zwierząt, które w uroczej dolinie Everdell zasiedlają nowe tereny i budują nowe miasta. Zbieramy zasoby, rekrutujemy pracowników, stawiamy budowle i poznajemy nowe stworzenia. Przepięknie wydana planszówka, estetyczna, okraszona uroczymi grafikami. Idealna do gry zarówno z dziećmi jaki i w gronie starszych osób.

Planszówka everdell
Gra planszowa Everdell. Fot. Starling Games

Najlepsze gry planszowe – podsumowanie

Gry planszowe to dużo więcej niż tylko rozrywka – to źródło interakcji, współpracy, nauki i kreatywności. Wprowadzają nas w świat wyobraźni i strategii, przywołując to, co niezastąpione w dobie cyfrowej – bliskość drugiego człowieka i radość fizycznego kontaktu. Dla wszystkich, którzy szukają alternatywy do ekranowego zgiełku, gry planszowe stanowią bramę do fascynującego świata bez granic.


REKLAMA

Czytniki e-book - porównaj na Ceneo

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.