Chyba każdy z nas słyszał o sytuacji, w której to właściciele czworonoga stwierdzali, że jest on im kulą u nogi, jeśli chodzi o perspektywę wakacji – i postanawiali w związku z tym „pozbyć się kłopotu” na czas urlopowych wojaży. Okropne, prawda? A przecież z psem można swobodnie podróżować niemal wszędzie, to nie jest tak, że nasz czworonożny przyjaciel będzie nam przeszkadzał czy też mocno nas ograniczał. O czym musisz pamiętać, kiedy chcesz, by pies został Twoim towarzyszem podróży? Oto krótki poradnik o tym jak zaplanować wakacje z psem.
Z artykułu dowiesz się:
1. Dokumenty zwierzaka oraz chip to bezpieczne wakacje z psem.
Jeśli wybierasz się w zagraniczną podróż, to bez wątpienia trzeba będzie wyrobić zwierzakowi specjalny paszport. Paszport dla psa wyrabia lekarz weterynarii. Taki dokument nie traci swojej ważności, także wyrabia się go jednorazowo. Książeczkę szczepień także warto mieć przy sobie podczas wojaży.
Pies musi mieć również obowiązkowo identyfikacyjny chip albo tatuaż.
Chip lub tatuaż stosuje się na wypadek tego, gdyby Twój czworonożny przyjaciel zagubił się w czasie podróży. Planując wyprawę najprościej sprawdzić (chociażby na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii) informacje i przepisy dotyczące podróży z psem na danym terytorium. W krajach Unii Europejskiej jest jednolite prawo dotyczące przemieszczania się ze zwierzętami, natomiast poza jej granicami przepisy mogą być różne.
2. Przygotowanie psa do podróży
Niestety nie wszystkie psy dobrze znoszą podróże. Warto więc trenować z nimi od szczeniaka. Podróże samochodem, autobusem czy tramwajem do parku by tam pospacerować zapewne w przyszłości zaprocentują. Pies przyzwyczai się do wojaży i będzie miał pozytywne skojarzenia związane ze środkami lokomocji. Jeśli jednak Twój pupil ma już swoje lata, a Ty nie mamy możliwości aby uczyć go podróżować to będziesz musiał wdrożyć plan B. Mianowicie spokojna jazda, w miarę chłodna temperatura w aucie, częste przerwy i pusty żołądek przed podróżą. Te wskazówki mogą być w takich przypadkach pomocne. Warto też abyś przed podróżą udał się do weterynarza, który być może przepisze Twojemu zwierzakowi odpowiednie specyfiki na chorobę lokomocyjną.
3. Psie akcesoria
Kiedy zabierzesz się za pakowanie, musisz pamiętać, że twój pupil także potrzebuje pewnych akcesoriów. Na pewno musisz zabrać dla niego miskę i zapas wody, a także woreczki na odchody. Prócz tego niezbędna będzie karma, przysmaki oraz zabawki.
Smycz, obroża oraz kaganiec należą do wakacyjnego niezbędnika każdego właściciela psów.
Nie zapomnij również o posłaniu dla Twojego pupila. Nie musi to być posłanie na którym pies śpi w domu, ale jakiś miękki kocyk, który można rozłożyć w miejscu noclegowym. Zajmie nie dużo miejsca, a będzie na pewno przydatny.
Podczas wyjazdu bezwzględnym „Must Have” wśród psich akcesoriów jest adresówka, którą należy umieścić przy szelkach lub obroży.
Najlepiej aby znalazł się na niej, oprócz adresu zamieszkania, również numer telefonu.
4. Wakacje z psem w aucie.
Kiedy wybierasz się w długą podróż samochodem, zawsze w pełni dbaj o swoje bezpieczeństwo. O zwierzaku także nie zapominaj. Małe pieski przewożone są w specjalnych transporterach, natomiast duże osobniki w klatkach. Ewentualnie wykorzystać możesz samochodowe szelki, ale niektórzy specjaliści uważają, że nie są one dostatecznym zabezpieczeniem. Mimo wszystko z całą pewnością nie możesz pozwolić, aby pies znajdował się na tylnej kanapie bez żadnego przypięcia. W takim wypadku lepiej zaopatrzyć się chociaż w pas samochodowy, który z jednej strony mocuje się w zapinkę pasa bezpieczeństwa, a z drugiej doczepia się go do szelek.
5. Pies w samolocie
Tutaj sprawa jest trochę trudniejsza gdyż nie wszystkie linie lotnicze zgadzają się na podróżowanie z psem. Za każdym razem przewoźnik musi wydać zgodę na takiego czworonożnego pasażera. Z reguły większych problemów na dostanie się na pokład samolotów nie mają jedynie psy przewodniki. Jeśli chodzi o zwykłych towarzyszy podróży, to część linii lotniczych dopuszcza zabranie ze sobą małych zwierząt do kabiny pasażerskiej z zastrzeżeniem, że będą one umieszczone w kontenerze do transportu. Niektóre linie lotnicze dopuszczają jedynie podróż zwierząt w luku bagażowym, a część ma wprowadzony całkowity zakaz podróżowania zwierząt. Tutaj, ze względu na przeróżną politykę przewoźników, najrozsądniejszym rozwiązaniem jest dowiedzieć się o możliwościach transportowania zwierząt bezpośrednio u źródła.
6. Nocleg z psem
Na szczęście coraz więcej miejsc noclegowych to miejsca „psiolubne”. Jednak nie wszędzie ugoszczą cię z czworonożnym przyjacielem. Najlepszym rozwiązaniem jest rezerwacja noclegu jeszcze przed wyjazdem. Będziesz miał wtedy pewność, że nie spędzisz nocy pod chmurką, a do tego będziesz również mógł ustalić z właścicielem pensjonatu lub z obsługą hotelową czy i w jakiej wysokości należy uiścić opłatę za psa.
Planując wcześniej pozbędziesz się niemiłych niespodzianek.
7. Wakacje z psem. Co jeszcze należy wiedzieć?
Cóż, najtrudniejsza będzie ta pierwsza wymarzona podróż. Za każdym razem będziesz zbierać nowe doświadczenia i wyciągać wnioski. Na pewno dobrym pomysłem będzie przejrzenie blogów o tematyce podróżniczej oraz zapoznanie się z kanałami na YouTube, gdzie w podróżach towarzyszami ludzi są czworonożni przyjaciele. Sporo z tych blogów i kanałów to prawdziwe skarbnice wiedzy.
Na „psiopodróżnych” blogach i kanałach dowiesz się jak spędzać wakacje z psem w danym kraju, gdzie znajdują się psiolubne miejsca, co możesz, a czego nie możesz robić z psem w różnych rejonach świata i jakich błędów nie popełniać. Tak naprawdę wakacje z psem mogą okazać się najlepszymi jakie miałeś. Warto więc już zacząć je planować.
A skoro tu jesteś to pewnie zainteresuje Cię też artykuł: Pięć powodów dla których warto mieć psa.