Wakacje z psem. Jak je zaplanować?

foto: unsplash.com, Michael Browning


Chyba każdy z nas słyszał o sytuacji, w której to właściciele czworonoga stwierdzali, że jest on im kulą u nogi, jeśli chodzi o perspektywę wakacji – i postanawiali w związku z tym „pozbyć się kłopotu” na czas urlopowych wojaży. Okropne, prawda? A przecież z psem można swobodnie podróżować niemal wszędzie, to nie jest tak, że nasz czworonożny przyjaciel będzie nam przeszkadzał czy też mocno nas ograniczał. O czym musimy pamiętać, kiedy chcemy, by pies został naszym towarzyszem podróży?

1. Dokumenty zwierzaka oraz chip

Jeśli wybieramy się w zagraniczną podróż, to bez wątpienia trzeba będzie wyrobić zwierzakowi specjalny paszport. Paszport dla psa wyrabia lekarz weterynarii. Taki dokument nie traci swojej ważności, także wyrabia się go jednorazowo. Książeczkę szczepień także warto mieć przy sobie podczas wojaży.

Pies musi mieć również obowiązkowo identyfikacyjny chip albo tatuaż.

Chip lub tatuaż stosuje się na wypadek tego, gdyby nasz czworonożny przyjaciel zagubił się w czasie podróży. Planując wyprawę najprościej sprawdzić (chociażby na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii) informacje i przepisy dotyczące podróży z psem na danym terytorium. W krajach Unii Europejskiej jest jednolite prawo dotyczące przemieszczania się ze zwierzętami, natomiast poza jej granicami przepisy mogą być różne.

Piękny biały pies leży na skale nad jeziorem.
foto: unsplash.com, Jf Brou

2. Przygotowanie psa do podróży

Niestety nie wszystkie psy dobrze znoszą podróże. Warto więc trenować z nimi od szczeniaka. Podróże samochodem, autobusem czy tramwajem na spacer w parku zapewne w przyszłości zaprocentują. Pies przyzwyczai się do wojaży i będzie miał pozytywne skojarzenia związane ze środkami lokomocji. Jeśli jednak nasz pupil ma już swoje lata, a my nie mamy możliwości aby uczyć go podróżować to będziemy musieli wdrożyć plan B. Mianowicie spokojna jazda, w miarę chłodna temperatura w aucie, częste przerwy i pusty żołądek przed podróżą mogą być w takich przypadkach pomocne. Warto też przed podróżą udać się do weterynarza, który być może przepisze naszemu zwierzakowi odpowiednie specyfiki na chorobę lokomocyjną.

3. Psie akcesoria

Kiedy zabierzemy się za pakowanie, musimy pamiętać, że nasz pupil także potrzebuje pewnych akcesoriów. Na pewno musimy zabrać dla niego miskę i zapas wody, a także woreczki na odchody. Prócz tego niezbędna będzie karma, przysmaki oraz zabawki.

Smycz, obroża oraz kaganiec należą do wakacyjnego niezbędnika każdego właściciela psów.

Nie zapomnijmy również o posłaniu dla naszego pupila. Nie musi to być posłanie na którym pies śpi w domu, ale jakiś miękki kocyk, który można rozłożyć w miejscu noclegowym. Zajmie nie dużo miejsca, a będzie na pewno przydatny.

Podczas wyjazdu bezwzględnym “Must Have” wśród psich akcesoriów jest adresówka, którą należy umieścić przy szelkach lub obroży.

Najlepiej aby znalazł się na niej, oprócz adresu zamieszkania, również numer telefonu.

kobieta biegnie z psem po plaży
foto: unsplash.com, Magdalena Smolnicka

4. Pies w aucie

Kiedy wybieramy się w długą podróż samochodem, zawsze w pełni dbamy o swoje bezpieczeństwo. O zwierzaku także nie zapominajmy. Małe pieski przewożone są w specjalnych transporterach, natomiast duże osobniki w klatkach. Ewentualnie wykorzystać można samochodowe szelki, ale niektórzy specjaliści uważają, że nie są one dostatecznym zabezpieczeniem. Mimo wszystko z całą pewnością nie możemy pozwolić na to, aby nasz pies znajdował się na tylnej kanapie bez żadnego przypięcia. W takim wypadku lepiej zaopatrzyć się chociaż w pas samochodowy, który z jednej strony mocuje się w zapinkę pasa bezpieczeństwa, a z drugiej doczepia się go do szelek.

5. Pies w samolocie

Tutaj sprawa jest trochę trudniejsza gdyż nie wszystkie linie lotnicze zgadzają się na podróżowanie z psem. Za każdym razem przewoźnik musi wydać zgodę na takiego czworonożnego pasażera. Z reguły większych problemów na dostanie się na pokład samolotów nie mają jedynie psy przewodniki. Jeśli chodzi o zwykłych towarzyszy podróży, to część linii lotniczych dopuszcza zabranie ze sobą małych zwierząt do kabiny pasażerskiej z zastrzeżeniem, że będą one umieszczone w kontenerze do transportu. Niektóre linie lotnicze dopuszczają jedynie podróż zwierząt w luku bagażowym, a część ma wprowadzony całkowity zakaz podróżowanie zwierząt. Tutaj, ze względu na przeróżną politykę przewoźników, najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie dowiedzieć się o możliwościach transportowania zwierząt bezpośrednio u źródła.

6. Nocleg z psem

Na szczęście coraz więcej miejsc noclegowych to miejsca “psiolubne”. Jednak nie wszędzie ugoszczą nas z czworonożnym przyjacielem. Najlepszym rozwiązaniem jest rezerwacja noclegu jeszcze przed wyjazdem. Będziemy mieli wtedy pewność, że nie spędzimy nocy pod chmurką, a do tego będziemy również mogli ustalić z właścicielem pensjonatu lub z obsługą hotelową czy i w jakiej wysokości należy uiścić opłatę za psa.

Planując wcześniej pozbędziemy się niemiłych niespodzianek.

5. Co jeszcze należy wiedzieć?

Cóż najtrudniejsza będzie ta pierwsza podróż. Za każdym razem będziemy zbierać nowe doświadczenia i wyciągać wnioski. Na pewno dobrym pomysłem będzie przejrzenie blogów o tematyce podróżniczej, gdzie w podróżach towarzyszami ludzi są czworonożni przyjaciele. Sporo z tych blogów to prawdziwe skarbnice wiedzy. Nasz ulubiony w tej kategorii to blog Makulscy.com.

Na “psiopodróżnych” blogach dowiemy się jak spędzać wakacje z psem w danym kraju, gdzie znajdują się psiolubne miejsca, co możemy, a czego nie możemy robić w różnych rejonach świata z naszymi psami i jakich błędów nie popełniać. Tak naprawdę wakacje z psem mogą okazać się najlepszymi jakie mieliśmy. Warto więc zacząć już je planować.

A skoro tu jesteś to pewnie zainteresuje Cię też artykuł: Pięć powodów dla których warto mieć psa.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Więcej inspiracji
książki
5 wartościowych książek na wieczorową porę.