Psst! Gdzie się tak spieszysz? Zwolnij!
Jak podzielić obowiązki w związku
foto: unsplash.com, JESHOOTS.COM

Jak podzielić obowiązki w związku?

Nierzadko bywa tak, że kobieta i mężczyzna pracują zawodowo, a po powrocie do domu tylko jedna strona zabiera się za wykonywanie domowych obowiązków. Cóż, widać  wyraźnie, że wiele połówek omija szerokim łukiem wszystkie zakątki domu, które mogłyby być związane z wykonywaniem jakichś prac domowych. Na szczęście nie wszędzie tak to wygląda, jest sporo związków, w których podział tego typu obowiązków jest bardzo sensowny. Zatem jak podzielić obowiązki domowe, żeby wszyscy byli zadowoleni?

Realne spojrzenie na sytuację

Jeśli wiemy, że ktoś danego dnia będzie pracował 12 godzin, nie możemy ustalić, że jeszcze zrobi pranie, wyfroteruje podłogi i wyniesie śmieci, bo to po prostu nierealne. Kiedy zamierzamy się jakoś obowiązkami podzielić, zwróćmy uwagę na to, by wykonywać je po prostu wtedy, kiedy możemy i jesteśmy w stanie. Banalnie proste, ale niezwykle skuteczne!

Nie planujmy wykonywania prac domowych ponad własne i czyjeś możliwości.

Jak podzielić obowiązki domowe by skończyły się kłótnie?

Gdyby spytać polskie pary, o co kłócą się ze sobą, z pewnością bardzo często padałaby odpowiedź, że  właśnie o domowe obowiązki. Kobiety, które wykonują je właściwie same, często czują się niekochane. Kiedy zatem mamy już dość awantur o to, że znów naczynia nie są umyte, a pranie mogłoby być nastawione już dawno, po prostu drodzy mężczyźni zakasajmy rękawy i zróbmy to. I vice versa. Jeśli mężczyźni każdego dnia przygotowują posiłki (co coraz częściej się zdarza), kochane kobiety zróbcie im niespodziankę w postaci pysznego obiadu dwa razy w tygodniu.

Jak podzielić obowiązki domowe?
fot: Louis Hansel, unsplash.com

W skrócie – wyręczajmy się nawzajem w obowiązkach. Jeśli od czasu do czasu, któraś połówka zrobi to co wydawać by się mogło nie należy do jej obowiązków, z pewnością skończą się kłótnie o podział obowiązków.

Jak podzielić obowiązki domowe? Rozmowa.

Rozmowa w związku jest bardzo ważna – każdy psycholog z pewnością to potwierdzi. Podział obowiązków też trzeba po prostu starannie i na spokojnie przedyskutować. Jeśli kobiecie wydaje się, że jej wybranek domyśli się, że powinien wynieść śmieci – jest w błędzie. Jeżeli zaś mężczyzna uważa, że skoro nikt nie wskazał mu, co ma zrobić, to może wygodnie leżeć na sofie – także grubo się myli.

Dyskutujmy o tym co należy zrobić.

Jak podzielić obowiązki? Zasada kto co lubi

Są ludzie, którzy nienawidzą zmywania (a przecież nadal nie w każdym polskim domu znajduje się zmywarka). Są tacy, dla których prasowanie czy mycie okien to prawdziwa katorga. Podzielmy się więc obowiązkami tak, byśmy nie musieli tych znienawidzonych czynności wykonywać – w zamian za to zajmiemy się czymś innym. Niech jedna osoba na przykład zadba o kwiaty w domu, za to druga niech zatroszczy się o umycie podłogi.

Ustalenie wspólnych standardów

Kiedy myślimy „czysta kuchnia”, każde z nas może mieć na myśli coś zupełnie innego. Warto zatem ustalić pewne zasady i standardy, dzięki którym każdy będzie wiedział, jakie konkretnie obowiązki ma do wykonania.

Ustalmy precyzyjnie w jaki sposób sprzątamy.

Nieperfekcyjny porządek

Warto pamiętać o tym, że nie każdy musi być perfekcyjną panią domu, a robienie testu białej rękawiczki nie jest nikomu potrzebne. W końcu nie samymi obowiązkami człowiek żyje. Najważniejsze w tym wszystkim jest zachować pewien balans. Dzielmy się więc obowiązkami sprawiedliwie i nie dajmy się zwariować!


REKLAMA

Czytniki e-book - porównaj na Ceneo

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.