Jak podzielić obowiązki w związku?

Ręka w różowej rękawiczce trzyma żółtą butelkę z płynem do czyszczenia
foto: unsplash.com, JESHOOTS.COM


Nierzadko bywa tak, że kobieta i mężczyzna pracują zawodowo, a po powrocie do domu tylko jedna strona zabiera się za wykonywanie domowych obowiązków. Często niestety ta  pierwsza. Cóż, widać  wyraźnie, że dawne wzorce nadal maja się gdzieniegdzie bardzo dobrze, a wielu mężczyzn omija szerokim łukiem wszystkie zakątki domu, które mogłyby być związane z wykonywaniem jakichś prac domowych. Na szczęście nie wszędzie tak to wygląda, jest sporo związków, w których podział tego typu obowiązków jest bardzo sensowny. Jak go stworzyć, żeby wszyscy byli zadowoleni?

Realne spojrzenie na sytuację

Jeśli wiemy, że ktoś danego dnia będzie pracował 12 godzin, nie możemy ustalić, że jeszcze zrobi pranie, wyfroteruje podłogi i wyniesie śmieci, bo to po prostu nierealne. Kiedy zamierzamy się jakoś obowiązkami podzielić, zwróćmy uwagę na to, by wykonywać je po prostu wtedy, kiedy możemy i jesteśmy w stanie. Banalnie proste, ale niezwykle skuteczne!

Nie planujmy wykonywania prac domowych ponad własne i czyjeś możliwości.

By skończyły się kłótnie!

Gdyby spytać polskie pary, o co kłócą się ze sobą, z pewnością bardzo często padałaby odpowiedź, że  właśnie o domowe obowiązki. Kobiety, które wykonują je właściwie same, często czują się niekochane. Kiedy zatem mamy już dość awantur o to, że znów naczynia nie są umyte, a pranie mogłoby być nastawione już dawno, po prostu drodzy mężczyźni zakasajmy rękawy i zróbmy to.

Rozmowa

Rozmowa w związku jest bardzo ważna – każdy psycholog z pewnością to potwierdzi. Podział obowiązków też trzeba po prostu starannie i na spokojnie przedyskutować. Jeśli kobiecie wydaje się, że jej wybranek domyśli się, że powinien wynieść śmieci – jest w błędzie. Jeżeli zaś mężczyzna uważa, że skoro nikt nie wskazał mu, co ma zrobić, to może wygodnie leżeć na sofie – także grubo się myli.

Dyskutujmy o tym co należy zrobić.

Kto co lubi

Są ludzie, którzy nienawidzą zmywania (a przecież nadal nie w każdym polskim domu znajduje się zmywarka). Są tacy, dla których prasowanie czy mycie okien to prawdziwa katorga. Podzielmy się więc obowiązkami tak, byśmy nie musieli tych znienawidzonych czynności wykonywać – w zamian za to zajmiemy się czymś innym. Niech jedna osoba na przykład zadba o kwiaty w domu, za to druga niech zatroszczy się o umycie podłogi.

Ustalenie wspólnych standardów

Kiedy myślimy „czysta kuchnia”, każde z nas może mieć na myśli coś zupełnie innego. Warto zatem ustalić pewne zasady i standardy, dzięki którym każdy będzie wiedział, jakie konkretnie obowiązki ma do wykonania.

Ustalmy precyzyjnie w jaki sposób sprzątamy.

Nieperfekcyjny porządek

Warto pamiętać o tym, że nie każdy musi być perfekcyjną panią domu, a robienie testu białej rękawiczki nie jest nikomu potrzebne. W końcu nie samymi obowiązkami człowiek żyje. Najważniejsze w tym wszystkim jest zachować pewien balans. Dzielmy się więc obowiązkami sprawiedliwie i nie dajmy się zwariować!

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Więcej inspiracji
Czarny Staw na roztoczu
Dlaczego warto przyjechać na Roztocze?