Psst! Gdzie się tak spieszysz? Zwolnij!
fot. Eddy Billard, unsplash

Wakacje bez pieniędzy. Jak zaplanować wyjazd z małym budżetem?

Na hasło „wakacje” niemalże natychmiast zapala się w naszej głowie czerwona lampka ostrzegawcza z napisem „pieniądze”. Tak, to prawda, zwykle na urlopowe wojaże wydajemy sporo. Koszty uzależnione są oczywiście od kierunku naszej wyprawy oraz tego, jak chcemy spędzać czas i w jakich warunkach. Kiedy nasz budżet jest imponujący, wiadomo, że wystarczy tylko kupić bilety, spakować się i można już niebawem poczuć urlopowy klimat. Ale co wtedy, kiedy pieniędzy mamy do dyspozycji bardzo mało, portfel jest zaskakująco cienki, a środki zgromadzone na koncie raczej nie wywołują na naszej twarzy uśmiechu. Czy musimy rezygnować z wyjazdu? Otóż nie! Wakacje bez pieniędzy są możliwe.

Wakacje bez pieniędzy. Nie one się liczą, ale fun!

Osoby, dla których podróż za jeden uśmiech i z małą ilością pieniędzy to norma, mogłyby na pewno wiele na temat swych wojaży powiedzieć. Czy są one gorsze od tych w pięciogwiazdkowych hotelach? Na pewno nie. Są po prostu inne. Jeśli jednak zależy nam na przygodzie, zdecydowanie możemy wyruszać tu i tam nawet z bardzo marnym budżetem. Z całą pewnością wrócimy z nich szczęśliwi i pełni wrażeń.

Jak zatem sprawić, żeby wakacyjny wyjazd nie okazał się dla nas studnią bez dna, jeśli chodzi o koszty? Wbrew pozorom bardzo prosto!

Szczęśliwy mężczyzna skacze do jeziora aby zażyć kąpieli. Tak mogą wyglądać wakacje bez pieniędzy.
foto: unsplash.com, Laurie-Anne Robert

Wakacje bez pieniędzy. Jak dojechać do celu?

Możliwości jest kilka. Generalnie możemy do celu dojechać za darmo albo za niewielką opłatą. Wszystko zależy od naszego podejścia. Zasada jest prosta. Im będziemy bardziej spontaniczni tym mniej będą kosztować nas nasze wakacje. A oto kilka przykładów tego jak można tanio lub wręcz za darmo dojechać do celu.

Polowanie na bilety lotnicze

Zwykle za lot płacimy wiele, ale jeśli mamy czas na to, by polować na promocję niczym myśliwy wypatrujący zwierzyny, może się okazać, że będzie nas on kosztował bardzo mało. Zdarzają się i okazje za jedną złotówkę!

Wspólne przejazdy

Możemy zarejestrować się na największym na świecie serwisie wspólnych przejazdów BlaBlaCar, dzięki któremu będziemy mieli okazję przemieszczenia się autem z kierowcą, który taką usługę oferuje – zwykle zapłacimy mu znacznie mniej niż musielibyśmy wydać chociażby na bilet kolejowy czy autobusowy. A przy okazji możemy poznać nowych ludzi!

Autostop

… autostop, wsiadaj, bracie, dalej, hop! Miłośnicy tego sposoby podróżowania bardzo je sobie chwalą. Bez pieniędzy, za to z bagażem doświadczeń, rozmów i poznanych na trasie ludzi. Jednak osoby, które do odważnych i przebojowych się nie zaliczają lub po prostu są bardzo ostrożne, raczej nie będą skore do wybrania tego sposobu.

Wakacje bez pieniędzy. Gdzie nocować?

Skoro temat dotarcia na miejsce jest już za nami, zajmijmy się noclegiem w miejscu docelowym. Z reguły koszt wynajęcia jakiejś kwatery wakacyjnej pochłania większą część urlopowego budżetu. Na szczęście i na to są pewne sposoby. Uwierzcie, że wakacje bez dużej ilości pieniędzy są możliwe. Wystarczy tylko skorzystać z poniższych wskazówek.

Couchsurfing

W dzisiejszych czasach liczyć możemy na bardzo ciekawą opcję (znaną powszechnie ze słynnego filmu Holiday). My udostępniamy komuś za darmo swoje lokum, a on robi to samo – w ten sposób nie musimy ponosić opłat za hotel czy nawet hostel. Są do tego specjalne portale. Jednym z nich jest na przykład couchsurfing.com.

Jeśli nie należymy do osób zbyt spontanicznych i mamy pewne obawy co do udostępniania swojego lokum nieznanym nam ludziom to jest jeszcze inna opcja, którą możemy wykonać z pomocą serwisu Couchsurfingowego. Możemy wybrać się w docelowe miejsce i spędzić wakacje z lokalsami, by potem ich zaprosić do nas i ugościć w swoim mieście. Dobra zabawa gwarantowana.

Namiot

Oczywiście namiot i reszta ekwipunku kosztuje, ale taka inwestycja może zwrócić się już po kilku nocach spędzonych pod gołym niebem. Rozbicie namiotu na polu namiotowym obarczone jest z reguły niewielką opłatą.

Możemy też podczas wycieczki poprosić napotkanego gospodarza o pozwolenie na rozbicie namiotu na jego terenie. Powinno to być bezpieczniejsze niż spanie zupełnie na dziko, choć również i na dziko niektórzy podróżnicy nocują. Rozbijają namiot w jakimś zagajniku albo nad brzegiem morza starając się zbytnio nie rzucać w oczy.

Wolontariat

Wakacje bez pieniędzy możemy połączyć z wolontariatem. Na czym to polega? W zamian za nocleg i wyżywienie możemy pomóc komuś na przykład malując jego mieszkanie, wykonując prace ogrodnicze na ekologicznej farmie, pomagając przy ratowaniu bezdomnych zwierząt lub robiąc wiele innych ciekawych rzeczy. Jak znaleźć takie wolontariaty? Możemy to zrobić na przykład za pośrednictwem strony internetowej workaway.info.

Przeczytaj też: Wolontariat, czyli dlaczego warto pomagać innym?

Wakacje bez pieniędzy – jak nie wydawać będąc na miejscu?

Wielu z nas nie wyobraża sobie spędzania wakacji bez pieniędzy. Wszak jak można nie wydać paru groszy na jakąś atrakcję. W jaki sposób się poruszać? Jak można nie przywieść jakiejś pamiątki – choćby magnesu na lodówkę? Uwierzcie, że można. Kolejny magnesik zastąpmy pięknymi zdjęciami, a atrakcje? Przemieszczanie się? O tym przeczytacie poniżej.

Darmowe rozrywki

Zwłaszcza w sezonie letnim jest ich w miejscowościach wypoczynkowych (zarówno tych w Polsce, jak i poza granicami naszego kraju) bardzo wiele. Nie trzeba więc kupować biletów wstępu, ciągle pozbywając się pieniędzy – można poznawać dane miejsce, nic za to nie płacąc.

Piechotą!

Pamiętajmy, że przemieszczanie się po miejscu, do którego dotarliśmy, także do najtańszych nie należy. W przypadku dysponowania niewielkim budżetem nie wspominamy nawet o wynajmowaniu samochodu, ale czasami i bilety autobusowe czy wynajem rowerów albo skutera to niemały wydatek. Jednak w wiele miejsc dojść można przecież pieszo, dbając przy okazji o kondycję i obserwując z zachwytem wiele cudownych zakątków.

Wakacje bez pieniędzy – czy to możliwe?

Z całą pewnością wakacje bez pieniędzy są możliwe. Jedno co jest potrzebne to szczere chęci. Warto od czasu do czasu wyjść ze swojej strefy komfortu i zrobić coś niespodziewanego. W końcu żyje się tylko raz. Uwierzcie nam, że jazda autostopem i spanie pod namiotem to nic strasznego. Najlepsze jest to, że decydując się na tego typu wypoczynek nie będzie nam potrzebny gruby portfel. To będą cudowne wakacje, bogate, ale we wspomnienia!


REKLAMA

Czytniki e-book - porównaj na Ceneo

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.