Wolontariat, czyli dlaczego warto pomagać innym?

Osoby, kładące dłoń na dłoń
foto: unsplash.com, Perry Grone


Czasami zapoznajemy się z jakimś materiałem dotyczącym wolontariuszy i w głębi serca ich podziwiamy. To piękne, myślimy, robić coś dla innych, zupełnie bezinteresownie, nie przyjmując za to jakiegokolwiek wynagrodzenia. Tak, to prawda, ale dlaczego sami nie mielibyśmy tego spróbować? Co właściwie daje wolontariat?

Poczucie celu

Jeśli ktoś pracuje na co dzień na stanowisku, które niezbyt mu odpowiada, w którym się nie realizuje, które zdecydowanie nie jest szczytem jego marzeń, to właśnie wolontariat może dać poczucie celowości tego, co się robi. Nieważne, czy chodzi o pomoc dzieciom, biednym, chorym czy zwierzakom – można się tu realizować!

Poszerzenie sieci kontaktów

Jeśli omawiamy korzyści wynikające z wolontariatu, tej zdecydowanie nie możemy pominąć. Podczas przygotowywania różnego rodzaju dużych akcji (tych na terenie naszego kraju czy też międzynarodowych) można poznać naprawdę wiele ciekawych osób. Jest spore prawdopodobieństwo, że uda nam się poznać wiele na prawdę wartościowych osób.

Rozwinięcie zdolności interpersonalnych

Jeśli ktoś jest osobą raczej zamkniętą na innych i nieśmiałą, to właśnie realizowanie się w wolontariacie może pomóc mu w tym, żeby jego zdolności interpersonalne bardzo się rozwinęły. Jego pewność siebie także wzrośnie w bardzo szybkim tempie, to pewne!

Tutaj każdy jest wygranym, pomagając innym możemy pomóc także sobie.

Zyskanie doświadczenia

Pracodawcy przychylnym okiem patrzą na tych, którzy angażują się w wolontariat. Dlatego jeśli ktoś pragnie zainwestować w swój zawodowy rozwój, jak najbardziej ten sposób będzie odpowiedni! Wolontariat uczy bycia odpowiedzialnym, pomocnym i wrażliwym na potrzeby innych.

Ogromna satysfakcja

Kiedy widzi się uśmiech osoby, której pomogliśmy – ma się naprawdę najlepszą zapłatę. Każdy, kto kiedykolwiek jako wolontariusz pracował, wie o czym mówimy.

Sposób na spędzenie wolnego czasu

Bywa niekiedy tak, że w życiu po prostu nieco nam się nudzi, nie mamy ciekawego hobby, które wypełniałoby nam czas. Spędzenie go na pomaganiu innym na pewno będzie w stanie świetnie tę lukę wypełnić!

Praca nad sobą

Wolontariat wielu osobom otworzył oczy na to, jaki jest świat, czego w nim potrzeba, co warto robić. Czasami jest tak, że bardzo wyolbrzymiamy nasze problemy, które przy trudnościach życiowych innych osób zaczynają nam się wydawać bardzo błahe. W ten sposób można nauczyć się tego, by być szczęśliwszym i pozytywnie nastawionym do życia człowiekiem!

Pomagajmy!

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Więcej inspiracji
Mężczyzna z neseserem zmierza w kierunku pracy
Bardzo nietypowe zawody