Psst! Gdzie się tak spieszysz? Zwolnij!
ciekawostki o Skandynawii
Fot. bryn beatson. Unsplash.com

7 ciekawostek o Skandynawii, których możesz nie wiedzieć.

Skandynawia może poszczycić się niezwykłą przyrodą i wysoką jakością życia. Ten region Europy Północnej słynie także ze skandynawskich kryminałów. Jednak oprócz tych powszechnie znanych faktów istnieją pewne intrygujące fakty o których mogłeś nie wiedzieć. Oto 7 ciekawostek związanych ze Skandynawią.

Allemansrätten

Ten dziwnie brzmiący wyraz z języka Szwedzkiego można przetłumaczyć jako prawo publicznego dostępu. W praktyce oznacza to, że każda osoba, która wybierze się do Skandynawii ma prawo swobodnie korzystać z natury. Oczywiście z poszanowaniem przyrody oraz ludzi. Zasada brzmi „nie niszcz, nie zakłócaj”.

Dzięki prawu Allemansrätten możesz swobodnie biwakować w takich miejscach jak, lasy, pola, polany, jeziora, rzeki czy góry. Nie musisz martwić się o hotele, pozwolenia na nocleg itp. Allemansrätten zachęca do obcowania z naturą. Wspaniale prawda?

Janteloven

Janteloven to nieformalny zbiór zasad społecznych, które charakteryzują mentalność Skandynawów. Zasady te odnoszą się do skromności, równości i unikania wywyższania się nad innymi. W skrócie mówią, że nikt nie jest lepszy od kogokolwiek innego i nie powinien się tak zachowywać. Janteloven ma na celu promowanie równości i współpracy między ludźmi.

Hygge

Hygge to wywodzący się z Danii sposób na spokojne, pełne równowagi, szczęścia i bezpieczeństwa życie. To cieszenie się z małych rzeczy, z momentów. To utrzymywanie bliskich relacji z ludźmi. Hygge można odnaleźć wszędzie. W jedzeniu potraw, w wyposażeniu domu, w spędzaniu czasu z rodziną i znajomymi.

Hygge
foto: unsplash.com, Stella Rose

Przeczytaj to: Jak wprowadzić hygge do swojego codziennego życia.

Aurora Borealis

Skandynawia jest jednym z najlepszych miejsc na świecie do obserwowania zjawiska zwanego Aurora Borealis. To zorza polarna, którą najlepiej można podziwiać zimą. Szczególnie dobrze widoczna jest na północy Norwegii, Szwecji i Finlandii. Aurora Borealis to niezapomniany spektakl, który przyciąga turystów z całego świata.

Najszczęśliwsze kraje na świecie

Norwegia, Dania oraz Szwecja to kraje, które regularnie plasują się w czołówce rankingu najszczęśliwszych krajów na świecie. Przyczynia się do tego z pewnością wysoki standard życia. Jeśli do tego dołożyć najlepszą opiekę socjalną, bliskość natury, wsparcie społeczne to nie trzeba chcieć nic więcej.

Jak żyć szczęśliwiej
Fot. Anthony Fomin. Unsplash.com

Design

Skandynawowie słyną z tworzenia cenionego na całym świecie designu. Łączenie minimalizmu i funkcjonalności sprawia, że skandynawski design jest tak niezwykły. Architekci wnętrz cenią sobie styl skandynawski za prostą formę, jasne kolory i naturalne materiały wykorzystywane do aranżacji wnętrz. We wnętrzach w stylu skandynawskim znaleźć można materiały takie jak len, drewno, kamień czy skóra.

Bastu

Kultura korzystania z sauny w krajach skandynawskich jest na bardzo wysokim poziomie. Ma ona bardzo długą tradycję i jest niezwykle popularna wśród mieszkańców tych regionów Europy. Bastu, czyli ze szwedzkiego sauna, to miejsce w którym obowiązuje zakaz noszenia strojów kąpielowych. Jedyne co możesz zabrać do sauny jest ręcznik oraz coś do picia. Bastu to miejsce w którym Skandynawowie się relaksują i wypoczywają. Po sesji można schłodzić ciało w w zimnej wodzie. Korzystanie z sauny ma niebagatelny wpływ na zdrowie, ale to także skandynawski styl życia.


REKLAMA

Czytniki e-book - porównaj na Ceneo

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.