Psst! Gdzie się tak spieszysz? Zwolnij!
skandynawskie kryminały, które warto przeczytać.
foto: unsplash.com, Ari Spada

Skandynawskie kryminały, które musisz przeczytać.

Skandynawskie kryminały czyta się dobrze nie tylko miłośnikom tego gatunku. Wynika to z faktu, że oprócz wątku przestępczego znajdziemy w nich tematy typowo społeczne i socjologiczne, a główne postacie to nie superbohaterowie, a ludzie zwykli, tacy jak my, z takimi samymi codziennymi problemami. Współczesny nurt skandynawskich kryminałów ma nawet swoją nazwę – Nordic Noir. Na jakie tytuły warto zwrócić swoją uwagę? Jakie skandynawskie książki kryminalne warto mieć w swojej bibliotece? Podpowiadamy.

Millenium – trylogia Stieg Larsson – skandynawskie kryminały, które trzeba przeczytać.

To chyba najpopularniejsza propozycja z kategorii skandynawski kryminał i to nie ze względu na hollywoodzką produkcję “Dziewczyna z tatuażem”. Książkowa saga Millenium Stiega Larssona jest po prostu genialna.  Trzy grube tomy czyta się bardzo szybko, ale co tu się dziwić. Fabuła wciąga i trzyma w napięciu już od pierwszych przeczytanych stron. Trylogia Millenium to propozycja obowiązkowa dla fanów skandynawskich kryminałów.


Saga o Fjällbace z Patrickiem. Hedströmem i Eriką Falck  – Camilla Läckberg. Najlepsze skandynawskie kryminały.

Camilla Läckberg urodziła się w szwedzkiej miejscowości Fjällbaka. Jej prawdziwa przygoda z pisaniem rozpoczęła się w momencie gdy najbliższa rodzina podarowała jej  w prezencie gwiazdkowym kurs pisania kryminałów. Tam powstały jej pierwsze opowiadania, które przekształciły się w debiutancką powieść kryminalną “Księżniczka z Lodu”. Do tej pory pojawiło się 10 tomów przygód Eriki Falck i Patricka  Hedströma.


Cykl kryminałów z Harrym Hole – Jo Nesbø. Dobre kryminały skandynawskie.

Norweski pisarz Jo Nesbø stworzył niezwykle interesującą postać  Harry’ego Hole’a, policjanta uzależnionego od papierosów i alkoholu. Mimo swoich wielu wad ma jedną ogromną zaletę, mianowicie ma on niezwykłą zdolność do rozwiązywania zagadek kryminalnych. Do tej pory pojawiło się 11 powieści z Harrym Hole.


Powieści z Kurtem Wallanderem – Henning Mankell. Kryminały skandynawskie warte przeczytania.

Kurt Wallander to policjant śledczy z Ystad. Szwedzki pisarz stworzył bohatera dynamicznego, którego cechy zmieniają się pod wpływem przeżyć. Powieści z Kurtem Wallanderem to klasyczne skandynawskie kryminały. Henning Mankell stworzył dziesięć powieści, które są idealną lekturą na chłodne wieczory.


Powieści z Rebecką Martinsson –  Åsa Larsson. Najlepsze skandynawskie kryminały.

Åsa Larsson została trzykrotnie wyróżniona przez Szwedzką Akademię Kryminału. Powieści z Rebecką Martinsson  osadzone są w urzekających sceneriach północnej Szwecji. Genialne opisy otaczającego krajobrazu są dopełnieniem ciekawie narysowanych postaci.  Klasyczny skandynawski kryminał. O pierwszym śledztwie Rebecki przeczytacie w tomie zatytułowanym „Burza słoneczna”.


REKLAMA

Czytniki e-book - porównaj na Ceneo

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.