Psst! Gdzie się tak spieszysz? Zwolnij!
Gruzja, widok na rzekę i góry Kaukaz
foto: pixabay.com sevdamujgan

10 powodów, dla których warto odwiedzić Gruzję.

Ostatnimi czasy jako naród coraz częściej eksperymentujemy i szukamy nowych rozwiązań, gdy chodzi o kierunki wakacyjnych wypraw. Dziś przedstawiamy Gruzję, kraj wielu kontrastów. Dlaczego warto ją odwiedzić? Dlaczego warto zaplanować wyjazd do Gruzji? Oto 10 powodów, które powinny Cię przekonać.

1. Niesamowita gościnność mieszkańców

Jeśli do tej pory wydawało nam się, że jesteśmy gościnni jako naród, koniecznie pojedźmy do Gruzji. Jest bardzo prawdopodobnym, że zostaniemy zaproszeni na tradycyjne wino albo kolację.

Gruzini uwielbiają tańczyć i śpiewać, będąc bardzo wesołymi kompanami.

2. Wiele wspaniałych zabytków i atrakcyjnych z punktu widzenia turysty miejsc

Muzeum Stalina znajdujące się w mieście Gori. Miasto Mccheta – jedno z najstarszych Gruzińskich miast, którego zabytki zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Cudowne skalne miasto Uplisciche, drugie zaś w Wardzia gdzie w wykutej skale mieściło się ponad trzy tysiące komnat rozmieszczonych na trzynastu kondygnacjach! To skalne miasto było w stanie pomieścić podobno  od 20 do 60 tysięcy osób, chroniąc ich podczas najazdów mongolskich.     Twierdza Ananuri leżąca nad rzeką Aragwi…  Gruzińskie atrakcje można by wymieniać wręcz w nieskończoność!

Planując wyjazd do Gruzji warto odwiedzić skalne miasto Uplisciche
foto: pixabay.com (falco)

3. Wyjazd do Gruzji to spotkanie z pysznym winem.

Gdy raz się go spróbuje, będzie się chciało powracać do tego smaku ciągle i ciągle. Jego fani twierdzą, że nie powoduje kaca! W Gruzji wino jest głównym trunkiem przy którym wznoszone są toasty. Warto poczytać więcej o tamtejszej kulturze picia wina.

Polecamy również nasz poradnik o winie dla początkujących

4. Czarny piasek na magnetycznych plażach

Mawia się, że plaże w Ureki mają prozdrowotne właściwości. Wielu Rosjan chętnie tutaj wypoczywa, po przyjechaniu na miejsce człowiek może poczuć się tak, jak by cofnął się o kilka dekad. Niezwykłe doświadczenie!

5. Wyjazd do Gruzji – coś dla aktywnych

Możemy tu z wielkim powodzeniem uprawiać trekking, jeździć konno oraz na nartach ,a także wędrować całymi godzinami po naprawdę przepięknych zakątkach. Gruzja daje miłośnikom aktywności fizycznej naprawdę ogromne możliwości .

ogromna przestrzeń idealna do uprawiania trekkingu. To oferuje Gruzja
Gudauri, Gruzja. foto: unsplash.com, Denys Zhylin

6. Słynne banie

Banie w Tbilisi są przez turystów szczególnie doceniane. Miło bowiem wypocząć po wielu godzinach wędrówki w ten właśnie sposób. Woda w tamtejszych łaźniach (baniach) ma bardzo charakterystyczny zapach. W końcu jest to kąpiel w aromatycznej siarkowej wodzie, której przypisuje się właściwości prozdrowotne.

7. Ogromne zróżnicowanie terenu i krajobrazu

Mamy do dyspozycji łagodne w swym klimacie Morze Czarne, są ogromne Góry Kaukaskie, są niziny (Nizina Kolchidzka), nie brak też regionów, w których dominują winorośle, najważniejsze z nich to Kachetia, Kartlia i Imeretia. Na pewno nie będzie nudno!

8. Wyjazd do Gruzji to spotkanie z fantastycznym jedzeniem.

Nazwy dań brzmią dla nas, Polaków, dość niezwykle i bardzo egzotyczne. Ale smaki, jakie w Gruzji spotykamy, są nie do przecenienia! Lobiani, khinkali, mtsradi i inne wspaniałe potrawy…smacznego!

talerz z pysznym Gruzińskim jedzeniem
foto: Pixabay. com (onefox)

9. Imponujące monastyry

Monastyry to tradycyjna nazwa klasztorów w Kościołach Wschodnich. Tutejsze zabytki sztuki sakralnej na pewno zauroczą wszystkich estetów i fanów zwiedzania zarazem. Można godzinami chodzić od jednego do drugiego, nieustanie trwając w zachwycie!

Klasztor Cminda Sameba,w tle zbocza Kazbeku
Klasztor Cminda Sameba, foto: unsplash.com, Paul van Harten

10. Kaukaz

Oto góry, które naprawdę imponują swoimi wymiarami i rozmachem. Warto więc już dziś planować podróż i z utęsknieniem czekać na to, aż powita nas Gruzja!

Góry Kaukaz
Góry Kaukaz (foto: Pixabay:com [VyacheslavLn])

REKLAMA

Czytniki e-book - porównaj na Ceneo

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.