16 plusów picia kawy.

biały kubek z kawą postawiony na czarnym blacie
foto: unsplash.com, Matt Hoffman


Kawa…wielu z nas nie wyobraża sobie bez niej życia. To właśnie jej filiżanką rozpoczynamy dzień, nią raczymy się w pracy, ją podajemy podczas spotkań towarzyskich naszym gościom. Często słyszymy o tym, że spożywanie jej w nadmiarze nam zaszkodzić. Ale jeśli zaparzymy sobie jedną czy dwie filiżanki kawy w ciągu dnia, możemy liczyć na to, że zadziała na nas jak najbardziej pozytywnie. Jak konkretnie?

1. Polepsza pamięć krótkotrwałą

Kiedy zatem jesteśmy zajęci pracą typowo umysłową, kawa jak najbardziej pomoże nam w tym, byśmy byli bardziej produktywni!

2. Poprawia krążenie krwi

Badaczom udało się dojść do bardzo zaskakujących wniosków. Okazuje się, że przepływ krwi w naczyniach krwionośnych dzięki piciu kawy polepsza się aż o 30%. To naprawdę imponujący wynik!

3. Poprawia perystaltykę jelit

Jeśli mamy problem z regularnym odwiedzaniem toalety, to właśnie filiżanka kawy powinna bardzo nam pomóc.

4. Zwiększa wytrzymałość podczas treningów

Zostało dowiedzione, że wypicie filiżanki kawy przed treningiem sprawia, że nasza wytrzymałość w czasie ćwiczeń będzie większa.

5. Poprawia nastrój, zmniejszając ryzyko depresji

Gdy wypijemy kawę, w naszym organizmie zaczyna wydzielać się serotonina i dopamina, dzięki którym nasz nastrój znacznie się polepsza.

6. Dodaje energii

To właśnie dlatego co rano po nią sięgamy – chcemy dostać energetycznego kopa. To wszystko zasługa kofeiny, która się w kawie znajduje.

7. Zmniejsza ryzyko nowotworów

Ryzyko powstania niektórych typów nowotworów zmniejszy się, jeśli będziemy regularnie sięgać po filiżankę kawy. Mowa między innymi o raku jelita grubego, piersi czy prostaty.

8. Zmniejsza ryzyko cukrzycy

Na cukrzycę chorują setki milionów ludzi na całym świecie. Można jednak zmniejszyć ryzyko zachorowania na nią (mowa konkretnie o cukrzycy typu 2) poprzez raczenie się kawowym naparem.

9. Pozytywnie działa na wątrobę

Zostało dowiedzione, że wypicie kawy zmniejsza ryzyko zachorowania na marskość wątroby, która jest przecież niezwykle poważną chorobą.

10. Zwiększa płodność

Dowiedziono, że picie kawy przez panów poprawia ruchliwość ich plemników, co w pozytywny sposób wpływa na ich płodność.

11. Zmniejsza ryzyko oparzeń skóry

Okazuje się, że dzięki zawartych w kawie polifenolach nasza skóra może zyskać dodatkową ochronę przez intensywnym promieniowaniem słonecznym.

12. Zmniejsza ryzyko powstania choroby Alzheimera

Wszystko dlatego, że dzięki niej nie tworzą się zwyrodnienia oraz nie wydziela się pewne szkodliwe białko (amyloid) odpowiedzialne są za powstanie i rozwój tej choroby seniorów.

13. Zawiera sporo substancji odżywczych

Ziarno kawy to prawdziwa skarbnica magnanu, magnezu, potasu, a także witamin z grupy B.

14. Zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci

Dowiedziono, że przy regularnym piciu kawy jest ono mniejsze aż o jedną dziesiątą. Zapewne nie bez znaczenia jest tutaj zawartość w kawowym naparze antyoksydantów.

15. Chroni przed chorobą Parkinsona

Według wyników badań naukowców codzienne spożywanie kawy w niewielkich ilościach może obniżyć ryzyko wystąpienia tej choroby o ponad połowę.

16. Ma wspaniałe walory smakowe i zapachowe

No cóż…zapach kawy o poranku to jedna z piękniejszych woni, a jej smak wielu uważa za jeden z najbardziej przyjemnych. Pijmy więc kawę…na zdrowie!

Jeśli chcesz poznać więcej ciekawostek o małej czarnej, to koniecznie przeczytaj nasz inny artykuł pt. 9 faktów o kawie

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Więcej inspiracji
Kot niezainteresowany zabawą
Co zrobić, gdy dopada chandra?