Psst! Gdzie się tak spieszysz? Zwolnij!
filiżanka kawy z kwiatami obok
foto: unsplash.com, Liana Mikah

9 faktów o kawie.

Pyszna, aromatyczna kawa – bez niej większość z nas nie jest w stanie rozpocząć dobrego dnia. Każdy miłośnik ma swoją ulubioną, każdy ma swój rytuał: stosowny kubek, odpowiednia ilość cukru, kawa z mlekiem lub mała czarna, a może cappuccino. Warto zgłębić trochę wiedzy w tej materii i poznać pewne fakty dotyczące tego trunku. Oto one:

1. Najdroższa kawa

Najdroższą kawą na świecie jest…. a raczej była Kopi luwak, która kosztuje bagatela 1000 euro za kilogram.  Pewnie słyszałeś/aś o ziarenkach kawy, które są zjadane przez zwierzątka tylko po to by zostały wydobyte z ich odchodów. Tak, właśnie to jest ta kawa. Zdetronizowała ją kawa Black Ivory Coffee, która produkowana jest na tej samej zasadzie. Zmienił się jedynie układ trawienny. Do produkcji tej kawy wykorzystywane są słonie.

2. Sprzedaż

Kawa NIE SPRZEDAJE SIĘ najczęściej na świecie. Jest ona drugim na świecie najczęściej sprzedawanym towarem. To w sumie znakomity wynik, biorąc pod uwagę, że kawa znajduje się zaraz po ropie naftowej.

3. Popularność

Kawa NIE JEST też najbardziej popularnym na świecie napojem. Można się było spodziewać. Tak jak w powyższym przypadku zajmuje drugie miejsce… A prym na naszej planecie wiedzie oczywiście woda.

4. Dzień kawy

Międzynarodowy dzień kawy przypada na 29 września. Jak go świętować? Mała czarna o poranku, po południu i wieczorem.

5. Trochę statystyk

Kawa uprawiana jest w ponad 70 krajach na świecie. Największym jej  producentem jest oczywiście Brazylia, która produkuje prawie 2,5 miliona ton rocznie. Drugim krajem jest Wietnam, a trzecim Kolumbia.

6. I jeszcze więcej statystyk

Najwięcej kawy na osobę wypijają Finlandczycy (średnia to 12 kg kawy rocznie na głowę), za nimi są Norwegowie, a na trzecim miejscu Islandczycy. To chyba przez długie zimy, albo przez skandynawskie kryminały od których nie można się oderwać.  Co ciekawe Włosi, którzy kojarzą się z pyszną “kawusią” znajdują się dopiero na 13 pozycji.

7. Kaloryczność

Sama kawa zawiera w 200 gramach tylko jedną kalorię. To dobra wiadomość dla osób na diecie. Niestety nie wszystkim smakuje ten napój bez cukru.

8. Coś dla ogrodników

Fusy z kawy mogą być z powodzeniem używane jako kompost. To świetna wiadomość dla ogrodników, którzy kompost nazywają „czarnym złotem”. Jest to w końcu w pełni naturalny i co za tym idzie ekologiczny nawóz.

9. Arabica czy Robusta?

Istnieją dwa różne gatunki kawy: Arabica i Robusta. Kawa typu premium to Arabika, Robusta ma gorzki smak, uchodzi za gorszą odmianę, a jej uprawa jest dużo łatwiejsza. 

Koniecznie przeczytaj też nasz artykuł pt.: 16 plusów picia kawy.


REKLAMA

Czytniki e-book - porównaj na Ceneo

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.