Psst! Gdzie się tak spieszysz? Zwolnij!
jak ustalić kieszonkowe dziecku
fot. Dany Kurniawan. pexels.com

Jak ustalić wysokość kieszonkowego – porady dla rodziców.

Określenie odpowiedniej kwoty kieszonkowego dla dziecka może być wyzwaniem. Jest to jednak bardzo ważne, gdyż stanowi ważny krok w procesie uczenia się przez dziecko zarządzania finansami. Oto kilka kroków, które pomogą Ci ustalić wysokość kieszonkowego.

Krok 1 – weź pod uwagę wiek dziecka w celu ustalenia wysokości kieszonkowego

Młodsze dzieci z reguły będą potrzebować mniejsze kwoty, ponieważ ich potrzeby finansowe są zwykle mniejsze. Starsze dzieci mogą potrzebować więcej pieniędzy, gdyż zaczynają wydawać swoje pieniądze na bardziej zaawansowane potrzeby.

3-5 lat (przedszkolaki) – nie potrzebują dużego kieszonkowego. W tym wieku raczej mowa o drobnych kwotach na jakąś przekąskę lub gadżet.

6-12 lat (dzieci w wieku szkolnym) – w tym wieku dzieci zaczynają mieć już większe wydatki i mają większą świadomość wartości pieniądza. To dobry czas aby dziecko rozpoczęło przygodę z kieszonkowym.

13-18 lat (nastolatkowie) – w tym wieku dzieci mają już sporo dodatkowych potrzeb. Kosmetyki, odzież czy telefon komórkowy. Do tego dochodzą też wyjścia ze znajomymi do kina czy restauracji. Nastolatkom możesz rozważyć zwiększenie kieszonkowego.

18+ (młodzież) – w tym wieku młodzież zaczyna być już bardziej niezależna. Kwestia kieszonkowego zależy więc od danej sytuacji. Czy osoba ma pracę, czy nadal się uczy.

oszczędzanie pieniędzy do skarbonki to spore wyzwanie. Jak oszczędzać, żeby tego nie odczuć?
foto: unsplash.com, Fabian Blank

Krok 2 – oblicz regularne wydatki dziecka, abyś mógł ustalić wysokość kieszonkowego

Jeśli dziecko jest odpowiedzialne za pewne wydatki, takie jak drobne zakupy spożywcze lub obiad w szkole, oblicz jaką kwotę pieniędzy potrzebuje na te wydatki w danym tygodniu lub miesiącu.

Aby sprawnie obliczyć wydatki dziecka podziel je na kategorie:

  • jedzenie
  • odzież i obuwie
  • edukacja (materiały szkolne, opłaty za lekcje, itp.)
  • rozrywka (książki, gry, itp.)
  • rozwój (kursy, zajęcia dodatkowe)
  • hobby (opłaty za zajęcia sportowe, wyposażenie)

Po zebraniu wszystkich kosztów dodaj je aby uzyskać uśrednioną kwotę. Weź pod uwagę, że w niektórych miesiącach dziecko może mieć niespodziewane wydatki: urodziny znajomego, wycieczka szkolna itp.

Krok 3 – porozmawiaj z dzieckiem o kieszonkowym

Wytłumacz dziecku czym jest kieszonkowe. Porozmawiaj o jego potrzebach i oczekiwaniach odnośnie kieszonkowego. Daj mu możliwość wyrażenia swoich opinii i sugestii. Weź je pod uwagę przy ustalaniu wysokości kieszonkowego.

Wytłumacz też dziecku, że pieniądze mają wartość i że nie są one nieograniczone. Przedstaw jakie koszty wiążą się z różnymi rzeczami i ustal priorytety.

Krok 4 – ustal z dzieckiem cel oszczędzania kieszonkowego

Porozmawiaj z dzieckiem o celach związanych z finansami. Być może ma jakieś pomysły na które chce wydać kieszonkowe. Czy to na słodycze, zakup jakiejś zabawki, a może dziecko chce oszczędzać na jakiś większy cel (komputer, konsola, telefon). Jeśli dziecko ma kłopot z wyborem celu możesz mu w tym pomóc podpowiadając cel, który jest osiągalny.

Pomóż dziecku zrozumieć znaczenie oszczędzania. Możesz zachęcić dziecko do oszczędzania oferując premię za regularne odkładanie części kieszonkowego na osobne konto oszczędnościowe.

Wytłumacz dziecku jak będzie wyglądało oszczędzanie na dany cel. Ile czasu będzie trwało oraz jaką kwotę dziecko musi odkładać aby osiągnąć cel. Ewentualnie zasugeruj sposoby na zarobienie dodatkowych pieniędzy (dodatkowe obowiązki).

Krok 5 – określ obowiązki w zamian za kieszonkowe

Określ obowiązki, które będą warunkiem otrzymania kieszonkowego. Pamiętaj aby dostosować je do wieku oraz umiejętności dziecka. Obowiązki w zamian za kieszonkowe mogą być świetnym sposobem na naukę odpowiedzialności.

Do obowiązków w zamian za kieszonkowe mogą należeć:

  • sprzątanie pokoju lub innych pomieszczeń w domu.
  • zmywanie naczyń.
  • odkurzanie i ścieranie kurzu.
  • pomaganie w praniu lub prasowaniu.
  • wyrzucanie śmieci.
  • utrzymywanie porządku w ogrodzie lub na podwórku.
  • pomoc w opiece nad młodszym rodzeństwem.
  • pomaganie w przygotowaniu posiłków dla rodzeństwa.
  • wspieranie rodzeństwa w zadaniach domowych lub przy lekcjach.
  • Pomaganie w tworzeniu listy zakupów.
  • Towarzyszenie podczas zakupów i pomaganie w wyborze produktów.
  • Pomaganie w rozpakowywaniu i przechowywaniu zakupów.
  • Pomoc w opiece nad zwierzętami domowymi (np. karmienie, wyprowadzanie psa).
  • Pomoc w utrzymaniu czystości i porządku na podwórku lub w ogrodzie.
Dziecko dorabia sobie do kieszonkowego pracami w ogrodzie
fot: CDC. unsplash.com

Krok 6 – zapewnij dziecku okazję do dorobienia sobie drobnej kwoty do kieszonkowego

Pomóż dziecku zrozumieć, że pieniądze nie są darmowe. Zaproponuj okazję do zarobienia dodatkowych pieniędzy poprzez prace dorywcze lub dodatkowe obowiązki domowe. To może być cenna lekcja dla dziecka.

Możesz dać dziecku dodatkową kwotę kieszonkowego w zamian za prace takie jak koszenie trawnika, sadzenie roślin, czy sprzątanie. Jeśli masz sąsiadów lub znajomych, którzy potrzebują pomocy przy prostych pracach takich jak opieka nad zwierzętami, koszenie trawnika czy grabienie liści, to może to być doskonała okazja dla dziecka do dorobienia. W zależności od wieku i umiejętności dziecka, może ono też spróbować znaleźć pracę sezonową w okresie wakacyjnym.

Pracę sezonową dla uczniów dziecko może poszukać na portalach ogłoszeniowych: https://pl.jooble.org/praca-sezonowa-dla-uczni%C3%B3w

Krok 7 – edukuj dziecko w zakresie finansów

Pomóż dziecku zrozumieć, jak zarządzać pieniędzmi oraz jak oszczędzać i planować wydatki. Zachęcaj do prowadzenia prostego budżetu. Rozmawiaj z dzieckiem o pieniądzach. Odpowiadaj na jego pytania i zachęcaj do ich zadawania.

O tym jak nauczyć dziecko zarządzania pieniędzmi dowiesz się z tego poradnika: https://twojainspiracja.pl/jak-nauczyc-dziecko-zarzadzania-pieniedzmi/

Krok 8 – ustal kieszonkowe dla dziecka

Na podstawie zebranych informacji ustal dziecku kieszonkowe. Wyznacz regularną datę na wypłatę kieszonkowego. Na przykład co tydzień lub co miesiąc w danym dniu. Konsekwencja pomoże dziecku nauczyć się odpowiedzialności i planowania finansowego.

Upewnij się, że kwota kieszonkowego mieści się w Twoich możliwościach finansowych. Nie obciążaj się nadmiernymi wydatkami na kieszonkowe.

Krok 9 – obserwuj i bądź elastyczny

Staraj się obserwować, jak dziecko wydaje swoje pieniądze i dostosuj kwotę kieszonkowego w miarę potrzeby. Jeśli dziecko wydaje wszystkie pieniądze od razu, może być konieczne zmniejszenie kwoty i nauczenie oszczędzania.

Pamiętaj, że to, ile przyznajesz kieszonkowego, może być indywidualną decyzją zależną od sytuacji finansowej rodziny oraz indywidualnych potrzeb i umiejętności dziecka. Ważne jest, aby kieszonkowe było narzędziem do nauki odpowiedzialności finansowej i zarządzania pieniędzmi.


REKLAMA

Czytniki e-book - porównaj na Ceneo

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.