Psst! Gdzie się tak spieszysz? Zwolnij!
Jak żyć szczęśliwiej
Fot. Tim Mossholder. Unsplash.com

7 rzeczy, które możesz zrobić aby żyć szczęśliwiej.

Codzienne obowiązki w domu, w pracy czy w szkole mogą każdemu dać się we znaki. Nadmiar zadań, które musimy wykonać powoduje stres. Ciągły brak czasu sprawia, że czujemy się źle. Właśnie dlatego ważne jest abyśmy umieli zadbać o swój dobrostan. Aby tak było wcale nie musimy mieć dużo pieniędzy, bo to nie one dają szczęście. W takim razie co należy robić aby żyć szczęśliwiej?

Warto pamiętać, że nasze życie to nie dzieło przypadku. To my decydujemy o sobie, o tym co chcemy robić i o tym jak przeżyjemy swoje życie. Szczęśliwe życie to wynik świadomych działań i wyborów jakich dokonujemy na co dzień. Jeśli nie ma w tobie optymizmu, warto to zmienić. A jak? Oto 7 prostych rzeczy, które możesz zrobić dla siebie aby żyć szczęśliwiej.

1. Odkryj swoje pasje

Powiedzenie rób to co kochasz może zabrzmieć banalnie. Jednak faktem jest, że osoby które robią w życiu rzeczy, które ich pasjonują są po prostu bardziej szczęśliwe. Inwestowanie czasu w robienie rzeczy, które Cię interesują przyniosą Ci wielką satysfakcję. Poczujesz się spełniony i bardziej szczęśliwy.

Zastanów się co sprawia Ci radość. Co zawsze chciałeś zrobić, a nie miałeś na to nigdy czasu. Może kochasz malować, grać na jakimś instrumencie czy uprawiać sport. Aby realizować swoje pasje nie trzeba mieć dużo pieniędzy. Wystarczy zacząć działać małymi krokami. Na przykład eśli kochasz podróże to zacznij od wyjazdu do tych bliższych miejsc. Poznawaj ludzi, twórz sobie możliwości. Z czasem na pewno uda Ci się wyjechać w Twoją podróż marzeń.

Przeczytaj też to: Wakacje bez pieniędzy. Jak zaplanować wyjazd z małym budżetem.

2. Zadbaj o swoją kondycję i zdrowie

Zdrowie i dobra kondycja fizyczna są integralnym elementem dobrego samopoczucia oraz szczęścia. Dlatego koniecznie uprawiaj jakiś sport. oraz odżywiaj się zdrowo. Nie musisz od razu stawać się profesjonalnym sportowcem. Na początek wystarczy kilkanaście minut dziennie intensywnego ruchu, ale takiego na miarę Twoich możliwości. Może to być bieganie, jazda na rowerze, pływanie albo po prostu spacer na świeżym powietrzu.

Bieganie to zdrowy styl życia
foto: unsplash.com, Fil Mazzarino

Odstaw również śmieciowe jedzenie i zamień je na zdrowe i pełnowartościowe posiłki. Nie wiesz jak jeść zdrowo?

Przeczytaj to: Piramida zdrowia, czyli zasady dobrego odżywiania i to: zdrowe zamienniki niezdrowych przekąsek.

3. Buduj relacje z ludźmi

Postaraj się poświęcić trochę swojego czasu na budowanie relacji z innymi ludźmi. Spotykaj się z rodziną i przyjaciółmi. Rozmawiaj z nimi i dziel się swoimi uczuciami. Angażuj się w relacje z sąsiadami czy lokalną społecznością. Relacje z ludźmi sprawiają, że lepiej radzimy sobie ze stresem i żyjemy dłużej. Dowiedziono tego naukowo!

4. Praktykuj wdzięczność

Praktykowanie wdzięczności może sprawić, że będziemy w życiu dużo szczęśliwsi. Możesz to robić prowadząc dziennik wdzięczności w którym zapisujesz trzy rzeczy, za które jesteś wdzięczny. Może to być na przykład ładna pogoda, miłe słowo od przyjaciela czy udany spacer z psem.

W trudnych doświadczeniach staraj się znaleźć pozytywne aspekty. To może pomóc Ci być silniejszym psychicznie.

Pomagaj innym. Możesz na przykład pomóc sąsiadowi skosić trawę przed domem albo wnieść zakupy do domu. Udzielaj się też w wolontariatach.

Wolontariat daje ogromną satysfakcję
fot: Cristi Tohatan, unsplash.com

Przeczytaj: Wolontariat – dlaczego warto pomagać innym

5. Wychodź ze swojej strefy komfortu

Strefa komfortu to sytuacje w których czujesz się dobrze i bezpiecznie. Czasem, aby doświadczyć nowych doznań musisz z niej wyjść. To są pewne wyzwania, które jeśli podejmiesz to po ich dokonaniu poczujesz satysfakcję. Poszerzanie i wychodzenie ze strefy komfortu daje wiele nowych możliwości. Ludzie, którzy często opuszczają swoją strefę komfortu czerpią więcej doznań z życia więc żyją szczęśliwiej.

Przeczytaj: Strefa komfortu. Jak ją poszerzać i po co z niej wyjść.

6. Bądź uważny

Aby żyć szczęśliwiej bądź uważny. Co to oznacza w praktyce? Jeśli coś robisz to staraj się skoncentrować właśnie na tej rzeczy. Nie rozpraszaj się bodźcami z zewnątrz. Jeśli na przykład idziesz na spacer do lasu, to nie myśl o obowiązkach. Skup się na dźwiękach tego miejsca, poczuj wiatr na swojej skórze. To jest właśnie uważność.

7. Nie pracuj ponad siły

Równowaga pomiędzy pracą a odpoczynkiem jest niezwykle ważna w kwestii szczęśliwego życia. Musisz znaleźć czas dla bliskich oraz dla siebie aby poczuć się szczęśliwym. Jeśli uważasz, że masz nadmiar obowiązków w pracy to porozmawiaj o tym ze swoim pracodawcą. Spróbuj też być bardziej zorganizowanym. Być może odpowiednie rozplanowanie czasu sprawi, że będziesz go mieć więcej dla siebie i swoich bliskich.

Jak zwiększyć swoją efektywność
Fot. Elisa Ventur. Unsplash.com

przeczytaj to: Jak efektywnie zarządzać czasem i zwiększyć swoją produktywność?

Jak widzisz niewielkie kroki mogą dokonać wielkich zmian. Jednak pamiętaj, że zmiany na lepsze to proces, który trwa ciągle. Jest to proces świadomych wyborów i działań. To od Ciebie zależy czy uda Ci się żyć szczęśliwiej.

Powodzenia w poszukiwaniu szczęścia!


REKLAMA

Czytniki e-book - porównaj na Ceneo

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.