Niska jakość niektórych produktów oraz przyzwyczajanie konsumentów do złych nawyków żywieniowych to w dzisiejszych czasach spory problem. Na szczęście mamy coraz większą świadomość w kwestii zdrowego odżywiania. Przestajemy nabywać jedzenie, które w bliższej lub dalszej perspektywie po prostu nam szkodzi. Za to coraz częściej kupujemy żywność zdrową i ekologiczną. Jeśli jesteś osobą, która dopiero uczy się jak jeść zdrowiej, to koniecznie przeczytaj ten artykuł. Oto wskazówki, które pomogą Ci wprowadzić zdrowsze i bardziej ekologiczne nawyki żywieniowe. Jak rozpocząć przygodę z nowym stylem odżywiania?
Z artykułu dowiesz się:
Wybieraj produkty ekologiczne
Jeśli masz wybór pomiędzy produktem ekologicznym, a takim który ekologiczny nie jest wybieraj ten pierwszy. Żywność ekologiczna jest uprawiana i przetwarzana bez używania pestycydów, herbicydów fungicydów i wielu innych środków chemicznych. Produkt ekologiczny jest wolny od potencjalnie szkodliwych dla naszego zdrowia substancji.
Dodatkowo produkcja żywności ekologicznej dzięki zrównoważonemu rolnictwu minimalizuje negatywny wpływ na środowisko. W ramach rolnictwa ekologicznego przestrzega się wytycznych dotyczących dobrostanu zwierząt.
Kupuj produkty lokalne
Kupując lokalnie przyczyniasz się zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, które związane są bezpośrednio z transportem żywności. Dodatkowo wspierasz lokalnych przedsiębiorców i małych rolników.
Unikaj jedzenia przetworzonej żywności
Unikaj produktów spożywczych przetworzonych, które posiadają w swoim składzie takie dodatki jak cukry, sól, tłuszcze trans, sztuczne substancje konserwujące i wzmacniające smak. Nadmierne spożycie takiej żywności może być związane z niekorzystnym wpływem na zdrowie. Przetworzona żywność przyczynia się do rozwoju groźnych chorób takich jak:
- otyłość,
- cukrzyca typu 2,
- choroby serca,
- nadciśnienie
Nie umiesz sobie odmówić śmieciowego jedzenia? Przeczytaj to: Zdrowe zamienniki niezdrowych przekąsek.
Ogranicz spożycie mięsa
Należy ograniczyć spożywanie mięsa ponieważ jego produkcja ma niezwykle negatywny wpływ na środowisko. Udowodniono też naukowo, że nadmierne spożywanie mięsa (szczególnie tłustego) może prowadzić do wielu groźnych chorób, takich jak choroby serca czy otyłość.
Ze względu na coraz większą świadomość w zakresie żywienia ograniczenie spożycia mięsa jest coraz bardziej popularne.
Podejście żywieniowe, które łączy elementy wegetarianizmu z elastycznością diety mięsnej to flexitarianizm.
Jedz dużo warzyw i owoców
Warzywa i owoce są bogate w witaminy, minerały, błonnik i przeciwutleniacze. Większość z nich ma niski poziom kalorii oraz niski indeks glikemiczny. Warzywa i owoce wspomagają trawienie i są po prostu smaczne.
Jedz więcej strączków
Wprowadź do swojej diety więcej fasoli, soczewicy czy ciecierzycy. Rośliny strączkowe są zdrowe i bogate w białko roślinne. Dodatkowo zawierają sporo błonnika i wiele cennych składników odżywczych. Warto je wprowadzić do swoich zdrowych nawyków żywieniowych.
Nawadniaj się
Pij dużo wody. Odpowiednie nawodnienie ma ogromny wpływ na organizm. Woda pomaga w rozpuszczaniu substancji odżywczych i ułatwia transport składników odżywczych przez jelita. Zamiast wody w plastikowej butelce, kupuj w szklanych butelkach na wymianę lub po prostu pij wodę z kranu.
Unikaj jednorazowych opakowań
Niestety nie zawsze tak się da, jednak jeśli tylko istnieje taka możliwość, to kupuj produkty na wagę. Wybieraj też takie, które sprzedawane są w opakowaniach wielokrotnego użytku. Może to być na przykład woda w szklanych butelkach o której wspominaliśmy wyżej. Plastikowe opakowania generują ogromne ilości odpadów, a niestety nie wszystkie z nich nadają się do ponownego przetworzenia. Wiedziałeś o tym?
Przeczytaj też: Tych rzeczy nie poddasz recyklingowi.
Planuj posiłki i gotuj zdrowo
Aby wprowadzić zdrowe i bardziej ekologiczne nawyki żywieniowe planuj zdrowe posiłki. Jeśli uczysz się zdrowo gotować skorzystaj z gotowych przepisów.
Ciekawe pomysły na śniadania, obiady i kolacje znajdziesz na stronie kalkulatorkalorii.net/przepisy. Poznasz sposób przygotowania danej potrawy, dowiesz się co należy kupić oraz ile czasu zajmie Ci jej przygotowanie. Sprawdzisz też wartości odżywcze danego posiłku oraz poznasz stopień trudności jego przygotowania.
Zdrowsze i bardziej ekologiczne nawyki żywieniowe – podsumowanie.
Wprowadzanie zdrowszych i bardziej ekologicznych nawyków żywieniowych to proces, który wymaga zaangażowania i świadomości. Warto jednak poświęcić swój czas na naukę. W przyszłości zaprocentuje to lepszym zdrowiem oraz dobrostanem naszej planety. Warto też edukować innych. Każdy mały krok ma ogromne znaczenie dla nas i dla naszego środowiska.