Psst! Gdzie się tak spieszysz? Zwolnij!
jak dbać o zdrowe zęby i dziąsła
Fot. Hana Lopez. Unsplash.com

W jaki sposób dbać o zdrowe zęby i dziąsła.

Zdrowie zębów i dziąseł jest ściśle powiązane z ogólnym stanem zdrowia. Problemy związane z jamą ustną, takie jak próchnica, choroby dziąseł i infekcje, mogą mieć negatywny wpływ na cały organizm. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej. W jaki sposób dbać o zdrowe zęby oraz dziąsła aby cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem? Oto kilka zaleceń, które powinny stać się Twoimi codziennymi nawykami.

Szczotkuj zęby

Aby odpowiednio zadbać o higienę jamy ustnej powinieneś regularnie szczotkować zęby. Myj je codziennie minimum dwa razy dziennie. Szczotkowanie powinno trwać przynajmniej dwie minuty. Do szczotkowania zębów używaj szczoteczki z miękkim włosiem. Pamiętaj, aby dokładnie szczotkować zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne powierzchnie zębów. Nie zapomnij o delikatnym szczotkowaniu języka. Na języku również gromadzą się bakterie, które mogą powodować nieświeży oddech.

Używaj nici dentystycznej

Codzienne stosowanie nici dentystycznej pomaga usunąć resztki jedzenia i płytkę nazębną, które gromadzą się między zębami i wzdłuż linii dziąseł. Delikatnie przesuwaj nitkę w przestrzeni między zębami, wykonując ruchy wzdłużne, aby usunąć nagromadzone zanieczyszczenia.

Używaj płynu do płukania jamy ustnej

Płukanie jamy ustnej płynem do płukania ust jest świetnym uzupełnieniem codziennej higieny jamy ustnej. Wybierz odpowiedni płyn do płukania ust w zależności od swoich potrzeb. Płukanie jamy ustnej płynem ma skuteczne działanie antybakteryjne. Zawarty w płynie fluorek pomaga wzmocnić szkliwo i chroni przed próchnicą. Płyn do płukania może również zapewnić świeży oddech.

Pamiętaj, że płukanie jamy ustnej płynem do płukania ust nie zastępuje szczotkowania zębów i używania nici dentystycznej.

Ogranicz spożywanie cukru

Spożywanie dużej ilości cukru może doprowadzić do próchnicy. Staraj się ograniczyć spożycie słodkich napojów i słodyczy. Jeśli zjesz coś słodkiego, umyj zęby lub wypij szklankę wody, aby zminimalizować szkodliwy wpływ cukru na zęby.

Przeczytaj to: Cukier 10 faktów na jego temat

Ciekawostki o cukrze
fot: Tafilah Yusof, pixabay.com

Regularnie odwiedzaj dentystę

Regularne wizyty u swojego dentysty mają ogromny wpływ na zdrowe zęby i dziąsła. Dentysta może przeprowadzić kompleksowe badanie jamy ustnej, ocenić stan zdrowia zębów i dziąseł, oraz w razie potrzeby przeprowadzić profesjonalne czyszczenie zębów. Wybieraj się na takie wizyty co 6 miesięcy lub zgodnie z zaleceniem Twojego stomatologa

Rzuć palenie

Palenie papierosów jest bardzo niezdrowe dla całego organizmu, w tym dla jamy ustnej. Negatywne skutki jakie powoduje ten niezdrowy nałóg to przebarwienie zębów, próchnica, choroby dziąseł. Palenie tytoniu może prowadzić również do tak groźnych chorób jak nowotwory, w tym nowotwór jamy ustnej.

Przeczytaj to: Jak rzucić palenie.

Jak rzucić palenie
foto: unsplash.com, Ahmed Zayan

Odżywiaj się zdrowo

Zdrowa dieta bogata we wszystkie niezbędne składniki mineralne i witaminy sprawi, że będziesz mieć zdrowy i piękny uśmiech. Dbając o odpowiednio zbilansowaną dietę dostarczysz organizmowi niezbędne składniki odżywcze dla zdrowych zębów i dziąseł.

Czy słyszałeś o Piramidzie Zdrowia?

Podsumowanie

Ja widzisz zdrowe zęby i dziąsła mają wpływ nie tylko na kwestie estetyczne. Jest to przede wszystkim troska o ogólne zdrowie i dobre samopoczucie. Pamiętaj więc o regularnym myciu zębów, odwiedzaniu stomatologa oraz zdrowym stylu życia.


REKLAMA

Czytniki e-book - porównaj na Ceneo

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.